با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب دخیل عشق اثر مریم بصیری

دخیل عشق

نویسنده:مریم بصیریانتشارات:انتشارات کتاب جمکرانسال انتشار:۱۳۹۶تعداد صفحه‌ها:۳۵۸ صفحهدسته‌بندی:امتیاز:
۴.۲از ۱۲۲ رأیخواندن نظرات

سال انتشار۱۳۹۶

تعداد صفحه‌ها۳۵۸ صفحه

معرفی کتاب دخیل عشق

«دخیل عشق» رمانی زیبا و خواندنی از مریم بصیری (-۱۳۴۸) است که داستان دخیل بستن زنی به نام صبوره در کنار ضریح حضرت امام رضا (ع) برای ازدواج با یکی از یادگاران دفاع مقدس را روایت می‌کند.

صبوره پرستاری است که دل در گروی مهر جانبازی به نام رضا دارد اما حجب و حیا مانع از بیان عشقش می‌شود و درنهایت دست تقدیر رضا را با خود می‌برد. صبوره تنها می‌ماند اما کمی بعد سر و کله یک خواستگار پیدا می‌شود و...

مریم بصیری در «دخیل عشق» به موضوعاتی که ناشی از افروخته شدن آتش جنگ است، پرداخته است. مجرد ماندن دختران، صدمات جسمی و روحی جوانان که ناشی از جنگ است، شیمیایی شدن جانبازان که با گذشت بیش از ۲۰ سال از جنگ از آن بی‌اطلاعند و ... از جمله مسائلی هستند که در این رمان مطرح می‌شوند.

بریده‌ای از کتاب را می‌خوانید:

- همیشه فکر می‌کنم من عاشق‌ترم یا تو؟ معلومه من عاشق‌ترم. من دل‌بستن رو خوب بلدم رضا، اما دل‌کندن رو نه.

صدای دختر انگار از جایی دور می‌آید. گوش‌های رضا هنوز از موج انفجار سوت می‌کشد؛ همان انفجاری که پرتش کرده بود طرف میدان مین و سیم‌های‌خاردار. نمی‌تواند از جایش تکان بخورد و فقط دست چپش به کمک دست راستش می‌آید.

- صدای من رو می‌شنوی رضا؟

- از من دل بکن حوری! من دیگه نمی‌تونم بمونم.

حوریه سینه‌خیز خودش را از روی خاک‌ریزی بالا می‌کشد و نگاهش را به رضا می‌دوزد. رضا در میان سیم‌های‌خاردار گیر افتاده است. دختر دست می‌اندازد به‌طرف سیم‌های‌خاردار. خون از میان انگشت‌های حوریه روان می‌شود و روی برف‌ها می‌چکد. کوهِ دل رضا از دیدن زخمِ دست دختر فرو می‌ریزد. رضا آوار می‌شود و به بازی قطره‌های خون خودش و حوریه در روی برف‌ها نگاه می‌کند.

دختر در گرگ‌ومیش هوا تلاش می‌کند دست رضا را از میان سردی سیم‌های‌خاردار بیرون بکشد. خاری در بازوی رضا فرو رفته است و حوریه هرچه می‌کند نمی‌تواند دست رضا را رها کند. جوان درد می‌کشد اما پردۀ تبسم را بر روی دردهایش می‌کشد و با لب‌های ترک‌خورده‌اش به حوریه لبخند می‌زند.

نظرات کاربران

elnaz
۱۳۹۷/۱۰/۱۹

ما جوونای نسل چندم جنگ هستیم. روزانه در هزاران حال و هوا زندگی میکنیم. جالبه اگه چند روزی هم در حال و هوای حوریه زندگی کنیم، ماهم باهاش احساساتی بشیم باهاش بخندیم و غصه مون بگیره... حوریه دختریه ک با

- بیشتر
【دُختر حَضرَتِ مادَر🌸🍃
۱۳۹۷/۱۰/۲۰

پیشنهاد میکنم دخترخانمایی که مثل من روحیه جهادی دارن و تو فضای شهید و شهادت نفس میکشن حداقل یک بار این کتاب و امتحان کنن از اون دست از کتاباست که نگاه آدم و نسبت به عشق و دوست داشتن عوض

- بیشتر
ماهی
۱۳۹۸/۰۹/۳۰

وای من میمیرم برای این نویسنده الکی خط خطی هم کنه من میخونم.هم دخیل عشق رو هم حرمسرا رو هم داستان کوتاه چشم های عزیزش رو خوندم

*بنت الحسین*
۱۳۹۹/۰۱/۲۴

لطفا بزارید توی طاقچه بی نهایت

sepideh
۱۳۹۹/۰۴/۳۰

لطفا در طاقچه بی نهایت قرار دهید ممنون

حقوق خوانِ نقّاش
۱۳۹۷/۰۶/۱۶

چه بسا چیزی را دوست ندارید اما خیر شما در آن است، و یا چیزی را دوست داشته باشید ،اما شر شما در آن است و خدا میداند و شما نمیدانید.بقره۲۱۶ درسته شاید زندگی با رضا برای حوریه شری به همراه نداشت،اما اون

