با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
آیین‌ها و باورداشت‌های گیل و دیلم

دانلود و خرید کتاب آیین‌ها و باورداشت‌های گیل و دیلم

۵٫۰ از ۱ نظر
۵٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب آیین‌ها و باورداشت‌های گیل و دیلم  نوشته  محمود پاینده لنگرودی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب آیین‌ها و باورداشت‌های گیل و دیلم

کتاب آیین‌ها و باورداشت‌های گیل و دیلم، اثر محمود پاینده لنگرودی، اثر پژوهشی بی‌نظیری در جمع‌آوری آیین‌ها و باورهای مردم گیلان و دیلمان است. 

درباره‌ی کتاب آیین‌ها و باورداشت‌های گیل و دیلم

در هر گوشه‌ای از این کره خاکی، فرهنگ، آیین‌ها و باورهای متفاوتی به چشم می‌خورد. کشور ایران نیز با جای دادن اقوام زیادی در دل خود، از این قاعده مستثنی نیست و آیین‌های متفاوتی را در گذر زمان به چشم خود دیده است. آیین‌ها و باورهایی که هرچند حالا کمرنگ شده‌اند یا ناکارآمدی‌شان اثبات شده است، اما بخشی از فرهنگ ما را می‌سازند. بسیاری از آن‌ها هنوز لطف و زیبایی‌شان را از دست نداده‌اند و شناخت‌شان به معنای شناخت مردم آن ناحیه و طرز تفکر آن‌ها است. 

کتاب آیین‌ها و باورداشت‌های گیل و دیلم یک اثر پژوهشی است که آیین‌ها و باورداشت‌های مردم گیلان و دیلمان را جمع آوری کرده است. در کتاب آیین‌ها و باورداشت‌های گیل و دیلم در دوبخش با آیین‌ها و باورداشت‌ها آشنا می‌شویم. همچنین جدولی در ابتدای کتاب وجود دارد که تلفظ صحیح عبارات و آواشناسی واژگان را به ما می‌آموزد. 

کتاب آیین‌ها و باورداشت‌های گیل و دیلم را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

کتاب آیین‌ها و باورداشت‌های گیل و دیلم برای کسانی که دوست دارند با بخشی از فرهنگ گیلان و دیلمان آشنا شوند، کتابی خواندنی است. کتاب آیین‌ها و باورداشت‌های گیل و دیلم همچنین منبعی عالی برای دیگر آثار پژوهشی با موضوعات مشابه به‌شمار می‌رود.

بخشی از کتاب آیین‌ها و باورداشت‌های گیل و دیلم

زنِ بی‌فرزند (اجاق‌به‌کور) یا «مرده‌سور» ۷ شـاهی یـا ۷ سـکۀ یـک ریـالی را در قابـدون (qâbdon :کوزة استوانه‌ای دسته‌دار مسی شبیه قهوه‌جوش) مـی‌گـذارد و بـه صـقل (saqal: سازندة انبر و کفگیر و داس و تبر و سهپایۀ فلزی و...) می‌دهد. صقل (چلنگـر، آهنگـر ) در صبح تاریک روز دوشنبه یا چهارشنبه، سکه‌ها را روی سندان مـی‌ریـزد [ ابتـدا سـکه‌هـا را دوقسمت می‌کند- شاید قسمتی را برمی‌دارد- در این موقع چشم کسی نباید بـه سـکه‌هـا بی‌افتد و صقل هم نباید با کسی حـرف بزنـد ]، آنگـاه سـکه‌هـا را مـی‌کوبـد و در قابـدون (ظرف) می‌گذارد و کمـی از آبِ کثیـف دورِ سـندان یـا آبِ ظـروف دکـان خـود را روی سکه‌ها می‌ریزد و آن ظرف را به میخِ دیوار دکـان مـی‌آویـزد (تـه ظـرف نبایـد بـه زمـین بخورد).

بعد، زنِ نازا آن آب را می‌گیرد و در روز دوشنبه یا چهارشنبه- در زیر درخـت میـوه - بر سرِ خود می‌ریزد و تا پیش از همخوابگی با شوهر، نبایـد آبِ دیگـری روی سـر خـود بریزد (شنیده شده از یک زن کوه‌نشین اطراف املش).

روایت دیگر: صقل، کمی آب و برادة آهنِ کنار کوره را به آب و سکۀ داخل ظـرف اضـافه می‌کند.

فهرست

 • یادداشت حوزه هنری
 • یادآوری
 • راهنمای آوانوشت
 • مقدمه 
 • پیشگفتار چاپ دوم
 • بخش اول: آیین‌ها
 • بخش دوم: باورداشت‌ها
 • واژه‌نامۀ گیلکی
 • از کتاب‌هایی که استفاده شده
 • کتابنامه
 • نمایه
 • نام جای‌ها، آبادی‌ها و شهرها
 • نامِ کسان

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
مردآویج گیلانی
۱۳۹۹/۱۰/۰۳

عالی جزو کتاب های انگشت شمار علمی است که مرحوم پاینده لنگرودی زحمت کشیده اند

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۴۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۲/۲۴
شابک۹۷۸-۹۶۴-۱۹۰-۶۵۹-۹
تعداد صفحات۳۴۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۵,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۲/۲۴
شابک۹۷۸-۹۶۴-۱۹۰-۶۵۹-۹