با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
گفت‌و‌گو با فرهنگ‌مداران ایران و دنیای جدید

دانلود و خرید کتاب گفت‌و‌گو با فرهنگ‌مداران ایران و دنیای جدید

۵٫۰ از ۱ نظر
۵٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب گفت‌و‌گو با فرهنگ‌مداران ایران و دنیای جدید  نوشته  محمد صادقی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب گفت‌و‌گو با فرهنگ‌مداران ایران و دنیای جدید

«گفت‌وگو با فرهنگ‌مداران ایران و دنیای جدید» مجموعه مصاحبه‌ها و گفت‌وگوهایی است که توسط محمد صادقی(-۱۳۵۹)، با شماری از اندیشمندان و پژوهشگران حوزه علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و جامعه‌شناسی انجام شده است. افرادی که در زمینه‌های مختلف از دانش و تخصص برخوردارند اما همواره دغدغه اصلاح فرهنگ و جامعه را داشته و در این مسیر، با آثار خویش، خدمات فراوانی انجام داده‌اند. دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن، پروفسور فضل‌الله رضا، دکتر ابوطالب میرعابدینی، دکتر علی فردوسی، فریدون مجلسی، رامین جهانبگلو و ... از جمله روشنفکرانی هستند که در این کتاب با آنان گفت‌وگو شده است. در بریده‌ای از کتاب می‌خوانیم: شاید «کار روشنفکری» بیش از هر چیز با انتقال دانش، ارزش‌ها و اندیشه‌های جدید به جامعه، نقد فرهنگ عمومی، شناختن مسائل و ارائه راهکارهایی برای رفع آنها، تلاش برای استقرار عقل‌گرایی و استدلال‌گرایی و... تعریف شود و این، با به‌کارگیری زبانی ساده (نه ساده‌سازی مسائل) و بیانی به دور از ابهام و پیچیدگی، پرهیز از سیاست‌زدگی و... می‌تواند مسیر روشنگری و حقیقت را هموار سازد تا بتوان به تغییر و دگرگونی پایداری (در سطح فرهنگی) امیدوار بود. از این رو شاید یکی از نقص‌ها و کاستی‌های جریان‌های روشنفکری در ایران‌، غفلت ورزیدن از کارهای منظم‌، درازمدت و هدفمند و برگزیدن راه‌های میانبر و کوتاه‌مدت باشد‌. زیرا کار روشنفکرانه مؤثر (و در جهت اصلاح فرهنگی) به صبر‌، نظم و پیگیری بسیاری نیازمند است و یک‌شبه به نتیجه نخواهد رسید. مصطفی رحیمی در کتاب «آزادی و فرهنگ» می‌گوید: «وظیفه روشنفکر این نیست که به هر قیمتی مردم را تهییج بکند و به کارهای آنی دست بزند. کار روشنفکر یک کار فرهنگی است که آثارش در درازمدت معلوم می‌شود و ممکن است اثر کوتاه‌مدت نداشته باشد. به عبارت دیگر کار روشنفکران از کار سیاست‌پیشگان جداست. سیاست‌پیشگان می‌خواهند هرچه زودتر به قدرت برسند و حکومت را به دست بگیرند و این لزوماً چیز بدی نیست. اما هدف روشنفکر به هیچ وجه این نیست که به قدرت برسد و حکومت را به دست بگیرد. وظیفه روشنفکر، بیدارکردن مردم است»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
Zahra
۱۳۹۵/۰۹/۱۵

سلام، خیلی ممنون بابت این کتاب. لطفا کتابهای بیشتری از آقای دکتر اسلامی ندوشن بذارید. ناشر کتابهای ایشون معمولا سهامی انتشار بوده...

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۷۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۵۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۱/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۲۵-۳۵۹-۲
تعداد صفحات۱۷۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۵۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۱/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۲۵-۳۵۹-۲