با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تفکر انتقادی

دانلود و خرید کتاب تفکر انتقادی

راهنمایی ساده به سوی تفکر انتقادی، تصمیم‌گیری بهتر و قدرت حل مسئله

۲٫۷ از ۷ نظر
۲٫۷ از ۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تفکر انتقادی  نوشته  جنیفر ویلسون  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب تفکر انتقادی

کتاب تفکر انتقادی؛ راهنمایی ساده به سوی تفکر انتقادی، تصمیم‌گیری بهتر و قدرت حل مسئله نوشته‌ جنیفر ویلسون است که به موضوع تفکر انتقادی می‌پردازد که شامل راهبردهای هوشمند و تفکر منطقی است. در این کتاب، به بهترین مهارت‌های لازم برای تصمیم‌گیری اشاره می‌شود. 

درباره کتاب تفکر انتقادی

تمام مطالب کتاب خواننده را به استدلال محکم فرامی‌خواند که لازمه آن این است که مغز در عالی‌ترین شرایط قرار داشته باشد. به همین دلیل نیز توضیح داده شده است که برای ورزش دادن مغز و داشتن تفکر منطقی چه کارهایی باید و می‌توانید انجام دهید. افزون ‌بر این، با مطالعهٔ این کتاب می‌توانید بهترین تکنیک‌ها را برای رشد مهارت‌های تصمیم‌گیری خود بیاموزید.

مغز یک تودهٔ سه پوندی است و همچون یک ابررایانهٔ طبیعی به‌عنوان مرکز فرماندهی بدن عمل می‌کند. عملکرد مغز در فعالیت‌های سایر اجزای بدن تعیین‌کننده است و در هر کاری که در زندگی انجام می‌دهید نقش اساسی دارد. مغز، بخشی از ساختار وجودی شماست که چگونگی جریان افکار، فعالیت‌ها و تمایلات اجتماعی شما را تعیین می‌کند؛ همچنین با کنترل ملاحظه‌گری، ادب، گستاخی، نحوه مواجهه با موقعیت‌های خطرناک و حتی شکل برخورد با افراد غریبه، همکاران، خانواده و دوستان به شخصیت شما شکل می‌دهد.

مغز مسئول سلامت عاطفی شماست و در نحوهٔ ارتباط شما با جنس مخالف بسیار اثرگذار است. حقیقت این است که مغز تقریباً در تمام امور زندگی دخالت دارد. به همین دلیل نیز اگر می‌خواهید در ارتقای مهارت‌های تفکر خلاقانه موفق باشید باید از مغز مراقبت کنید، آن را تغذیه کنید، به آن تمرین دهید و طرز کار آن را بشناسید. لزومی به گفتن نیست که فقط درصورتی‌که تفکر انتقادی داشته باشید می‌توانید مسائل را حل کنید، از پس موقعیت‌های چالشی برآیید و اوضاع را برای خود و دیگران بهتر کنید.

درواقع، مغز بسیار پیچیده‌تر از رایانه است. برای مثال، مغز ۱۰۰ میلیارد سلول عصبی دارد و همهٔ پایانه‌های عصبی به سلول‌های عصبی بسیار دیگری متصل هستند. شاید باور آن دشوار باشد اما اتصالات درون این مغز که ظاهراً کوچک است، بسیار بیشتر از تعداد ستاره‌های موجود در جهان است. گذشته از اتصالات فیزیکی، اگر عملکرد مغز خود را بهینه‌سازی کنید از جنبهٔ روابط، تفریح و حوزه‌های دیگر پیشرفت شایانی در محیط کاری خود خواهید داشت.

مغز نیز به اندازهٔ بدن فیزیکی به ورزش احتیاج دارد. به همین دلیل برخی برای بهبود سلامت مغز خود به‌طور منظم به وزنه‌برداری، یوگا، تغذیه سالم و کارهای دیگری می‌پردازند.

