با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب متقین اثر سیدمهدی شجاعی

دانلود و خرید کتاب متقین

شرح خطبه متقین نهج‌البلاغه

۴٫۱ از ۱۱ نظر
۴٫۱ از ۱۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب متقین  نوشته  سیدمهدی شجاعی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب متقین

کتاب متقین نوشتۀ سید مهدی شجاعی برداشتی است از خطبۀ همام (متقین) در نهج‌البلاغه که با ادبیاتی فخیم و قلمی توانا نوشته شده است و لذا ازاین‌جهت جنبۀ تذکری قوی دارد. البته به مناسبت، در هر بخش با استناد به آیات قرآن و روایات و ذکر داستان‌هایی از سیرۀ ائمه اطهار و بزرگان علم و تقوا، شرح مختصری از فرازهای این خطبه ارائه می‌کند. بااین‌وجود قوت ادبی آن نقطه ثقل این کتاب است.

درباره کتاب متقین

کتاب متقین گذشته‌ از آنکه راه‌ورسم چگونه زندگی‌کردن را به ما نشان می‌دهد، جلوه‌ای از شخصیت امام (علیه‌السلام) را نیز برای ما آشکار می‌کند. شرح خطبۀ متقین امام علی (علیه‌السلام) نیازمند مقدمات و ابزار و امکاناتی است که یکی از آنها معرفت است، دیگری تقوی است، و ... است و کتاب متقین تنها بخشی یا چکیده‌ای از این خطبه است.

شهادت علی (علیه‌السلام) اگرچه مظلومانه است و فرق شکافتۀ او اگرچه جگرسوز، اما اساس مظلومیت علی، نه در شهادت علی است و اوج مظلومیت او، نه در فرق شکافتۀ او.

مظلومیت علی نه بر پایه سکوت علی استوار است و نه بر مبنای صبر علی که صبر و سکوت تنها دو شاخه‌اند از راز درخت ستبر و تنومند مظلومیت علی.

مظلومیت علی تنها در خانه‌نشینی و غصب خلافت علی نیست که غصب خلافت جلوه‌ای از تجلیات ظاهری مظلومیت علی است.

خواندن کتاب متقین را به چه کسی پیشنهاد می کنیم؟

کتاب متقین برای کسانی مناسب است که به شناختن شخصیت بی‌نظیر امام علی و سخنان ایشان علاقه دارند.

درباره سید مهدی شجاعی

سید مهدی شجاعی نویسنده و روزنامه‌نگار در سال 1339 در تهران متولد شد، وقتی جوان بود تحصیلاتش را در رشته‌‌های ادبیات نمایشی و حقوق هم‌زمان شروع کرد و به دلیل علاقه‌اش به نوشتن تحصیلاتش را ناتمام گذاشت. او در روزنامه‌‌های مختلف و مطبوعات مثل صفحات هنری و فرهنگی روزنامۀ جمهوری اسلامی، ماهنامۀ صحیفه و مجلۀ رشد جوانان فعالیتش را دنبال کرد و مدتی هم سرپرست انتشارات برگ را برعهده داشت، پس از نقد‌های اجتماعی او که در مجله منتشر کرد، مجبور به متوقف کردن فعالیت این ماهنامه شد و بعد از تعطیلی این نشریه انتشارات نیستان را تأسیس کرد.

او علاوه بر فعالیت در نشریه‌های متفاوت چند فیلم‌نامه هم نیز نوشته است و با کارگردانانی چون مجید مجیدی، بهزاد پور همکاری داشته و فیلم‌نامه‌هایی از جمله: پدر، چشم خفاش، دیروز بارانی و ... نیز از فعالیت‌های سینمایی او است. او به‌عنوان داور در جشنوارۀ فیلم فجر، جشنوارۀ تئاتر فجر، جشنوارۀ بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان و جشنوارۀ مطبوعات هم حضور داشته است. او در کتاب‌های کودک و نوجوان نیز پرکار بوده، از جمله پهلوان و فیل، قصة پلنگ سفید و ...

بخش‌هایی از کتاب متقین

مولایمان که عمری است در حسرت سؤال بندگانِ در خواب‌رفته می‌سوزد و خورشید قلبش در التهاب گشودن روزنی رو به ظلمت دنیاییان لحظه می‌شمرد و چشمۀ علمش به دنبال منفذ و بهانه‌ای برای جاری شدن می‌گردد و فریاد جگرسوز «سَلونی» اش آتش عطش نیازهای انبیاء سلف و اولیاء خلف را دامن می‌زند، از پاسخ بدین سؤال شانه خالی می‌کند و پس از تأملی کوتاه همام را به تقوا و نیکوکاری دعوت می‌نماید و به این آیه از قرآن استناد می‌فرماید که: «خداوند با تقواپیشگان و نیکوکاران است» و طبیعی است که کویر تشنگی همام با این یک جرعه سیراب نمی‌شود. او پاسخی به وسعت نیازهای خویش طلب می‌کند.

