اعراب و ایرانیان بر اساس روایت فتوحات اسلامی

دانلود و خرید اعراب و ایرانیان بر اساس روایت فتوحات اسلامی

۵٫۰ از ۲ نظر
۵٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود   اعراب و ایرانیان بر اساس روایت فتوحات اسلامی  نوشته  اسکات ساوران  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه
طبق نظریه وایت، رویدادها در روایت‌های تاریخی به‌صورت یک داستان درمی‌آیند و بر مبنای اپیزودهای یک نمایش سازماندهی می‌شوند و یک خط داستانی را پیش می‌برند، مملو از شخصیت‌هایی هستند که نقش‌های کلیشه‌ای بازی می‌کنند، بر موتیوهای خاص تأکید می‌کنند، از ابزار لفاظی و آرایه‌های ادبی (مانند بازی با کلمات، استعاره، پیش‌گویی یک رویداد، طنز روزگار، کنایه و غیره) استفاده می‌کنند و تنوع در لحن و تراکم توصیف‌ها، مطابق اقتضاء پیرنگ داستان است. روایت‌های تاریخی با تعریف داستان به خوانندگان خود سرنخ‌هایی می‌دهند تا دریابند که داستان چگونه آغاز خواهد شد و آن‌ها باید رویدادها را چگونه تفسیر کنند
محمد طاهر پسران افشاریان
با توجه به این واقعیت که اسلام در شبه جزیره عربستان متولد شده، طبیعی است که تاریخ عرب باید جایگاه مهمی در هر متن تاریخ اسلامی داشته باشد. اما وجهه ایرانی این متون منعکس‌کننده خاستگاه اجتماعی این مورخان است. زیرا بیشتر مورخان اصالتاً ایرانی بودند (طبری اهل طبرستان در جنوب دریای خزر بود). علاوه‌بر آن، آن‌ها در عصری تاریخ می‌نوشتند که شاهد سلطه سیاسی ایرانیان در بخش‌های مرکزی و شرقی خلافت اسلامی و احیای گسترده همزمان سنت و فرهنگ ایرانی بودند. بنابراین تاریخ‌های این دوره نشان‌دهنده تلاش برای ادغام تاریخ اعراب و ایرانیان پیش از اسلام و تبدیل آن به روایت‌های جمعی است که اوج آن در زمان ظهور اسلام اتفاق می‌افتد. در نتیجه شگفت‌آور نیست که چرا رویدادهای نبرد سرنوشت‌ساز قادسیه که نقطه عطف اتصال این دو تمدن است، در مقایسه با توصیف فتوحات بیزانس توجه مورخان اسلامی را بیشتر جلب می‌کند.
محمد طاهر پسران افشاریان
مبنای کتاب حاضر متکی به نظریه روایت‌سازی هیدن وایت است که افسانه‌سازی یا قصه‌گویی در آثار تاریخی را مطرح می‌کند. از نظر وایت، تمام آثار تاریخی اساساً قصه‌گویی هستند. وی معتقد است که روایت‌های تاریخی توسط راویانی که با فنون داستان‌نویسی، عناصر «تاریخی» را با عناصر «اسطوره‌ای» درهم آمیخته‌اند، «به‌همان اندازه که کشف شده‌اند، اختراع نیز شده‌اند».
محمد طاهر پسران افشاریان
نبرد قادسیه (۶۳۶ میلادی) پیروزی سرنوشت‌ساز و تعیین‌کننده اعراب مسلمان بر امپراتوری ساسانیان بود و زمینه فتح ایران را فراهم کرد و منجر به براندازی خاندان ساسانیان شد. ابوجعفر محمد بن جریر طبری (متوفی به سال ۹۲۳) در کتاب تاریخی خود «تاریخ الرسل و الملوک» از سفرای اعراب در روزهای قبل از این نبرد به اردوگاه ایرانیان (۱) گزارش‌های مفصل و متعددی نوشته است. منبع اصلی حکایت‌های تاریخی او سیف بن عمر (متوفی به سال ۸۰۹) است که راوی احادیث کوفی بود و به شاخ و برگ دادن و آرایه‌های ادبی‌اش معروف است و البته مشهور است که وی چندان هم قابل اعتماد نیست
محمد طاهر پسران افشاریان
سفیر عرب که به‌تنهایی وارد اردوگاه ارتش ساسانیان می‌شود، نماد یک جنگجوی بدوی است که لباس‌های مندرس به تن دارد، سلاح‌های زهوار دررفته‌ای در دست دارد و به‌طور کلی ژنده و نامرتب است. در مقایسه، ایرانیان با تشریفات و آرایش نظامی کامل نشان داده می‌شوند. سربازان، زره و لباس جنگی پررزق و برق و سلاح‌های باشکوهی دارند و اشراف لباس‌های زیبایی پوشیده و تاج بر سر دارند. در انتهای چادر فرشی پهن شده که دو طرف آن کوسن‌هایی چیده شده و فرمانده ساسانیان –رستم فرخزاد- بر تختی زرین نشسته است. اما سفیر عرب هیچ اعتنایی به شکوه و جلال ایرانیان نمی‌کند و پیش می‌رود تا به رستم فرخزاد نزدیک شود.
