با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
یاقوت خونین

دانلود و خرید کتاب یاقوت خونین

۲٫۹ از ۳۸ نظر
۲٫۹ از ۳۸ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب یاقوت خونین  نوشته  ثنا میرمطلبی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب یاقوت خونین

نمایشنامۀ تک‌پرده‌ای یاقوت خونین نوشتۀ ثنا میرمطلبی یکی از ده اثری است که به بخش داوری مردمی مسابقۀ پردۀ اول راه پیدا کرده است. این مسابقه را طاقچه و نشر بیدگل برگزار کرده‌اند. هدف از این مسابقه کشف استعدادهای تازه در نمایشنامه‌نویسی فارسی است. اولین دورۀ «پردۀ اول» در تابستان ۱۴۰۰ برگزار شده است.


* روند مسابقه

مهلت ارسال آثار، از ۱ تا ۲۰ مرداد بود. این مسابقه با استقبال بسیاری روبه‌رو شد و علاقه‌مندان نمایشنامه‌های زیادی به مسابقه فرستادند. در ۲۰ روز مهلت ارسال آثار، ۳۶۴ اثر در مسابقه شرکت داده شد. این استقبال باعث شد داوران به زمان بیشتری برای داوری نیاز پیدا کنند. بنابراین زمان داوری طولانی‌تر شد.

از میان آثار فرستاده‌شده، داوران مسابقه، آقایان علی‌اکبر علیزاد و رضا سرور، سه اثر را به‌عنوان آثار برگزیدۀ بخش تخصصی انتخاب کرده‌اند و ده اثر را هم به رأی مردم گذاشته‌اند. در میان این ده اثر، آن سه اثر برگزیدۀ تخصصی هم قرار دارند؛ اما تا پایان رأی‌گیری مردمی عنوانشان اعلام نخواهد شد. همچنین با رأی مردم، یک اثر به‌عنوان برگزیدۀ مردمی معرفی خواهد شد.


* راهنمای داوری مردمی

ده نمایشنامه‌ای که به داوری مردمی آمده‌اند، به‌صورت رایگان در طاقچه منتشر شده‌اند تا بتوانید آنها را بخوانید و یک یا چندتای آنها را برای رأی‌دادن انتخاب کنید. شما فقط یک بار می‌توانید در رأی‌گیری پردۀ اول شرکت کنید، ولی در همان یک بار می‌توانید به یک یا چند نمایشنامه رأی بدهید.

برای شرکت در رأی‌گیری مردمی، باید ابتدا طاقچه را روی گوشی خود نصب کنید. سپس، در صفحۀ نخست اپلیکیشن اندروید یا آی‌آواس طاقچه، قسمت بالای صفحه، روی تصویر مربوط به مسابقۀ «پردۀ اول» بزنید تا به صفحۀ رأی‌گیری بروید. در صفحۀ رأی‌گیری می‌توانید به نمایشنامه(های) محبوب خود رأی بدهید.


* پیشنهادهایی برای داوری بهتر

شما در این مرحله یکی از داورهای مسابقه هستید. برای اینکه انتخاب بهتری بکنید، پیشنهاد می‌کنیم معیارهای مشخصی برای خودتان در نظر بگیرید تا بر اساس آن بتوانید آسان‌تر رأی بدهید. در نظر داشته باشید که هدف مسابقه کشف استعدادهای نمایشنامه‌نویسی است، پس این ده اثر را با شاهکارهای نمایش دنیا مقایسه نکنید. همچنین بهتر است ابتدا همۀ آثار را بخوانید تا بتوانید آنها را با هم مقایسه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم به‌جز رأی دادن، وقتی هر نمایشنامه را می‌خوانید، نظر یا پیشنهادتان را زیر همان اثر در قسمت نظرها بنویسید. پیشنهادها و نظرهای شما می‌تواند به نویسنده‌های تازه‌کار کمک کند نقاط قوت و ضعفشان را بهتر بشناسند و داستان‌های بهتری در آینده بنویسند.


* اعلام نتایج

داوری مردمی از ۹ تا ۱۲ شهریور برگزار می‌شود. در پایان با رأی مردم، یک اثر به‌عنوان برگزیدۀ مردمی انتخاب می‌شود. نام این اثر و سه اثر برگزیدۀ داوران را در روز ۱۴ شهریور ازطریق شبکه‌های اجتماعی طاقچه و نشر بیدگل اعلام می‌کنیم و به هریک از برندگان، هدیه‌ای تقدیم خواهیم کرد.

جایزۀ برگزیدۀ مردمی: یک‌میلیون تومان نقدی + ۴۰۰هزار تومان اعتبار خرید کتاب کاغذی + اشتراک یک‌سالۀ طاقچه بی‌نهایت

اگر دربارۀ مسابقه سؤال یا پیشنهادی دارید، می‌توانید در واتس‌اپ به شمارۀ ۰۹۰۳۳۴۵۵۱۱۵ پیام بدهید.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۷)
مریم
۱۴۰۰/۰۶/۰۹

آخر داستان ، اسم شخصیت از سباستین به توماس تغییر می‌کند. اتفاقات پایان داستان ناگهانی و کمی غیر منطقی بود.

کاربر ۱۰۰۴۰۷۲
۱۴۰۰/۰۶/۰۹

خیلی سطحی بود

captian marvel
۱۴۰۰/۰۶/۱۱

ایده کلیشه ای،پایان قابل حدس...شخصیت پردازی نه چندان درست و ایده آل،ذهن مخاطب اصلا درگیر داستان نمیشه...

Maryam Aln
۱۴۰۰/۰۶/۱۲

از اول داستان اخرش معلوم بود. متنش ساده و روان بود.

PaghiA
۱۴۰۰/۰۶/۱۲

این داستان به هیچ عنوان برای یک نمایشنامه‌ی کوتاه و تک پرده‌ای مناسب نبود. پرداخت سطحی، تمام داستان رو با اولین دیالوگ‌های کاراکترها لو می‌ده. داستان به شاخ و برگ‌های بیشتری نیاز داره که از حالت خطی دربیاد. کاراکترها حتی در

- بیشتر
کاربر ۳۵۱۶۰۵۸
۱۴۰۰/۰۶/۱۲

سباستین، ماری، جان پیر، دوک، نجیب‌زاده؟ یعنی از بین ۳۶۴ اثر ارسالی حتی یه نمایشنامه با فضای ملموس‌تر نبود که این کار به عنوان استعداد نمایشنامه نویسی ایرانی انتخاب شده؟ از دو بزرگوار، آقایان سرور و علیزاد انتظار داشتم که

- بیشتر
کاربر ۱۵۳۶۲۲۴
۱۴۰۰/۰۶/۱۳

اصلا خوب نبود ، باید دقت بیشتری تو انتخاب نمایشنامه ها به خرج میدادن

کاربر ۳۵۳۰۱۳۶
۱۴۰۰/۰۶/۱۱

جذاب و کوتاه بود. انتهای غافلگیر کننده ای داشت . انتظارش رو نداشتم .

mona
۱۴۰۰/۰۶/۰۹

داستان در فضایی مبهم آغاز شده و به تدریج گذشته شخصیت ها آشکار می‌شود. به نظرم نمایشنامه‌ای جذاب با پایانی غافلگیر کننده بود.

sahar
۱۴۰۰/۰۶/۰۹

خیلی خوب بود نکته ای که منو جذب کرد سیر روان و غیر قابل پیشبینیی بودن داستان بود

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶ صفحه
نوع فایلEPUB
شابکundefined
تعداد صفحات۶صفحه
نوع فایلEPUB