با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
احیای حکمت؛ جلد اول

دانلود و خرید کتاب احیای حکمت؛ جلد اول

مشتمل بر طبیعیات

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب احیای حکمت؛ جلد اول  نوشته  علیقلی‌‌بن قرچغای خان  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب احیای حکمت؛ جلد اول

کتاب احیای حکمت؛ جلد اول، دوره کامل مباحث حکمت طبیعی و الهی، اثر علیقلی‌‌بن قرچغای خان (درگذشته پس از ۱۰۹۱ هـ.ق) است که با مقدمه غلامحسین ابراهیمی دینانی و تصحیح و تحقیق فاطمه فنا منتشر شده است.

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ شمسی به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ شمسی با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهشهای متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزه ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نكوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله­‌ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامه دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفاده جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می شود

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یكبار منتشر می شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزه متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهشهای «حوزه نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دوره اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی درباره مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

درباره کتاب احیای حکمت؛ جلد اول

مؤلف از شاگردان ملارجبعلی تبریزی بوده است. وی در خصوص مسائل مهم فلسفی از قبیل وجود ذهنی، اصالت وجود یا ماهیت، حدوث و نیز مسأله معاد جسمانی نظرات بدیعی ارائه کرده است. کتاب احیای حکمت، شامل یک دورۀ کامل از مباحث حکمت طبیعی و الهی است. مؤلف در این اثر ضمن نقد و بررسی آرای حکمای متقدّم و متأخّر، و بهره‌مندی از آیات و روایات ائمه معصومین ــ علیهم السلام ـ به تأمل و اظهار نظر در آن مباحث پرداخته است.

کتاب احیای حکمت؛ جلد اول را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

خواندن کتاب احیای حکمت را به تمام علاقه‌مندان به مطالعات حکمت و فلسفه پیشنهاد می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۷۵۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۳۷,۳۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۷۷/۰۲/۲۹
شابک۹۶۴-۵۸۴۴-۲۷-۴
تعداد صفحات۷۵۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۳۷,۳۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۷۷/۰۲/۲۹
شابک۹۶۴-۵۸۴۴-۲۷-۴