با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب تمثیلات اثر محسن قرائتی

دانلود و خرید کتاب تمثیلات

۴٫۱ از ۷ نظر
۴٫۱ از ۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تمثیلات  نوشته  محسن قرائتی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب تمثیلات

کتاب تمثیلات نوشته محسن قرائتی است. از ویژگی‌های مباحث حجّت‌الاسلام و المسلمین قرائتی در برنامه تلویزیونی درسهایی از قرآن، استفاده از تمثیل و تشبیه است که در تفهیم مطلب برای عموم مردم بسیار مؤثّر بوده است.

در این کتاب، سعی شده از میان انبوه تمثیلات و تشبیهات ایشان، یکصد مورد آن انتخاب و در قالب پرسش و پاسخ ارائه گردد. این کتاب با زبانی ساده به مسائل مهمی درباره دین می‌پردازد.

خواندن کتاب تمثیلات را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به آشنایی با علوم دینی پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب تمثیلات

سؤال: چگونه می‌توانیم حقایق را آن گونه که هست، ببینیم؟

پاسخ: قرآن می‌فرماید: «اتّقوا اللّه و یعلّمکم اللّه»۶از خداوند پروا کنید تا خداوند، حقیقت را به شما بیاموزد.

تقوی به معنای دوری از انواع بدی‌ها و زشتی‌هاست. آری، افراد آلوده از درک بسیاری حقایق محرومند.

کسی که تعصّب قومی، حزبی، نژادی و... دارد، حق را آنگونه که هست نمی‌فهمد، مثل کسیکه عینک سرخ گذاشته و همه چیز را سرخ می‌بیند و شلغم را لبو می‌پندارد و اگر عینک سبز بگذارد، کاه را علف می‌بیند.

اگر آیینه را صیقل دهیم، عکس را درست نشان می‌دهد. آئینه دل نیز باید صیقلی باشد تا معارف را درک کند. دل‌های کینه دار مثل ظرف‌های آلوده است که اگر آب تمیز هم در آن ریخته شود، آلوده می‌شود.

گناه غباری است که نمی‌گذارد انسان واقع بین باشد.

۹

سؤال: آیا هر مسلمانی، مؤمن است یا آنکه میان اسلام و ایمان تفاوت است؟

پاسخ: در قرآن، یکجا می‌خوانیم که مردم وارد دین می‌شوند: «یدخلون فی دین اللّه افواجا»۷و در جای دیگر به کسانی که شعار دینداری می‌دادند گفته می‌شود: هنوز ایمان وارد دلهای شما نشده است: «ولمّا یدخل الایمان فی قلوبکم»۸ یعنی دین باید وارد مردم شود.

آری، دینداری مراحلی دارد: مرحله گرم شدن، مرحله داغ شدن و مرحله پخته شدن. هر گرم و داغی، سرد می‌شود ولی هیچ پخته‌ای خام نمی‌شود.

ورود مردم در دین آسان است؛ هرکس بگوید: «أشهد ان لا اله الاّ اللّه و أشهد انّ محمّداً رسول اللّه»، مسلمان است. این مرحله گرم شدن است. امّا بالاتر از گرم شدن، داغ شدن است. اصحاب پیامبر با احساس و هیجان داغی به جبهه‌ها می‌رفتند و حاضر بودند در کنار پیامبر جان فشانی کنند. ولی قرآن به آنها می‌گوید اگر دین دارید، خمس غنائم جنگی را بدهید: «واعلموا انّما غَنمتُم من شی‌ءٍ فانّ لِلّه خُمُسَه و للرّسول... انْ کنتم آمنتم باللّه»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
محمدرضا
۱۳۹۹/۱۰/۱۹