- بیشتر
reihane_shah
۱۳۹۸/۱۲/۲۵

خیلی وقت بود که خوندن این کتاب بهم توصیه شده بود اما فرصت خوندنش پیش نیومده بود. کتاب خیلی خیلی قشنگیه و نثر روان و جذابش موجب میشه که آدم تا وقتی کتاب تموم نشده ازش دست نکشه. دست طاقچه

- بیشتر
m.m
۱۳۹۸/۱۲/۱۳

داستان قشنگیه ....یه شب منو بیدار گذاشت تا ببینم آخرش چی میشه

briann
۱۳۹۷/۱۱/۲۷

شهدا کامل ترین افراد این دنیا بودن. خوندن کتاباشون به آدم لذت خاصی میده

s.m
۱۳۹۸/۱۲/۱۰

داستان خوبی داره و توصیفات به کاررفته بسی زیباست شخصیت شکست ناپذیر و روحیه جهادی حوریه هم که از زمان جنگ به یادگار داره خیلی زیباست

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه (۲۵)
همیشه فکر می‌کنم من عاشق‌ترم یا تو؟ معلومه من عاشق‌ترم. من دل‌بستن رو خوب بلدم رضا، اما دل‌کندن رو نه.
Emma
- فرار کن! برو! - گفتم که بلد نیستم ازت دل بکنم. - این‌جا خطرناکه، پر مینه. دختر به‌زحمت آستین رضا را پاره می‌کند. - من خودم یه مین خنثی‌نشده‌ام. من رو از میدون مین نترسون!
دختر دریا
یعنی رسول هم جانباز شده بود؟ یعنی تو هم بالاخره به آرزویت رسیده بودی حوریه؟ یعنی تمام مشکلات مردت از همان تَرکش بود؟ یعنی می‌شد دیگر جلوی همسایه‌ها سرت را پایین نمی‌انداختی و گوش‌هایت را نمی‌بستی، تا نشنوی که به هم‌دیگر می‌گویند تو زنِ همان روانی ته کوچه هستی؟ یعنی می‌شد سرت را بالا می‌گرفتی و می‌گفتی همسر یک جانباز هستی و به او افتخار می‌کنی.
حقوق خوانِ نقّاش
عشقم رفتن به جبهه بود. آرزوم این بود که برم شهید بشم.
SARA
سخت است به‌خاطر رضا از رضا دست بکشد.
elnaz
- من نذر کردم فقط همسر یه جانباز بشم، اما نمی‌دونم چرا این‌همه سال نشد... شاید لیاقتش رو نداشتم... شایدم... شایدم زیادی سخت می‌گرفتم که باید حتماً خوشگل باشه، سید باشه... هر چی بود نتونستم پا روی دلم بذارم؛ نه نمی‌شد، نشدنی بود.
دختر دریا
بچه شده بود، تازه یادش افتاده بود مثل آتنا عکس‌های این و آن را جمع کند؛ اما رضا این و آن نبود. رضا با آن آرامش و کم حرفی‌اش، با آن تحملش در برابر درد، با آن چشمان درشت و مژه‌های بلندش، دلش را برده بود.
Emma
زمستان بود که آوردنش. آمبولانس در حیاط بود و تا برانکارد را بیاورند داخل، برف حسابی کلاه و شال‌گردن سبز جوان را سفید کرده بود. تَک‌پسر بود و دانشجوی ترم سوم مهندسی که با وجود مخالفت پدرش، به جبهه رفته بود. سامانی که کارهای پذیرشش را می‌کرد، می‌گفت مرد همراهش گفته مادرش مُرده و دیگر کسی نیست تا در خانه مواظب او باشد.
دختر دریا
صدای رگبار ژسه بلند می‌شود و پشت سرش صدای انفجار گلولۀ توپ می‌آید. برف و خاکِ خیس‌خورده است که به هوا بلند می‌شود. از پشت تپه‌ها صدایی می‌آید و نگاه حوریه در میان گِل‌ولایی که به هوا برخاسته است، رد تانک را می‌زند. به‌سرعت سرش را به‌طرف رضا می‌چرخاند و دست‌به‌کار می‌شود. آستین لباسش پاره می‌شود و بازویش پُر می‌شود از نقش‌ونگار شیارهای سیم‌های‌خاردار. - فرار کن! برو!
سعید سعادت
رضا مثل همیشه هیچ نمی‌گوید. شاید اصلاً صدایش را نشنیده باشد. شاید اصلاً صدایی از حنجرۀ حوریۀ بیرون نیامده و مثل همیشه تنها در دلش با خودش نجوا کرده باشد. رضا هم‌چنان کم‌محلی می‌کند؛ و حوریه هم‌چنان همه‌چیز را تحمل می‌کند. هنوز عاشق نگاه رضاست، همان نگاهی که رضا همیشه از او می‌دزدد. همان نگاهی که انگار مدام می‌گوید: «از من دل بکن حوری! برو!»
Emma