در اغلب مواقع، نحوهٔ عملکرد مغزتان می‌تواند بیانگر وضعیت روحی شما باشد، زیرا این مغز است که رایانهٔ هدایت‌گر زندگی شما را در خود جای داده است. مهم نیست که چند سال سن داشته باشید، مغز نیاز به ورزش دارد و اگر مرتب آن را ورزش دهید اثرات مثبت آن در زندگی شما پدیدار می‌شود. به‌طور خلاصه، اگر می‌خواهید مغزتان در حل مسائل، ازجمله مسائل چالش‌برانگیز، همچنان توانمند بماند باید هم از نظر تغذیه و هم ورزشِ منظم مراقب آن باشید.

خواندن کتاب تفکر انتقادی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

اگر می‌خواهید بازدهی مغزتان را بالا ببرید و از آن بهترین استفاده را کنید این کتاب را از دیت ندهید.

بخشی از کتاب تفکر انتقادی

چرا تفکر انتقادی مهم است؟

تفکر انتقادی کمک می‌کند تا با استفاده از دانش خود به اهداف مهم‌تری دست یابید. نکاتی که در ادامه بیان می‌شود چگونگی این فرایند را نشان می‌دهد.

- متوجه استدلال‌های بی‌پایه می‌شوید.

- متوجه خطاهای موجود در اطلاعات می‌شوید.

- استدلال‌های عینی ارائه می‌کنید.

- استدلال‌های عینی را با حقایق تکمیلی پشتیبانی می‌کنید.

- استدلال‌های خوب را با استدلال‌های منطقی تقویت می‌کنید.

- می‌توانید به کارهایی که از نظر شما سازنده است کمک کنید.

- می‌توانید نظریه‌های موجود را بهبود بخشید.

- می‌توانید شیوه‌های عمل جاری را بهبود بخشید.

- می‌توانید نحوهٔ اداره مؤسسات را اصلاح و نقاط قوت آن‌ها را افزایش دهید.

بنابراین، هرگاه به دانش شما نیاز باشد (دانشی که باید به‌صورت عینی تحلیل و ارزیابی شود) تفکر انتقادی به کار می‌آید.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
Rzarastgar
۱۴۰۰/۰۴/۰۶

واقعا کتاب خوبی بود مناسب همین روزها!

حسین محمدی
۱۴۰۰/۰۴/۲۵

مطالب کتاب خیلی خشک ودرعین حال به کلی گویی دچارشده بود کتابهای خیلی بهترازاین درعرصه تفکرانتقادی موجوداست یگانه حسن کتاب حجم کم آن است

amir.khan
۱۴۰۰/۰۴/۲۶

دوستانی که علاقه دارن بدونن چطوری میشه به صورت عمیق فکر کرد توصیه می کنم حتما این کتاب رو مطالعه کنن عالی بود

