با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
روانشناسی رشد

دانلود و خرید کتاب روانشناسی رشد

مفاهیم بنیادی در روان‌شناسی کودک

۱٫۰ از ۱ نظر
۱٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب روانشناسی رشد  نوشته  حسن احدی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب روانشناسی رشد

در کتاب روانشناسی رشد نوشته حسن احدی و شکوه‌السادات بنی جمالی با مفاهیم بنیادی در روان‌شناسی کودک آشنا خواهید شد.

دستاوردهای علمی سال‌های اخیر کنجکاوی انسان را بیشتر کرده است. انسان هر چه بیشتر پی می‌برد که کم می‌داند، مخصوصاً در مسائل علوم انسانی و روانشناسی.

در این قرن انسان بیشتر به سرنوشت آینده کودکان خود احساس توجه می‌کند و به همین علت نیز در هیچ یک از زمان‌ها تا به این حد معلومات خود را ناقص نیافته است.

در زمان ما دگرگون شدن پی در پی چهره جامعه‌ها از طرفی و هشدارهای علم روانشناسی از طرف دیگر، والدین و مربیان را به شک واداشته است. امروز با کشف جواب هر سؤال راجع به رشد و پرورش کودک صدها سؤال تازه‌تری فرا روی محققان نهاده می‌شود و آنها را به تکاپو و کنجکاوی بیشتر وامی‌دارد.

پدر و مادر در عصر ما، آگاهی کمی به پاسخ بسیاری از سؤالات مربوط به پیدایش و تکامل فرزندان خود، دارند آنها می‌خواهند بدانند تا چه حد می‌توانند در این تغییرات دخالت داشته باشند آنها نگران مخاطرات احتمالی رشد فرزندان خود هستند و آرزو دارند با آمادگی قبلی علاج واقعه را قبل از وقوع بنمایند. 

درباره کتاب روان‌شناسی رشد

این کتاب حاصل مطالعه و ترکیب ده‌ها منبع به زبان فارسی، انگلیسی و فرانسوی است. مؤلفان کوشیده‌اند بر پایه منابع جدید و نیز تجارب آموزشی ممتد خویش در دانشگاه‌های کشور، کتاب فوق را گردآورند.

کتاب در شش فصل تنظیم یافته است. فصل اول کتاب به کلیات تعاریف و روشن‌سازی مفاهیم بنیادی در رشد و تکامل اختصاص داشته، کوشش شده است همه مفاهیم به روشنی تعریف گردد و مرز مفاهیم، حفظ شود.

در فصل‌های دوم و سوم و چهارم، از رشد و تحول جسمانی، رشد نخستین سال‌های پس از تولد و رشد شخصیت، سخن رفته است. در این جا، با جهان پر از راز، نوپا و نوزاد و سرآغاز نخستین آگاهی‌ها در وی آشنا می‌شویم. احساس و ادراک نوزاد نخستین بازتاب‌ها، انواع نیازهای نوزاد و نیز چگونگی رشد جسمانی، بارزترین مباحث این فصول را تشکیل می‌دهد.

فصل پنجم به نظریه‌های رشد اختصاص دارد. در آغاز اساس اندیشگی، نظری و فلسفی نظریه‌های رشد مورد تبیین و تشریح قرار گرفته است. سپس از چهار متفکر صاحب نام و نظریه‌پرداز به نام در زمینه رشد، سخن رفته است. و آراء آرنولد گزل، اریک اریکسون، ژان پیاژه و آلبرت بندورا و مفاهیم رشد از دیدگاه اسلام که هر یک، نشانگر یکی از دیدگاه‌های عمده روان‌شناختی در رشد است بازگو شده است.

در تدوین این بخش، خاصه از آخرین مطالعات و پژوهش‌ها و منابع بهره گرفته شده مطالب در قالبی نو، با سبکی تازه و با موارد و مثال‌هایی جدید و ابتکاری عرضه گردیده است. در پایان آراء هر اندیشمند نقدی نیز به عمل آمده که می‌تواند خود میدان را برای تبادل و برخورد آراء باز نگاه دارد و زمینه‌ای جهت جدل فکری سالم و سازنده فراهم سازد.

فصل آخر به پاره‌ای از اختلالات دوران نوپایی کودکی و نوجوانی اشاره دارد. ضمن بیان چگونگی عارضه، پاره‌ای روش‌های درمان نیز مطرح گردیده است. 

 خواندن کتاب روانشناسی رشد را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 پزوهشگران و علاقه‌مندان به روان‌شناسی کودکان را به خواندن این اثر دعوت می‌کنیم

بخشی از کتاب روانشناسی رشد

مقدار و وضع رشد ممکن است به سبب عواملی که در داخل و یا خارج از بدن انسان قرار دارد، تغییر کند. رشد بدنی از یک طرف به عوامل وراثتی و از طرف دیگر به عوامل محیطی از قبیل هوای آزاد و نور خورشید بستگی دارد. رشد تنها محصول یکی از این عوامل نیست بلکه تمام آنها در رشد مؤثر هستند. و به سهم خود به هم وابسته‌اند.

وراثت

اغلب خصوصیات جسمانی و روانی به وسیله سلول‌های جنسی والدین به فرزندان منتقل می‌شوند. انتقال این صفات جنبه ارثی و ژنتیک دارد.

توارث مفهومی باسابقه و قدیمی است. اغلب کودکان، کم و بیش از لحاظ خصوصیات جسمانی یا روانی به والدین خود شباهت دارند. در بعضی خانواده‌ها صفات ویژه‌ای نسل بعد از نسل انتقال یافته است. مفاهیم پیشین درباره توارث با خطا و اشتباه همراه بود، هرچند امروز نیز در مورد اتفاقات و مواقع بروز آن در زندگی، اتفاق نظر وجود ندارد. دانشی که از چگونگی انتقال صفات و ویژگی‌های ارثی سخن می‌گوید، توارث یا ژنتیک خوانده می‌شود. پیشتر در زمان ویس من این دانش « ژنوتیپ » نامیده می‌شد. لیکن چندی بعد به دلیل تکامل و افزایش یافته‌های آن، این مجموعه از دانش ژنتیک نام گرفت

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
parisima
۱۴۰۰/۰۱/۳۱

کتاب مشکلی نداره و اپلیکیشن افتضاحه

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۱۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۲,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۱/۰۹/۱۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۱۸۲-۱۲۳-۶
تعداد صفحات۳۱۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۲,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۱/۰۹/۱۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۱۸۲-۱۲۳-۶