با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
فقه الحدیث  و نقد الحدیث

دانلود و خرید کتاب فقه الحدیث و نقد الحدیث

روش‌شناسی نقد و فهم سنت

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب فقه الحدیث و نقد الحدیث  نوشته  داود سلیمانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب فقه الحدیث و نقد الحدیث

کتاب فقه الحدیث و نقد الحدیث نوشته داود سلیمانی است، این کتاب که یکی از کتاب‌های تخصصی درس حدیث است به روش‌شناسی نقد و فهم سنت پرداخته است. 

درباره کتاب فقه الحدیث و نقد الحدیث

فهم سنّت در کنار کتاب، از دير باز يكى از نيازهاى اساسى و مهم در حوزه مطالعات اسلامى بوده است، زيرا هم کتاب به سنّت دعوت نموده و هم سنّت مفسر و مبينن بسيارى آيات بالاخص در حوزه احكام است. تأکيد پيامبر (ص) در تمسک به اين دو منبع اساسى، يعنى قرآن و سنّت، و عدم جدايى بين آن دو خود نشانگر اهميت و جايگاه سنّت در مجموعه تعاليم اسلامى است. بنابراين لازمه پيروى از سنت، شناخت درست و اصولى آن است. از طرفى در گذر تاريخ، و به دلايل عديده‌اى که در ضمن اين نوشتار به آن اشارتى خواهد رفت، بخشى از روايات معصومين (ع) دستخوش تغيير و تبديل و انحراف گشته و سره و ناسره به هم آميخته شده است و از اين‌رو دسترسى به زلال گفتار معصوم (ع) و يا گزارش افعال و رفتار ايشان، به سادگى ميسرّ نبوده و گاه توأم با دشوارى‌هايى است که درک حقيقت آن نيازمند صبر و کوشش بسيار است. پژوهشگران و دانشمندان علوم اسلامى نيز با توجه به همين امر همواره درصدد يافتن روشى بودهاند تا اولا اعتبار و حجت اخبار را شناسايى نمايند و ثانياً به درک درستى از آن نائل آيند، از رهگذر اين نياز که همزمان از عصر رسالت مطرح بوده است توجه به بررسى و نقد حديث چه از جهت سند و چه متن آن، و کوشش براى فهم محتواى حديث، پيوسته مدننظر بوده است . تأکيد پيامبر اسلام(ص) و معصومين (ع) بر اين امر در قالب روايات عديده‌اى که در خصوص فهم روايات و يا اختلاف اخبار و لزوم بررسى آن و نشان دادن راه‌هاى رفع اختلاف و تعارض از آنها، که در «اخبار عِلاجينه» بدان پرداخته‌اند و تأکيد به «درايةالحديث » در مقابل «روايةالحديث» خود موجب پيدايى علوم متنوعى در حوزه حديث شده است، تا پيروى از سنّت بر مبناى آموزه‌هاى حقيقى معصومين (ع) صورت گيرد. کتاب فقه الحدیث و نقد الحدیث سعی دارد با استفاده از زبانی روان و قابل فهم درباره روش‌شناسی نقد و فهم سنت صحبت کند. 

خواندن کتاب فقه الحدیث و نقد الحدیث را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به دانشجویان و طلاب و علاقه‌مندان به علم حدیث پیشنهاد می‌کنیم

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۱۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۱/۲۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۰۶۵-۲۳-۴
دسته بندی
تعداد صفحات۳۱۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۷۵,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۱/۲۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۰۶۵-۲۳-۴

تجربه بهتر در اپلیکیشن