با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب از موسیقی معنوی شعر حافظ اثر جواد  مرتضایی

دانلود و خرید کتاب از موسیقی معنوی شعر حافظ

۳٫۷ از ۳ نظر
۳٫۷ از ۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب از موسیقی معنوی شعر حافظ  نوشته  جواد  مرتضایی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت
دیگران دریافت کرده‌اند

معرفی کتاب از موسیقی معنوی شعر حافظ

جواد مرتضایی( -۱۳۴۶)، پژوهشگر ادبی است. در بخشی از پیشگفتار کتاب می‌خوانیم: «آنچه باعث شده شعرحافظ در اوجی دست نیافتنی باقی بماند، استفاده هنرمندانه او از تمام ظرفیت زبان فارسی است. معانی و مضامین موجود دراشعار خواجه شیراز، قبل و بعد از او، در شعر شاعران دیگر نیز دیده می‌شود، امّا این جنبه‌های مختلف زبان شعر حافظ است که علاوه براستعدادِ ذاتی شاعر، ممارست‌ها، کسب تجربه‌ها و بررسی و تغییر و تصرّف‌های مدام در آنها، باعث شده از نهایت ظرافت و زیبایی برخوردار باشند؛ از نوع واج‌های کلمات گرفته تا انتخاب واژگانی که در بیت با یکدیگر تلاؤم و هارمونی دارند و کیفیت ساختار عبارات و تناسب و همراهی انواع موسیقی شعر با آنها. بنابراین برای پی بردن به راز برتری شعر حافظ، ‌می‌بایست به بررسی و تحقیق دقیق و علمی درباره مسائل مربوط به زبان شعر او پرداخت. در این میان، جز صوَر خیال، ‌آرایش‌های بدیعی برجسته و زیبا نیز بگونه‌ای ظریف و هنرمندانه همراه و همپای زبان اشعار اوست که گویی جزئی از زبان وی گشته است و درکنار بررسی ساحاتِ زبانش، لازم و بایسته است به این صنایع و آرایه‌ها که موسیقی معنوی ابیات او را تشکیل می‌دهد و مکمل موسیقی بیرونی و کناری و داخلی اشعارش می‌باشد، نیز بسیار توجّه داشت. هنرمندی حافظ در بکارگیری آرایش‌های بدیعی در شعرش حیرت‌انگیز است. این هنرمندی در نحوه کاربرد صنایع بدیعی توسّط اوست».

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
Hemmat
۱۳۹۵/۰۲/۲۳

شعر حافظ همه بیت الغزل معرفت است آفرین بر نفس دلکش و لطف سخن اش! شعر حافظ به اعتقاد علامه ی بزرگوار محمد قزوینی ، شعر مُفْلق است. است ؛ یعنی هم از نظر صورت ظاهر و هم

- بیشتر
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۵۸ صفحه
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۵/۰۲/۰۱
شابک۹۶۴-۵۸۱۹-۷۱-۷
دسته بندی
تعداد صفحات۲۵۸صفحه
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۵/۰۲/۰۱
شابک۹۶۴-۵۸۱۹-۷۱-۷