با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
عاشورا: ریشه ها، انگیزه ها، رویدادها، پیامدها

دانلود و خرید کتاب عاشورا: ریشه ها، انگیزه ها، رویدادها، پیامدها

۴٫۳ از ۲۳ نظر
۴٫۳ از ۲۳ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب عاشورا: ریشه ها، انگیزه ها، رویدادها، پیامدها  نوشته  ناصر مکارم شیرازی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب عاشورا: ریشه ها، انگیزه ها، رویدادها، پیامدها

مراسم عزاداری عاشورای حسینی که هر سال باشکوه‌تر و فراگیرتر از سال قبل، در میان «اشک و آه» عاشقان مکتب سالار شهیدان برگزار می‌شود، نباید ما را از روح حماسی آن غافل سازد. اگر یک نگاه اجمالی ـ ولی با دقّت ـ به تاریخ کربلا از روز نخست تا امروز بیفکنیم، شاهد تغییر فاحشی در برداشت‌های پیرامون این مکتب از این تاریخ خواهیم بود. در آغاز، عاشورا به صورت یک حماسه ظهور کرد; سپس فقط به صورت یک حادثه غم انگیز توأم با اشک و آه درآمد، و در قرن اخیر بار دیگر چهره آغازین خود را بازیافت، یعنی در میان سیل اشک و آه عاشقان مکتب حسینی، روح حماسی خود را نیز آشکار ساخت و توده های مسلمین را به حرکت درآورد.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۱)
parnian
۱۳۹۷/۰۶/۲۶

🌼نازم حسین راکه چو درخون خود تپید شیواترین حماسه عالم بیافرید دیدی دقیق باید وفکری دقیق تر تاپی برد به نهضت ان خسرو رشید🌼 کتاب خوب وجامعی بود،همانطور که از نام کتاب پیداست از جنبه های گوناگون به این واقعه عظیم می پردازد.جزییات بسیار

- بیشتر
SMMMiri
۱۳۹۷/۰۶/۰۷

روی دستش پسرش رفت، ولی قولش نه نیزه ها تا جگرش رفت، ولی قولش نه این چه خورشید غریبی است که با حال نزار پای نعش قمرش رفت، ولی قولش نه شیر مردی که در آن واقعه هفتاد و دو بار دست غم بر کمرش

- بیشتر
sami
۱۳۹۷/۰۷/۰۷

خیلی خوب بود، واقعا جمع آوری این حجم از مطالب با ذکر منابع خیلی زمان بره، دم گروه نویسنده گرم. تنها نکته قابل ذکر اینه که کاشکی کمی جامع ترش میکردند ،اخه هنوز هم توی برنامه های تلویزیونی مطالبی از روحانیون

- بیشتر
donya
۱۳۹۶/۱۱/۰۵

هنوز تمومش نکردم ولی بسیار عالی با خوندنش بسیاری از چیزا برام روشن شد

Akbar Aghaii
۱۳۹۹/۰۹/۰۲

کتاب فوق العاده ای بود. حتمن مطالعه کنید از قبل از پیامبر تا واقعه عاشورا تا روی کار امدن دولت عباسیان رو توضیح میده و تفسیر میکنه

احمد
۱۳۹۴/۰۸/۰۱

کتابی بسیار عالی بامضامین اسلامی و شیعی است حیف است که آدم مسلمان شیعه باشد ولی از مسایل ومصایب سالار شهیدان چیزی نداند. لذا توصیه میکنم حتما این کتاب را مطالعه فرمایید.

parisa
۱۳۹۶/۰۷/۲۳

تا اواسط فصل دومش خوندم اما چیزی سردر نیاوردم انتظارم چیز دیگه ای بود.....

مهتاب
۱۳۹۵/۰۷/۲۰

به نظر من با خوندنش دیگه محال ممکن اسم امام حسین(ع)که میاد بتونی جلو ریزش اشکتو بگیری.حیفه امام خودمون رو نشناسیم

محکوم
۱۳۹۵/۰۷/۱۹

باید بخوانم .

