با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب اخلاق سیاسی و سیاست اخلاقی اثر کریم رضایی‌زاده

کتاب اخلاق سیاسی و سیاست اخلاقی

نویسنده:کریم رضایی‌زادهانتشارات:نشر عطرانسال انتشار:۱۴۰۰تعداد صفحه‌ها:۱۱۱ صفحهدسته‌بندی:امتیاز:
۵.۰از ۱ رأیخواندن نظرات
انتشاراتنشر عطران

سال انتشار۱۴۰۰

تعداد صفحه‌ها۱۱۱ صفحه

دسته‌بندی
اخلاق اسلامی۱ مورد دیگر

معرفی کتاب اخلاق سیاسی و سیاست اخلاقی

کتاب اخلاق سیاسی و سیاست اخلاقی نوشتهٔ کریم رضایی در نشر عطران به چاپ رسیده است. نسبت اخلاق با سیاست از مسائل اساسی فلسفه سیاسی است که مرز نمی‌شناسد و در همه تمدن‌ها مطرح شده است.

درباره کتاب اخلاق سیاسی و سیاست اخلاقی

 تعبیر «دست‌های آلوده» را مایکل والزر در دهه هفتاد میلادی وارد ادبیات سیاسی کرد.مقصود از این اصطلاح، آن است که دولت‌ها گاه به دلایل متعددی به خصوص در شرایط جنگی ناگزیر از اتخاذ رویه‌ای می‌شوند که با عمیق‌ترین اصول اخلاقی ناسازگار است و عملاً به زیر پا نهادن آن اصول می‌انجامد.

آیا سیاست می‌تواند اخلاقی باشد؟ و آیا باید چنین باشد؟ یا آن که این دو، به دو حوزه متمایز تعلق دارند؟ این پرسش از آن جا اهمیت می‌یابد که اخلاق در پی حقیقت باشد، حال آن که هدف سیاست تأمین مصلحت است و در موارد متعدد حقیقت‌جویی با مصلحت‌خواهی ناسازگار است. مسئله نسبت اخلاق با سیاست، به دوره خاص یا تمدن معینی منحصر نبوده و در همه تمدن‌ها کسانی به این مسئله پرداخته و کوشیده‌اند درباره امکان سازگاری یا ناسازگاری آن دو موضعی را اتخاذ کنند.

کتاب اخلاق سیاسی و سیاست اخلاقی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب به دانشجویان و پژوهش‌گران علوم سیاسی و فلسفهٔ اخلاق پیشنهاد می‌شود.

بخشی از کتاب اخلاق سیاسی و سیاست اخلاقی

نسبت اخلاق و سیاست، صرفاً مسئله‌ای نظری و آکادمیک نیست که منحصر به حلقه‌های درسی باشد، بلکه نتایج عملی گسترده‌ای دارد که ماحصل آن پایبندی یا عدم پایبندی دولت به اصول اخلاقی است.اگر ادعا شود که اخلاق و سیاست از یکدیگر جدا هستند، لازمه‌اش این است که انتظار پایبندی به اصول اخلاقی را از دولت نداشته باشیم و عملکرد آن را بر اساس معیارهای اخلاقی نسنجیم و تنها معیار را کارآمدی بدانیم.اما اگر ادعا کردیم که دولت باید اخلاقی باشد، آن‌گاه باید در مواردی که میان اصول اخلاقی و منافع دولتی تعارضی پیش می‌آید، تکلیف خودمان را روشن کنیم.«کدی» یکی از محققان معاصر این وضع را تصویر، و جدایی اخلاق از سیاست را اعلام می‌کند.وی در مقاله‌ای با نام «سیاست و مسئله دست‌های آلوده» می‌کوشد تا این واقعیت تلخ را اثبات نماید که سیاست با پاکدامنی سازگار نیست و هر که می‌خواهد به عرصه سیاست وارد شود، باید هر گونه بدنامی، رذالت، تباهی و آلودگی را بپذیرد، چرا که اقتضای سیاست و وضعیت بشر چنین است و نمی‌توان از آن گریخت: «اگر این به معنای دست‌های آلوده باشد، در آن صورت صرفاً ناشی از وضعیت بشری است»

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است