دوستان اصلا اینجا نخرید متاسفانه طاقچه از یک کتاب رایگان که در اپلیکیشن پاتوق کتاب رایگان هست در این جا پول دریافت می کند، نمیدونم مشکل از کجای کار هست.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۷)
اگر قطره‌ای چای روی شیشه عینک شما بریزد، فوراً آن را پاک می‌کنید. امّا اگر قطره‌ای چای روی لباس سفید شما بچکد، صبر می‌کنید تا به منزل بروید و لباس خود را عوض کنید. و اگر قطره‌ای روی قالی زیر پای شما بچکد، آن را رها می‌کنید تا مثلاً شب عید به قالی شویی ببرید. خداوند نیز با هرکس به گونه‌ای رفتار می‌نماید و بر اساس شفّافیت یا تیرگی روحش، کیفر او را به تاخیر می‌اندازد.
P.Ehsani
در حدیث می‌خوانیم: هر کس کار خوبی را بنا نهد، پاداش تمام کسانی که به آن کار عمل کنند، بدون آنکه از عامل کم شود، به او داده می‌شود. همان گونه که اگر کسی راه بدی را به روی مردم باز کند، در گناه تمام کسانی که در آن راه پا نهند شریک است.
0_0
سؤال: چگونه می‌توانیم حقایق را آن گونه که هست، ببینیم؟ پاسخ: قرآن می‌فرماید: «اتّقوا اللّه و یعلّمکم اللّه»از خداوند پروا کنید تا خداوند، حقیقت را به شما بیاموزد. تقوی به معنای دوری از انواع بدی‌ها و زشتی‌هاست. آری، افراد آلوده از درک بسیاری حقایق محرومند.
0_0
آری، دینداری مراحلی دارد: مرحله گرم شدن، مرحله داغ شدن و مرحله پخته شدن. هر گرم و داغی، سرد می‌شود ولی هیچ پخته‌ای خام نمی‌شود.
0_0
سؤال: امر به معروف و نهی از منکر، وظیفه همه مسلمانان است یا گروهی خاص؟ پاسخ: برای ماشینی که در مسیر یک طرفه بر خلاف همه رانندگی می‌کند، دو نوع برخورد لازم است: یکی آنکه تمام رانندگان با بوق و چراغ مخالفت خود را با کار او اعلام کنند، دوم آنکه پلیس، راننده را جریمه کند. قرآن نیز هم تمام مسلمانان را به امر به معروف و نهی از منکر سفارش کرده و فرموده است: «کنتم خَیرَ اُمّة اُخرِجَت للنّاس تَأمرون بِالمَعروف و تَنهَون عن المنکر» شما بهترین امّتی هستید که جلوه کرده‌اید به شرط آنکه امر به معروف و نهی از منکر کنید.
0_0
سؤال: چه کنیم تا در دنیا راحت زندگی کنیم؟ پاسخ: قرآن می‌فرماید: «لِکیلا تَأسوا علی ما فاتکم و لا تفرحوا بما آتاکم»آن گونه باشید که اگر چیزی را از دست دادید، تأسّف نخورید و اگر چیزی به شما دادند، شاد نشوید. راستی آیا می‌شود انسان اینگونه متعادل باشد که دادن‌ها و گرفتن‌ها در او اثری نگذارد؟
0_0
آری، کسی در ادّعای خود صادق است که حرکت و اقدامی کند. کسانی که اهل عمل نیستند، در واقع مؤمن نیستند و تنها ادّعای ایمان دارند.
0_0
حوادث تلخ، کمالات انسان را شکوفا می‌کند. آنکه گرفتار شده، با صبر و پایداری رشد می‌کند و آنکه در رفاه است و برای نجات مردم تلاش می‌کند، با ایثار و از خودگذشتگی رشد می‌کند.
0_0
بسیاری از دانشمندان نیز پدیده‌ها را شناخته‌اند، امّا قصد شناخت پدید آورنده را نداشته‌اند.
0_0
قرآن در این زمینه می‌فرماید: «نَکتُبُ ما قَدّموا و آثارهم» هم خود اعمال را می‌نویسیم و هم آثار آنها را.
0_0

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۲۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
شابک۹۶۴۵۶۵۲۴۱۳
تعداد صفحات۱۲۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
شابک۹۶۴۵۶۵۲۴۱۳