Hossein Mirmoheb
۱۳۹۵/۰۷/۲۰

به نام خدا همه کتاب های آیت الله العظمی مکارم شیرازی دلنشین است.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۰۳)
آهنگ مدّاحان محترم نباید به آهنگ‌های مجالس لهو و فساد شباهت داشته باشد.
parnian
و در پاسخ ابن زیاد، آن مرد سفّاک بی‌رحم و خطرناک، با یک دنیا شجاعت فرمود: «ما رَأَیتُ إِلّا جَمیلا؛ جز خوبی (و شجاعت و عظمت) در کربلا ندیدم» . «هؤُلاءِ قَوْمٌ کتَبَ اللهُ عَلَیهِمُ الْقَتْلَ، فَبَرزُوا إلی مَضَاجِعِهِمْ...؛ آنها گروهی بودند که شهادت در سرنوشت‌شان رقم زده شده بود و به آرامگاه ابدی خود شتافتند و به زودی در دادگاه عدل الهی در برابر آنها ظاهر خواهی شد» .
Hemmat
در بارگاه قدس که جای ملال نیست سرهای قدسیان همه بر زانوی غم است جنّ و ملک بر آدمیان نوحه می‌کنند گویا عزای اشرف اولاد آدم است
parnian
«حُسَینٌ مِنّی وَ أَنَا مِنْ حُسَینٍ أَحَبَّ اللهُ مَنْ أَحَبَّ حُسَینآ؛ حسین از من است و من از حسینم. هر کس حسین را دوست دارد، خداوند وی را دوست می‌دارد» .
Basil
«ماربین آلمانی» در اثر خود می‌نویسد: «بی اطّلاعی بعضی از تاریخ نویسان ما موجب شد که عزاداری شیعه را به جنون و دیوانگی نسبت دهند؛ ولی اینان گزافه گفته و به شیعه تهمت زده‌اند. ما در میان ملل و اقوام، مردمی مانند شیعه پرشور و زنده ندیده‌ایم، زیرا شیعیان به واسطه بپا کردن عزاداری حسینی سیاست‌های عاقلانه‌ای را انجام داده و نهضت‌های مذهبی ثمر بخشی را بوجود آورده‌اند»
parnian
در روایات می‌خوانیم هنگامی که ابراهیم فرزند رسول خدا صلی الله علیه و آله از دنیا رفت، آن حضرت در مرگ او گریست و هنگامی که برخی از اصحاب معترضانه از آن حضرت سبب گریه را پرسیدند، فرمود: «تَدْمَعُ الْعَینُ، وَ یوجَعُ الْقَلْبُ، وَ لا نَقُولُ ما یسْخِطُ الرَّبَّ؛ چشم می‌گرید و قلب به درد می‌آید، ولی بر زبان سخنی که موجب خشم خدا شود، جاری نمی‌سازیم» .
parnian
تقویت نظام جمهوری اسلامی، رهبری و مراجع باید مدّ نظر قرار گیرد وعشق به امام زمان (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) در همه مجالس به عنوان اساسی‌ترین مطلب، زنده نگه داشته شود.
parnian
سپاه دشمن به راست و چپ حمله برد و جنگ سختی درگرفت و عبدالله بن عمیر همانند شیر می‌جنگید تا آنکه به شرف شهادت نایل آمد، همسرش در کنار پیکر قطعه قطعه‌اش حاضر شد و گفت: «هَنیئآ لَکَ الْجَنَّةُ أَسْأَلُ اللهَ الَّذِی رَزَقَکَ الْجَنَّةَ أَنْ یصْحَبَنی مَعَکَ؛ بهشت بر تو گوارا باد، از خدایی که بهشت را بر تو ارزانی داشت می‌خواهم که مرا نیز در کنار تو قرار دهد» . چیزی نگذشت که غلام شمر با فرود آوردن عمود خویش بر فرق ام وهب او را در کنار همسرش به شهادت رساند و بدین ترتیب دعای او به هدف اجابت رسید. این تنها زنی بود که در کربلا به افتخار شهادت نایل آمد. * * * فداکاری این زن تنها در آن نبود که با عمود خیمه به مبارزه با دشمن برخاست و تنها به این نبود که در این راه شربت شهادت نوشید، بلکه از آن مهمتر این بود که وقتی پیکر پاره پاره همسرش را دید، گفت: «گوارا باد بر تو بهشتی که خدا نصیب تو کرد، از او می‌خواهم مرا به تو ملحق کند» .
parnian
راستی عجیب است که انسانی در بحرانی‌ترین شرایط، حتّی به بدهکاری‌های اصحاب و یاران خود به مردم توجّه داشته باشد و راضی نشود بدهکاران همراه او پیکار کنند و شهید شوند؛ مبادا حقوق مردم از دست برود. این برنامه را با کار کسانی مقایسه کنید که سراسر زندگی آنها انباشته از حرام و حقوق مردم بوده و کمترین اهمّیتی برای آن قائل نبودند، اصلا چیزی را به نام «حقّ الناس» باور نداشتند!!
parnian
مرحوم فیض کاشانی در کتاب «محجّة البیضاء» در توضیح حدیث پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله «عِنْدَ ذِکرِ الصّالِحینَ تَنْزِلُ الرَّحْمَةُ؛ به هنگام یاد صالحان رحمت الهی نازل می‌شود» . با اشاره به مسئله تأثیرپذیری انسان از محیط اجتماعی و الگوهای شایسته، در بیان علّت نزول رحمت به هنگام یاد صالحان، می‌نویسد: «چون ذکر صالحان و طرح صلاحیت‌های اخلاقی آنان باعث می‌شود که انسان از آنها الگو بگیرد و با تحت تأثیر واقع شدن، به آنها تأسّی و اقتدا کند و زمینه صلاحیت و برخورداری از رحمت پروردگار را برای خود فراهم سازد» .
parnian

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۷۶۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۶,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۶/۰۶/۲۱
تعداد صفحات۷۶۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۶,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۶/۰۶/۲۱