با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مبانی تالاسمی و هموفیلی

دانلود و خرید کتاب مبانی تالاسمی و هموفیلی

۵٫۰ از ۱ نظر
۵٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مبانی تالاسمی و هموفیلی  نوشته  آزاده یغموری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب مبانی تالاسمی و هموفیلی

«مبانی تالاسمی و هموفیلی» نوشته علیرضا موسی‌میالی، آزاده یغموری، ایمان سیحون و بهار رمدانی است. این کتاب با بیانی ساده سعی بر تفسیر دو بیماری شایع، تالاسمی و هموفیلی دارد. این کتاب از مطالب پیچیده و غیر ضروری کمتر بهره جسته و بیشتر برمبانی تمرکز دارد. در بخشی از کتاب می‌خوانیم: تالاسمی شایع ترین بیماری تک ژنی در جهان است که به صورت اتوزومی مغلوب به ارث می رسد. این بیماری در اثر نقص در سنتز هموگلوبین ایجاد می شود و تظاهرات بالینی سندرم های تالاسمی بسته به نوع جهش در ژن و تعداد ژن های درگیر، در گستره ای از یک کم خونی میکروسیت و هیپوکروم بسیار خفیف و بدون علائم بالینی تا کم خونی بسیار شدید و وابسته به تزریق مکرر خون و تا مرگ داخل رحمی بروز می کند. تالاسمی اولین بار در سال ۱۹۲۵ توسط یک پزشک متخصص کودکان به نام Thomas B.cooly در شهر دیترویت آمریکا توصیف شد. تالاسمی یک واژه یونانی می باشد که ابتدا به صورت Thalassic anaemia و سپس به صورت Thalassaemia در آمد که از دو کلمه (Thalassa) به معنی دریا و (Emia) به معنی خون تشکیل شده است. هر چند این بیماری در سراسر جهان و در تمامی نژادها دیده می شود ولی شیوع آن در نواحی مدیترانه و خاورمیانه و شبه قاره هند و غرب آفریقا و جنوب شرقی آسیا بیشتر است، که این نواحی را کمربند تالاسمی می نامند. افراد مبتلا به تالاسمی به دلیل خونسازی غیر مؤثر از یک طرف و همولیزگلبول های قرمز۱از طرف دیگر به کم خونی مبتلا می شوند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
مسلم عباسپور
۱۴۰۰/۰۲/۱۵

سلام ممنونم کتاب خوبی برای شناخت این دو بیماری بود

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۴۴)
هر گرم خون شامل ۲۶۰ میلیارد سلول تازه است
استادی
از وظایف اصلی پلاکت ها در گردش خون "مسدود کردن سوراخ ها" در رگ ها است که با پوشاندن موضع جراحت انجام می پذیرد و از خروج هر چه بیشتر خون جلوگیری می کند. پلاکت ها به سلول های سالم endothelial در دیواره رگ نمی چسبند اما به بافت همبند بدون حفاظ موجود در دیواره رگ مجروح به شدت چسبندگی پیدا می کنند
استادی
وقتی یک پلاکت به یک سطح می چسبد، پرتوئین های منقبض کننده آن فشرده می پلاکت پهن شده و "پاهایی" ایجاد می کند که به pseudopodia یا پای کاذب مشهور است. با این کار این توانایی را پیدا می کند که فضای بیشتری را نسبت به قبل بپوشاند. درهمین زمان (در طی چند ثانیه)، انقباض موجب می شود پلاکت ها دانه هایشان را از دست بدهند (degranulate). این عمل موجب رهایش مقادیری مواد شیمیایی شامل ADP و thromboxane A۲ می شود. این دو ماده فعال کننده های قوی پلاکت ها هستند و گیرنده های چسبنده غشاء سلول مثل b/ІІІaІІ glycoprotein را تحریک می کنند که در نتیجه پلاکت های مجاور وارد عمل شده و به پلاکت های قبلی و موضع زخم می چسبند.
استادی
Pluripotent بدین معنی است که یک سلول این توانایی را دارد خود را تکثیر کند و به انواع گوناگونی دیگری تبدیل شود.
استادی
تمام سلول هایی که در چرخه گردش خون وجود دارند از یک نوع سلول در مغز استخوان به نام (Pluripotent hematopoietic stem cell) دست می آیند. Pluripotent بدین معنی است که یک سلول این توانایی را دارد خود را تکثیر کند و به انواع گوناگونی دیگری تبدیل شود
استادی
واژه stem cell به سلول هایی اطلاق می شود که قادر به تکثیر و تولید انواع دیکری از سلول ها باشند.
استادی
Pluripotent hematopoietic stem cells (PHSCs)، multipotent هستند بدین معنی که قادر به تولید سلول های مختلفی در یک کلاس هستند (مثلا کلاس سلول های خونی یا کلاس سلول های پوستی) لذا کاملا از نوع totipotent که قادر به تولید هر نوع سلولی هست متمایز هستند.
استادی
میزان سلول های خونی که توسط PHSC ها و بقیه سلول های خون ساز (Hematopoietic) در مغز استخوان تولید می شود (۲۸ گرم) در هر روز است
استادی
سلول های بنیادی لیمفوئید از مغز استخوان به قسمت های مختلف سیستم لنفاوی مهاجرت می کنند (گره های لنفی، طحال، تیموس) و lymphocytes (گلبول های سفید سیستم لنفاوی) را تولید می کنند.
استادی
سلول های بنیادی میولید در مغز استخوان باقی می مانند و تمامی سلول های موجود در خون را تولید می کنند.
استادی

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۷,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۳/۰۲
شابک۹۷۸-۶۰۰-۷۰۵۹-۲۶-۵
دسته بندی
تعداد صفحات۶۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۷,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۳/۰۲
شابک۹۷۸-۶۰۰-۷۰۵۹-۲۶-۵