دیوان اشعار محتشم کاشانی

دانلود و خرید دیوان اشعار محتشم کاشانی

۴٫۸ از ۶۸ نظر
۴٫۸ از ۶۸ نظر

برای خرید و دانلود   دیوان اشعار محتشم کاشانی  نوشته  محتشم کاشانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

نظرات کاربران

mohadeseh
ترسم جزای قاتل او چون رقم زنند یکباره بر جریده رحمت قلم زنند اشعار عمیق و پر مفهومی داردفوق العاده است
🍃رز رزاسه🍃
پنج ستاره کمه بقیش 🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟🌟
🌾ساغر🌾
بی نظیر❤❤❤❤❤
0
السلام علیک یاقمربنی هاشم
اشعار مربوط به اهل بیت ایشون عالی اند☀ وبادقت بالایی کنار هم چیده شدن.🐦روحهش شاد و قرین نور🐦
Peyvand
عالی هستن اشعارشون
Hemmat
سلام بر حسین ع سلام بر محرم و سلام بر عاشورا و سلام بر عاشورائیانی که حقیقت عاشورا را دریافتند و شعور حسینی را در مسلخ شور حسینی ذبح نکردند. محتشم از شعرای دوره ی صفوی است . دوره ی صفوی، دوره ی توجه به مضامین مذهبی و سرودن اشعار مذهبی و ملی است .غیر از این شاهان عصر صفوی چندان توجهی به ادبیات نمی کردند و علت کوچ بسیاری از سرایندگان ایران به شبه قاره هند و پیدایش سبک ادبی با عنوان سبک هندی با ویژگی‌های خاص ادبی آن از اختصاصات این دوره است. محتشم کاشانی از بزرگان شعر عصر صفوی، خاصه در « مرثیه سرایی » است . مرثیه یا رثاء شعری است در ذکر مناقب ائمه اطهار ع و شرح واقعه ی جانسوز کربلا که ویژه ی اهل تشیع است و از عمر آن بیشتر از 5 قرن نمی گذرد و با حکومت صفوی به اوج خود رسیده است. در آنزمان شاعرانی همچون: کمال غیاث شیرازی _ بابا سودایی ابیوردی_ ابن حسام قهستانی_ تاج الدین تونی سبزواری_ لطف الله نیشابوری_ کاتبی ترشیزی_ وصال شیرازی_ یغمای جندقی و محمود خان ملک الشعرا به این شیوه شعر سروده اند. اما بدون تردید محتشم کاشانی سرآمد همه ی مرثیه سرایان تا امروز است. مهمتر اینکه بیشتر شهرت جناب محتشم بخاطر ترکیب بند مشهور او در شرح واقعه ی جانسوز کربلا است که شهره ی خاص و عام است. در ترجمه ی احوال جناب محتشم آمده است که ایشان قصیده ای غرّا در مدح شاه طهماسب صفوی سروده و از کاشان به اصفهان فرستادند. شاه در پاسخ ایشان نوشتند که بهتر آن است که شاعران مدح شاه ولایت و ائمه ی اطهار بگویند و زبان به مدح شاهان نیالایند. محتشم با شنیدن این نظر شاه طهماسب ، 7 بند مولانا حسن کاشی در شأن حضرت امیرالمومنین را جواب داده و به حضور شاه فرستاد. و این آغاز شعر ولایی و دینی جناب محتشم کاشانی بود.
0
اسمان ابی
باز باران با محرم می رسد با لشکر غم یادم آرد روز باران گردش یک روز خونین سیدی نالان و غمگین روضه می خواند در دل شب روضه های عارفانه یا حسین های شبانه دور می گشتم ز دنیا پای درس حق مولا یک دهه وقف هدایت خیمه خیمه با ولایت هم نوا با ناله او شور شیدایی گرفتیم پرچم مشکی گرفتیم هیبت سقا شنیدیم ناله ی زهرا شنیدیم توبه ی با حر نمودیم با وفا چون جون بودیم چون حبیب بن مظاهر با غریب کوفه بودیم تشنه ی شهد شهادت همچو قاسم با شهامت نوحه خوان داغ اکبر ذکرمان ، لالایی اصغر قلب ها خالی ز کینه با سلامی بر مدینه هم دم اشک سکینه داغ تاسوعا گرفتیم عصر عاشورا گرفتیم صبر زینب مشق کردیم
کاربر ۳۳۴۱۶۳۵
بی نظیر بود . ممنون از لطف شما که این شعر زیبا را را به اشتراک گذاشتید. اجرتان با سید الشهدا
melodious_78
شاعرش کی بوده؟
nargesspm
👍👍👍👍
0
برگ های رنگارنگ پاییز
تازه شروع کردم فوق العاده هست 🦋💙
amir
خیلی ممنونم ازتون
0
صفحه قبل۱۲صفحه بعد