با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مشکات دل

دانلود و خرید کتاب مشکات دل

درس گفتارهای سلوکی

۵٫۰ از ۲ نظر
۵٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مشکات دل  نوشته  محمدصالح کمیلی خراسانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مشکات دل

کتاب مشکات دل نوشته محمدصالح کمیلی خراسانی است. این کتاب شرح کتاب المطالب السلوکیه (درس گفتارهای سلوکی) آیت الله حاج شیخ محمدصالح کمیلی خراسانی است.

درباره کتاب مشکات دل

استاد معظم، سالک الی الله حضرت آیت الله حاج شیخ محمد صالح کمیلی خراسانی در هشتم مرداد ۱۳۲۰ شمسی مطابق با پنجم رجب المرجب ۱۳۶۰  قمری در شهر مقدس سامرا و تحت ولایت و هیمنۀ امامین همامین مولانا علی الهادی النقی و مولانا حسن الزکی العسکری(ع) و در بیت علم و فضیلت پا به عرصۀ وجود نهادند. ایشان فرزند مرحوم آیت الله حاج شیخ حسن کمیلی خراسانی(ره) از عباد و اخیار معاصر هستند که سال ها در شهر مقدس سامراء ملجأ و پناه زوّار و مستضعفین بودند.

مطالب این کتاب و بیشتر بیانات استاد دربارۀ روش های عملی برای رسیدن به معرفت حقیقی نفس انسانی است. روش حضرت استاد در نگارش و جمع آوری کتاب به دو بخش کلی تقسیم می‌شود: بخش اول شامل مطالبی است که بر اساس تجربیات شخصی و مسائل سلوکی از استاد معظم خویش حضرت سید هاشم حداد رضوان الله تعالی علیه، در مدت بیست و چهار ساله شاگردی آن بزرگ مرد الهی آموخته و به کار بسته و از فواید آن بهره‌مند شده است. درس گفتارهای حاضر، ناظر به شرح و توضیح مطالب بخش اول کتاب است. این معارف ناب کم نظیر که در عین شیوایی و سادگی بیان شده است، برگرفته از عالی‌ترین مضامین عرفان عملی شیعی است که تماماً ریشه در آیات الهی و روایات معصومین(ع) داشته، و تحت القائات و تربیت باطنی حاج شیخ سید هاشم حداد رحمت الله علیه تحصیل گردیده است، که خود شاگرد عارف موحد و فقیه جامع الشرایطی مانند آیت الله سید علی قاضی رضوان الله تعالی علیه بوده است، علاوه بر این حضرت استاد کمیلی حفظه الله سالیان فراوانی از عمر خود را در حوزه های علمیه نجف اشرف و قم به تحصیل علوم و معارف دینی صرف نموده، و از جهت فهم روایات و استنباط احکام و استخراع فروعات از اصول، مجتهد هستند.

نگارش مطالب کتاب، فراتر از دسته بندی موضوعی و چینش ترتیبی، روح واحد کلی دارد که همانا بیان اهم مسائل عملی سلوک معتدل و تبیین ویژگی های سالک راستین است. مراد از سلوک معتدل سلوکی است که به دور از افراط و تفریط های روحی و مزاجی، و با اجتناب از عمل به دستورات ابداعی غیر مأثور از ناحیه قرآن و سنت، مبنای اندیشه و عمل خویش را کلام وحی و سنت و سیره حضرات معصومین(ع) قرار داده، و در پی آن است که با شکوفایی همه جانبه تمام استعدادها و قوای الهی، انسان لیاقت تلبس به خلعت خلیفت اللهی را دریابد. سالک راستین کسی است که در ظاهر و باطن و در عقیده و عمل، خود را تحت اشراف و عنایات حضرات معصومین(ع) مشاهده کند و با توسل به مقام عظمای ولایت الهیه ایشان درصدد بهرهمندی از مصدر ولایت کلیه الهیه برآید و با اعلی درجه عرفان، که فنای در ذات لایزال ربوبی و بقاء بالله است، دست یابد.

در دسته بندی کلی مطالب این کتاب به چهار دسته تقسیم می شود:

۱. دستورات سلوکی

۲. توصیه های عمومی اهل سلوک

۳. ویژگی های سالک راستین

۴. ویژگی های سلوک راستین

خواندن کتاب مشکات دل را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به سیر و سلوک و رستگاری پیشنهاد می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۵۳۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۵/۱۵
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۰۴-۶۷۰-۵
تعداد صفحات۵۳۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰۰,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۵/۱۵
شابک۹۷۸-۹۶۴-۳۰۴-۶۷۰-۵