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۲)
اگر اطلاعات به‌طور صحیح و به‌موقع در اختیار رأی‌دهندگان قرار نگیرد؟ چگونه می‌توان مدعی برقراری دموکراسی شد اگر محیط برای سؤال درباره داده‌ها یا بررسی صحت اطلاعات مساعد نباشد؟ کوتاه آنکه، هرگاه تفکر انتقادی فعال باشد، فضای دموکراتیک ایجاد می‌شود و مردم امکان انتخاب‌های آگاهانه پیدا می‌کنند. چنین فرایندی است که به ریشه‌کنی سیاست‌مداران فرصت‌طلب کمک می‌کند و فرصت‌هایی را در اختیار سیاست‌مداران ژرف‌اندیش قرار می‌دهد که صادقانه قصد خدمت به رأی‌دهندگان را دارند.
حسین
این خودِ شکست نیست که مانع ایجاد می‌کند، کما اینکه در کارها و عرصه‌های مختلف زندگی شکست خورده‌اید اما همچنان دارید پیش می‌روید. مانع اصلی، پیش‌بینی شکست است. اگر فکر شکست را درونی کرده باشید هیچ انگیزه‌ای ندارید و برای انجام هر کار نواندیشانه‌ای تردید می‌کنید.
Juror #8
احساسات حاصل فرایند تفکر است و اگر بتوانید فرایند تفکر خود را کنترل کنید می‌توانید احساس خود را نیز تغییر دهید. اگر به یک نتیجهٔ خوب بیندیشید، حتی پیش از دیدن نتایج خوشحال خواهید بود و اگر به یک نتیجهٔ بد فکر کنید احساس افسردگی خواهید داشت و انگیزه خود را حتی پیش از شروع کار از دست خواهید داد.
Juror #8
خندیدن، مغزتان را فعال و سرزنده نگه می‌دارد و تأثیر مثبتی بر موفقیت شما در تفکر انتقادی دارد. خندیدن را همچون شارژ کردن باطری مغز قلمداد کنید.
Juror #8
این فرایند تفکر انتقادی است که ترس‌های بی‌پایهٔ مردم را از بین می‌برد، ترس‌هایی که برخی از آن‌ها ناشی از تعصبات و پیش‌داوری‌های عمومی است.
Juror #8
هیچ فرهنگی عاری از باورها و رفتارهایی نیست که مخل پیشرفت یا مغایر عدالت باشند. بسیاری از فرهنگ‌ها دارای پیش‌داوری‌ها و نقاط ضعفی هستند که پذیرفتن آن‌ها بر اساس ارزش ظاهری می‌تواند مانعی در برابر موفقیت باشد. باید نقاط ضعف، تعصبات و پیش‌داوری‌های سنتی فرهنگ خود را کنار بگذارید و صرف‌نظر از الزامات فرهنگی، تفکر انتقادی را در پیش بگیرید.
Juror #8
نکتهٔ قابل‌توجه دیگر در تفکر انتقادی این است که داشتن آگاهی کافی نیست. باید بتوانید رویدادها و سایر حقایقی را که می‌دانید در یک ترتیب منطقی قرار دهید و بدانید چه نکته‌ای را در کجا و چرا بیان می‌کنید. در تفکر انتقادی باید مهارت تحلیل داده‌ها و مسائل واقعی را داشته باشید، طوری که اطلاعات شما برایتان معنادار شود. اگر بتوانید از آنچه می‌دانید به‌خوبی استفاده کنید، دانشی که دارید به سرمایه‌ای فوق‌العاده برای شما بدل خواهد شد.
نون صات
در تجارت، سیاست و حتی در زندگی شخصی بسیار خطرناک است که از اطلاعات به‌صورت خام استفاده شود. به همین دلیل، در پروژه‌های بزرگ، تیمی از افراد برای تحلیل اطلاعات موجود در فضای مناسب اختصاص می‌یابند تا از اطلاعات به نحو مطلوب استفاده شود. پس فکر می‌کنید مؤسساتی که اهداف بزرگ دارند چرا اندیشکده ایجاد می‌کنند؟
نون صات
مغز مسئول سلامت عاطفی شماست و در نحوهٔ ارتباط شما با جنس مخالف بسیار اثرگذار است.
amir.khan
اهمیت تفکر انتقادی به گفتهٔ فیلسوف باستانی انگلیسی، فرانسیس بیکن، تفکر انتقادی عبارت است از میل شدید به جستجوگری، درنگ برای تردید، اشتیاق به اندیشیدن، احتیاط در ادعا، آمادگی برای تعمق، دقت در ایجاد نظم میان پدیده‌ها و دوری از هر چیزی که موجب فریب می‌شود.
amir.khan

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۷۹ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۹۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۱/۲۸
شابک۹۷۸-۶۲۲-۷۴۶۷-۴۵-۱
تعداد صفحات۷۹صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۵,۹۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۱/۲۸
شابک۹۷۸-۶۲۲-۷۴۶۷-۴۵-۱