با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
شالی و شالیکاری

دانلود و خرید کتاب شالی و شالیکاری

پژوهشی مردم شناختی در فرهنگ برنج کاری

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب شالی و شالیکاری  نوشته  آمنه زرودی‌فر  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب شالی و شالیکاری

کتاب شالی و شالیکاری اثری پژوهشی از آمنه زرودی فر است که در انتشارات ندای تاریخ منتشر شده است. این کتاب پژوهشی مردم شناختی در فرهنگ برنج کاری است که به مطالعه موردی دو روستا در تنکابن استان مازندران پرداخته است. 

درباره کتاب شالی و شالیکاری

آمنه زرودی فر برای نوشتن کتاب شالی و شالیکاری که پژوهشی مردم‌ شناختی در فرهنگ برنج‌ کاری است، به سراغ دو روستای زروج محله و شریف‌آباد "توره‌سرا" رفته است که در شهرستان تنکابن، استان مازندران قرار دارند. 

اگر به نواحی شمال ایران سفر کرده باشید، حتما مزارع برنج را که از آن‌ها با نام شالی یاد می‌شود، دیده‌اید. برنج یکی از غذاهای محبوب ما ایرانیان است که تقریبا همیشه در سفره‌های ما جای دارد و جالب است بدانید که نه تنها در ایران، نیمی از جمعیت جهان، برنج را به عنوان یک غذای اصلی می‌شناسند. برنج از مهم‌ترین غلات و اقلام غذایی جهان است و هم‌اکنون «ده‌ها هزار نوع برنج» در جهان وجود دارد. 

در ایران استان‌های گيلان و مازندران، از خانه‌های اصلی برنج هستند. در فرهنگ بومی مردم این سرزمین، برنج و برنج کاری انعکاس فراوانی داشته و می‌توان ردپای مستقیم یا غیر مستقیم آن را در امثال، متل‌ها، داستان‌ها و ترانه‌هايشان دید. برنج از جمله گیاهان آب دوست است و بنابراین، بهترین مکان برای کشت برنج در ایران، شمال کشور است. 

این کتاب، نگاهی ورای پدیده اقتصادی و شغلی به برنج کاری دارد و در تلاش است تا آن را از منظر مردم شناسی مورد بررسی و پژوهش قرار دهد. در این کتاب بعد از مروری بر ویژگی‌های تاریخی، جغرافیایی، اجتماعی و فرهنگی استان مازندان و دو روستای انتخاب شده، به سراغ ساختار علمی گیاه برنج می‌رویم و با آن آشنا می‌شویم. مراحل مختلف کاشت، داشت و برداشت را باهم نگاهی می‌اندازیم و بعد از آن به سراغ بازتاب این پدیده در فرهنگ و ادبیات می‌رویم. ادبیات شفاهی شامل ترانه‌ها و مثل‌ها را مرور می‌کنیم و با رقص برنج و ... نیز آشنا می‌شویم.

کتاب شالی و شالیکاری را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

شالی و شالیکاری کتابی است برای تمام آن‌هایی که دوست دارند بدانند این غذای خوشمزه از چه راهی به دستشان می‌رسد.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۲۷ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۴/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۸۷۵-۱۳-۰
تعداد صفحات۱۲۷صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۴/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۸۷۵-۱۳-۰