ولی علی؛ جان عالمی به فدایش، باید عمق ظرفیت سائل را بشناسد که می‌شناسد، بل بشناساند و روزنی درخور طاقت چشمان سائل از نور بگشاید.

و همام، علی را (سلام الله علیه) سوگند می‌دهد که در بیابان برهوت ابهام، نه تنها تشنه رهایش نکند که سیرابش گرداند.

پس علی زبان به مدح خداوند و ثنای او می‌گشاید و بر مقتدا و ولی و رهبر خویش پیامبر اکرم درودهای فراوان می‌فرستد؛ که اگر عمر با برکت پیامبر تا آخرین دم حیات مقدس علی امتداد میافت هرگز علی زبان به سخن نمی‌گشود و خطبه نمی‌خواند به احترام معلم؛ همچنان که امام حسن (روحی فداه)‌ هرگز در زمان پدر بر فراز منبر ننشست و امام حسین (سلام الله علیه)‌ در زمان امامت برادر سخن نگفت و بزرگ فرزندان این بزرگواران همگی بر این ادب تأسی کردند تا قائم منتظر و هر کدام در زمان امامت شکوهمند خویش هیچ کلام بیاد پیامبر بر زبان جاری نکردند تا بدین‌سان خود اولین پاسدار مقام ولایت و امامت باشند.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۵)
بیشترین مظلومیت و بالاترین عذاب یک گوهر، ناشناخته و مهجور ماندن آن است.
Reza Yousefpor
راز مظلومیت خورشید را یا در ابرهای سیاه متراکم جستجو باید کرد یا در نابینایی آدمیان.
Reza Yousefpor
مَنْ اَرادَ السَّلامَهَ فَعَلَیْهِ بِالْقَصْدِ هر که سلامت می‌جوید باید که راه میانه بپوید.
Reza Yousefpor
موجود حادث و فانی و نیازمند، برای تکبر به چه چیز تشبث می‌تواند کرد؟ زمانی بر دهر گذشته است که اینان هیچ نبوده‌اند و زمانی از روزگار خواهد آمد که در خاک انتظار خواهند خفت و در این میانه هم که بوده‌اند مالک هیچ چیز نبوده‌اند.
Reza Yousefpor
بیشترین مظلومیت و بالاترین عذاب یک گوهر، ناشناخته و مهجور ماندن آن است. راز مظلومیت خورشید را یا در ابرهای سیاه متراکم جستجو باید کرد یا در نابینایی آدمیان.
عشق کتاب
«یکی از بزرگان عارف را عادت این بود که در صف آخر نماز ایستادی. گفتند: بهتر نیست که در صف اول بایستی؟ گفت: صدر، سزاوار خداوندان باشد، بندگان را با صدر عزت چه کار؟»
Reza Yousefpor
تواضع دو گونه است؛ یکی تواضع در قبال خدا و دیگر تواضع برای خدا.
Reza Yousefpor
تواضع در قبال خدا آن است که بنده شرط بندگی به جا آرد و حقارت و خفت و ذلت و نیازمندی خود را در مقابل خدا بشناسد و عظمت و قدرت و عزت و استغنای معشوق بداند و یقین کند که بارگاه معشوق، جمال کل، نور کل، قدرت کل، علم کل، و مجموعه صفات کامله حمیده است و آنچه که در آن بازار خریدار دارد و بر سر دست می‌رود، عجز و خضوع و خشوع و تواضع و ذلت و نیازمندی است
Reza Yousefpor
آن تواضع که برای خداست، فروتنی در مقابل اولیاء و مؤمنان و مستضعفان و فرودستان و مسکینان است.
Reza Yousefpor
پیامبر (صلوات الله و سلامه علیه) فرمود: یَقُول اللهُ تعالی: لا اَجْمَعُ عَلی عَبْدٍ خَوْفَیْنِ وَ لا اَجْمَعُ لَهُ اَمْنَیْنِ، فَاِذا آمَنَنی فِی الدُّنیا اَخَفْتُهُ یَوْمَ الْقِیامَهِ وِ اِذا خافَنی فِی الدُّنْیا آمَنْتُهُ یَوُمَ الْقِیامَهِ. خداوند تبارک و تعالی می‌فرماید: برای بنده‌ام دو بیم و خوف و دو امن و آسایش را جمع نمی‌کنم. اگر در دنیا آسایشش ببخشم در آخرت خائفش می‌گردانم و اگر در دنیا در آتش خوفش اندازم آخرت را گلستان راحتش می‌کنم.
Reza Yousefpor

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۸۹ صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۳/۰۸/۱۹
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۳۷-۳۳۹-۹
تعداد صفحات۲۸۹صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۵,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۳/۰۸/۱۹
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۳۷-۳۳۹-۹