با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
بسترهای تاریخی وقف بر شکل‌گیری حسینیه‌های عصر ‌قاجار بیرجند

دانلود و خرید کتاب بسترهای تاریخی وقف بر شکل‌گیری حسینیه‌های عصر ‌قاجار بیرجند

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب بسترهای تاریخی وقف بر شکل‌گیری حسینیه‌های عصر ‌قاجار بیرجند  نوشته  مرضیه فاریابی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب بسترهای تاریخی وقف بر شکل‌گیری حسینیه‌های عصر ‌قاجار بیرجند

مرضیه فاریابی، حسن هاشمی زرج‌آبادی، مفید شاطری و علی زارعی زمینه‌های تاریخی وقف و تاثیر آن را بر ساخت حسینیه‌ها به ویژه در بیرجند مورد بررسی و پژوهش قرار داده‌اند. حاصل این مطالعات در کتابی با عنوان بسترهای تاریخی وقف بر شکل‌گیری حسینیه‌‌های عصر قاجار بیرجند، منتشر شده است.


درباره کتاب بسترهای تاریخی وقف بر شکل‌گیری حسینیه‌‌های عصر قاجار بیرجند

در بسیاری از آیات قرآن، محبت و کمک به نیازمندان سفارش شده است. وقف یکی از مصادیق کمک به دیگران است. از آنجاکه وقف با منفعت عمومی و کمک به عمران و آبادی جامعه همراه است؛ نقش بسیار موثری در شکل‌دهی به ساخت کالبد شهرهای اسلامی داشته است. ازجمله این تاثیرگذاری می‌توان به ساخت آب‌انبارها، حسینیه‌ها، مساجد، مدارس، بیمارستان‌ها و .... اشاره کرد. این قاعده درخصوص شهر بیرجند هم صدق می‌کند. در این شهر نیز عناصر عام‌المنفعه‌ دیده می‌شود که در میان آن‌ها حسینیه‌ها نقش پررنگ‌تری دارند.

مرضیه فاریابی، حسن هاشمی زرج‌آبادی، مفید شاطری و علی زارعی تلاش کرده‌اند تا بسترهای تاریخی وقف و تاثیر آن بر شکل‌گیری حسینیه‌های عصر قاجار بیرجند را بررسی کنند. حاصل تلاش این نویسندگان در کتابی با عنوان بسترهای تاریخی وقف بر شکل‌گیری حسینیه‌‌های عصر قاجار بیرجند منتشر شده است.

جملاتی از کتاب بسترهای تاریخی وقف بر شکل‌گیری حسینیه‌‌های عصر قاجار بیرجند

وقف که کاملا با اهداف اسلامی مطابقت دارد، به‌عنوان یک نهاد اجتماعی پذیرفته شده است. مسلمانان بشردوست این عمل خیر را باقیات الصالحات نام نهاده و آن را موجب بقای نام و نشان در این جهان و دریافت پاداش و آمرزش در آخرت دانسته‌اند. یکی از مهم‌ترین تمهیدات دین اسلام در زمینه دوراندیشی و تامین آینده مسلمانان و فرزندانشان پایه‌ریزی سنت حسنه وقف است که از نظر اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی جزو مظاهر خاص پیشرفت و رفاه جامعه محسوب می‌شود. براساس این فلسفه تاسیس و ترویج نهاد وقف در اسلام، پر کردن خلاها و برطرف کردن نیازهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در جامعه به حساب می‌آید. از صدر اسلام تاکنون به دنبال بروز مشکلاتی ددر زندگی اجتماعی و اقتصادی، تمرکز و تکاثر ثروت و سودجویی و نفع‌پرستی نیست بلکه هدف، رفع نیازهای اساسی انسان در جریان رشد و تکامل مادی و معنوی او و رسیدن به اهداف غایی خلقت و ریشه‌کن کردن فقر و محرومیت است.

برای مطالعه‌ی جمله‌های بیشتری از کتاب بسترهای تاریخی وقف بر شکل‌گیری حسینیه‌‌های عصر قاجار بیرجند، بخش نمونه کتاب را رایگان دانلود کنید.

فهرست مطالب کتاب بسترهای تاریخی وقف بر شکل‌گیری حسینیه‌‌های عصر قاجار بیرجند

• سنت وقف

• پیشینه وقف در ایران

• وقف در سیمای شهری

• بافت تاریخی در سیمای شهر اسلامی

• نهاد وقف در سیمای بافت تاریخی شهر بیرجند

• حسینیه‌ها و تکایا

• حسینیه‌ها در سیمای شهر بیرجند

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۷۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
شابک‭۹۷۸-۶۲۲-۹۵۴۸۲-۳-۳‬
تعداد صفحات۱۷۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
شابک‭۹۷۸-۶۲۲-۹۵۴۸۲-۳-۳‬