با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
حلاج نامه

دانلود و خرید کتاب حلاج نامه

روزگار، احوال و آثار

۱٫۰ از ۱ نظر
۱٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب حلاج نامه  نوشته  محمدرضا قنبری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب حلاج نامه

محمدرضا قنبری در کتاب حلاج‌نامه به روزگار،احوال و آثار حسین‌بن منصور حلاج از عارفان نامدار قرن سوم و چهارم هجری پرداخته است.

درباره کتاب حلاج‌نامه

حسین‌بن منصور حلاج بیضاوی( ۲۴۴-۳۰۹ ق) (۸۵۷-۹۲۲ م) صوفی نامدار قرن سوم و چهارم هجری قمری است که در دستیابی به حاکمیت با همه تمهیداتی که اندیشید و بکار برد ناکام ماند و مانند بی‌شماری دیگری در زد و بندهای حساب‌شده سیاسی به تیغ دسیسه و نیرنگ حاکمان عباسی و به دستیاری فتوای فقیهان از پای درآمد اما داستان او بیش از هزار سال است که با آرایه‌های مختلف همچنان روایت می‌شود؛ آن‌گونه که نهضت وی در نظر برخی الهی و آسمانی و در باور برخی دیگر خلقی و توده‌ای و از منظر گروهی دیگر،دنیاطلبی و زعامت‌جویی بر مردمان زیر نقابی از فتوحات معنوی صوفیانه بود.

آنچه در این کتاب به استناد متون معتبر تاریخی و تصوفی واکاوی شده حکایت شیخی از مشایخ بزرگ صوفیه را باز می‌گوید که بیش از آنکه شهید الهیات باشد، کشته سیاست و قدرت شده است.

اصل و اساس این پژوهش، آرا، افکار و شرح احوال حسین‌بن منصور حلاج است که در نهایت به دو عنوان کاروند تصوف در سه جلد و شرح زندگیانی و ارا و آثار منصور حلاج در یک جلد از هم مجزا شد و از منظری کاروند تصوف را می‌توان به نوعی میراث حلاج و امثال و اقران او به شمار آورد که در بستر تاریخ به شکل‌ها و شیوه‌های گوناگون رخ نموده است. مدار اصلی پژوهش تاملات شخص نگارنده درباره مقوله پیچیده تصوف بوده که در طول قرن ها همچنان دچار دگردیسی‌های پیاپی است و از تکاپوی شگفتی در همگون‌سازی خود با دنیای مدرن بهره می‌برد.

در این کتاب پس از مقدمه‌ای مفصل درباره تصوف و خاستگاه آن و افراد برجسته‌اش نویسنده به طور مشروح به زمانه حلاج و اوضاع سیاسی و اجتماعی و فرهنگی آن پرداخته است. رابطه حلاج با روزگار و بزرگان زمانه خود را واکاوی کرده و به موضوع اتهامی که او زدند پرداخته است. نکوهشگران و ستایشگران حلاج، کرامات حلاج و اندیشه و باورهای او نیز از بحث‌های مهم کتاب حاضرند.

 خواندن کتاب حلاج نامه را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 علاقه‌مندان و پزوهشگران حوزه تصوف و عرفان ایرانی مخاطبان این کتاب‌اند.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
لقمان
۱۴۰۰/۰۶/۲۶

ان یار کزو گشت سر دار بلند جرمش آن بو‌د که اسرار هویدا می کرد. اما در این کتاب و سه کتاب قبلی همین نویسنده (یعنی کاروند تصوف)نه تنها حسین منصور حلاج عارف نیست بلکه فردی بی دین و شارلاتان معرفی

- بیشتر
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۱۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۹۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۳/۲۲
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۷۲-۹۸۲-۰
تعداد صفحات۴۱۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۹۵,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۳/۲۲
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۷۲-۹۸۲-۰