با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
سوار و سوارکاری در ایران (پیشینه، واژه، رشته)

دانلود و خرید کتاب سوار و سوارکاری در ایران (پیشینه، واژه، رشته)

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سوار و سوارکاری در ایران (پیشینه، واژه، رشته)  نوشته  صدف فتحعلی‌زاده  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب سوار و سوارکاری در ایران (پیشینه، واژه، رشته)

کتاب سوار و سوارکاری در ایران (پیشینه، واژه، رشته) اثر پژوهشی صدف فتحعلی‌ زاده است که در انتشارات ندای تاریخ منتشر شده است. این کتاب به بررسی پیشینه تاریخی یکی از مهم‌ترین ورزش‌های ایرانی یعنی اسب سواری می‌پردازد و سیر تحول آن را در تاریخ بررسی می‌کند. 

درباره کتاب سوار و سوارکاری در ایران (پیشینه، واژه، رشته)

سوارکاری از ورزش‌های باستانی است که در چند دهه اخیر مورد توجه خاصی قرار گرفته‌ است و هرچند امروزه به عنوان یکی از ورزش‌های پرهزینه شناخته می‌شود، اما طرفدارانش روزبه‌روز بیشتر می‌شوند. امروزه این ورزش را به عنوان یک سرگرمی می‌شناسند اما بسیاری از حامیان حقوق حیوانات مخالف آن هستند. سوارکاری در ایران سابقه‌ طولانی دارد و از کهن‌ترین ورزش‌ها است. هرچند در گذشته از اسب نه به عنوان وسیله‌ای برای ورزش و تفریح، که به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزار حمل و نقل استفاده می‌کردند. مثلا در دوران سلطنت هخامنشیان، از اسب به عنوان چاپار استفاده می‌شد که یک سیستم حمل و نقل مدرن به شمار می‌آمد.

اسب سواری سبک‌های مختلفی دارد و مهم‌ترین سبک‌های آن، سبک غربی و انگلیسی است. سبک انگلیسی پیش نیاز و پایه بعضی از رشته‌های سوارکاری مانند درساژ، پرش با اسب، چوگان و حتی کورس و البته سخت‌تر از سبکهای دیگر سواری است. سبک غربی، بیشتر در ورزش‌هایی مانند استقامت استفاده می‌شود.

امروزه مسابقات مختلفی بر پایه ورزش اسب سواری در دنیا برگزار می‌شود. درساژ، اسب دوانی، یورتمه سواری، پرش با اسب، چوگان و تاخت سواری از جمله مسابقات مختلف جهانی بر پایه این ورزش هستند.

آنچه جالب است درباره اسب‌ها بدانید این است که در ۴ سالگی به بلوغ می‌رسند و معمولا بین ۲۰ الی ۲۵ سال عمر می‌کنند، با اینحال یکی از پیرترین اسب‌های دنیا، ۶۲ سال عمر کرد. بیش از دویست نوع نژاد اسب در دنیا داریم. اسب‌های ماده، مادیان نام دارند و اسب‌های نر، نریان. یک اسب بالغ ۴۵۰ کیلوگرم وزن ۵۰ لیتر خون در بدن دارد و قدش معمولا بالای ۱۴۵ سانت است. اما اگر اسبی کوچکتر از این مقدار باشد، پونی نامیده می‌شود. 

در دیانت اسلام نیز به ارزش و اهمیت آموختن اسب سواری اشاره‌های بسیاری شده است: پیامبر اسلام، حضرت محمد (ص) درباره ورزش سوارکاری چنین فرموده‌اند: أحَبُّ اللَّهوِ إلَى اللّه ِ تَعالى إجراءُ الخَيلِ وَالرَّميُ . ترجمه فارسی این حدیث، چنین است: دوست داشتنى دوست داشتنى ترين تفريح نزد خداوند متعال ، اسب سوارى و تيراندازى است.

صدف فتحعلی زاده در کتاب سوار و سوارکاری در ایران (پیشینه، واژه، رشته) به این ورزش می‌پردازد. او پیشینه این ورزش را در تاریخ ایران جستجو می‌کند و با کمک نگاره‌های به جا مانده و منابع تاریخی، از ارزش و اهمیت این ورزش قدیمی می‌گوید. نژاد اسب‌های مختلف ایران و شاخه‌های مختلف این ورزش را مرور می‌کند و درباره مسابقات مختلفی که بر پایه اسب سواری انجام می‌شود، توضیحاتی می‌دهد.

کتاب سوار و سوارکاری در ایران (پیشینه، واژه، رشته) را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

خواندن کتاب سوار و سوارکاری در ایران (پیشینه، واژه، رشته) را به تمام علاقه‌مندان به مطالعات پژوهشی پیشنهاد می‌کنیم. 

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۵۵ صفحه
قیمت نسخه چاپی۷,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۴/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۸۷۵-۰۶-۲
تعداد صفحات۵۵صفحه
قیمت نسخه چاپی۷,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۴/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۸۷۵-۰۶-۲