با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تربیت پهلوانی

دانلود و خرید کتاب تربیت پهلوانی

۵٫۰ از ۲ نظر
۵٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تربیت پهلوانی  نوشته  اسماعیل شفیعی سروستانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب تربیت پهلوانی

«تربیت پهلوانی» اثر اسماعیل شفیعی سروستانی (-۱۳۳۷)، تحولات تاریخی و فرهنگی تربیت‌بدنی از دوران کهن تا عصر حاضر را شرح می‌دهد. قصه بلندی از آمدن‌ها و رفتن‌ها‌ی جوانمردان، پهلوانان، عیاران و رادمردانی که به نام و برای اعتلای دین و حفظ شرافت جوانمردی پای به عرصه نهادند. این اثر، نگاهی پژوهش‌گرانه و محققانه به سنت‌های ورزشی کهن تا دوران پس از مشروطیت دارد. گزیده‌ای از کتاب را می‌خوانید: تربیت «رادمردی و پهلوانی» نتیجۀ قدیمی‌ترین تربیت سنتی و اجتماعی ایرانیان بود و پهلوانان نمونه‌های زیبا و کامل شهامت اخلاقی، دلیری، سلحشوری و مردانگی بودند. همۀ فنون رزمی و میدانداری به «کشتی» ختم می‌شد و همین شیوه، کمال خود را در تجدید آیین پهلوانی و رادمردی نشان می‌داد. مؤثرترین و در عین حال واقعی‌ترین نمونۀ مردان در نزد ایرانیان، قهرمانان و پهلوانانی بودند که حسن خلق، هوشمندی، عفت و تنومندی جسم را توأمان داشتند. علاقۀ آنان به حفظ این سنت‌ها و پاسداری از آن موجب بود که رسم «پهلوانی» و آیین «رادمردی» از گذشته‌های دور تا به امروز نزد ایرانیان ماندگار باشد و چنان‌که پیش از این رفت، رویارویی با اهریمن، اهریمن‌خویی و اهریمن‌صفتان به عنوان «دکترین»، استراتژی و بالاخه آیین پذیرفته شدۀ مردمی شد که منشأ خلق و پیدایش خود و فلسفۀ آمدن و رفتن در صحنۀ حیات را جدال با «اهریمن» می‌دانستند. از این رو می‌توان بر سرلوحۀ حیات آن‌ها دو عبارت «آمدن برای جنگیدن» و «جنگیدن برای دفع اهریمن» را نگاشت. در این نوع دریافت «صورت و سیرت» عمل یکی است و «اخلاق» پهلوانی نه به عنوان امری عارض شده بر اعمال که خود اعمال است. اگر امروز خلاف این تلقی صورت می‌گیرد به دلیل اشتباه ماست که با فاصله‌ای دراز به ورزش گذشته می‌نگریم. که اگر چنین نبود، نیک درمی‌یافتیم که میان این نوع دریافت از بودن و آمدن آدمی و آنچه که انجام می‌دهد (اعمّ از اعمال فردی و جمعی) فاصله وجود دارد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
mahdi.ch73
۱۳۹۶/۱۲/۰۷

کتاب خوبی بود.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
دستور محرمانۀ دولت رضاخان به کلیۀ سازمان‌ها و ادارات رسمی، مبنی بر اجرای دو فرمان ملوکانه‌دربارۀ «کشف حجاب» و «توسعۀ ورزش مدرن» خود حکایت از وجود یک برنامۀ مدون و دیکته‌شده دارد.
یا فاطر بحق فاطمه(س)
فقط یک عده خارجی بالای دروازه دولت توپ بزرگ‌تر بادی را گاه‌گاهی با پا می‌زدند و مردم را دور خود جمع می‌کردند... لغت ورزش کم کم بین بچه‌ها دهن به دهن می‌گشت ولی از آن خبری نبود. بچه‌هایی را که به تقلید فرنگی‌ها شلوار کوتاه می‌پوشیدند و توپ بادی را پا می‌زدند کافر می‌شمردند و مردم گناه آنان را گناه کبیره می‌شمردند. فقط یک عده بسیار قلیل و کوچکی تن به این ننگ داده و گاهی اوقات با اعضای سفارت انگلیس که یک قسمت از دروازه دولاب را صاف کرده بودند بازی می‌کردند و یا پشت گل می‌ایستادند و توپ‌های آن‌ها را از خارج می‌رساندند. بازی با توپ فقط مخصوص این عده از خدابی‌خبران و کافران بود.
یا فاطر بحق فاطمه(س)

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۲۵ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۵/۰۱/۱۴
شابک۹۷۸-۹۶۴-۶۹۳۸-۵۷-۱
دسته بندی
تعداد صفحات۲۲۵صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۵/۰۱/۱۴
شابک۹۷۸-۹۶۴-۶۹۳۸-۵۷-۱