محمد طاهر پسران افشاریان
تأکید کلیشه‌ای این گزارش‌ها بر تفاوت بین فقر اعراب و شکوه امپراتوری ایرانیان صحت آن‌ها را مورد تردید قرار می‌دهد. نکته جالب این است که طبری در مقایسه با پوششی که به فتح ایران می‌دهد، نخستین نبردهای اعراب مسلمان علیه رُمیان را کمتر شرح می‌دهد. این اتفاق با توجه به فراوانی منابع مربوط به فتوحات اعراب در غرب جهان که طبری به آن‌ها دسترسی بسیار داشته، غیرعادی و عجیب است. این آثار تقابل بین اعراب و امپراتوری رُم را نشان می‌دهند (۴)، پس چرا طبری به نوشته مشکوک سیف درباره سفرای اعراب در نبرد قادسیه و به‌طور کلی فتح ایران توجه زیادی می‌کند؟ شرایط اجتماعی و سیاسی زندگی وی، چه تأثیری در شکل‌دهی نگرش او در قبال این رویدادها داشته است؟
محمد طاهر پسران افشاریان
کتاب تاریخ طبری در قفسه کتاب‌های تاریخ‌نگاری اسلامی جای می‌گیرد که از کتاب‌های جامع تاریخ جهان که بین اواخر قرن نهم و اوایل قرن یازدهم نوشته شده‌اند، تشکیل می‌شوند (۵). این آثار از لحاظ پوشش تمدن‌های جهان قبل از اسلام با یکدیگر متفاوت هستند، اما تمرکز اصلی آن‌ها بر دو گروه است: اعراب و ایرانیان.
محمد طاهر پسران افشاریان
با توجه به این واقعیت که اسلام در شبه جزیره عربستان متولد شده، طبیعی است که تاریخ عرب باید جایگاه مهمی در هر متن تاریخ اسلامی داشته باشد. اما وجهه ایرانی این متون منعکس‌کننده خاستگاه اجتماعی این مورخان است. زیرا بیشتر مورخان اصالتاً ایرانی بودند (طبری اهل طبرستان در جنوب دریای خزر بود). علاوه‌بر آن، آن‌ها در عصری تاریخ می‌نوشتند که شاهد سلطه سیاسی ایرانیان در بخش‌های مرکزی و شرقی خلافت اسلامی و احیای گسترده همزمان سنت و فرهنگ ایرانی بودند. بنابراین تاریخ‌های این دوره نشان‌دهنده تلاش برای ادغام تاریخ اعراب و ایرانیان پیش از اسلام و تبدیل آن به روایت‌های جمعی است که اوج آن در زمان ظهور اسلام اتفاق می‌افتد. در نتیجه شگفت‌آور نیست که چرا رویدادهای نبرد سرنوشت‌ساز قادسیه که نقطه عطف اتصال این دو تمدن است،
محمد طاهر پسران افشاریان
مهم‌ترین رویارویی اولیه بین ایرانیان و اعراب در روایت فتح اسلامی، لشگرکشی تنبیهی شاپور دوم علیه اعراب است که وی در نتیجه تهاجمات برخی قبایل به نواحی حاصل‌خیز عراق و جنوب ایران آماده رویارویی با اعراب شد. برخی اخباریون روایت‌های خود را به دوره حکومت شاپور دوم اختصاص داده‌اند و جنگ‌های او علیه مهاجمان خارجی را برجسته می‌کردند.
محمد طاهر پسران افشاریان
طبری که جامع‌ترین شرح جنگ‌های شاپور علیه اعراب را ارائه کرده، می‌نویسد که قبایل بنوتمیم، عبدالغیث و بکر بن واعل، به‌خاطر ناامیدی و سرخوردگی از شرایط زندگی بسیار سخت خود، از راه دریا از بحرین عبور کردند تا نواحی حاصل‌خیز فارس (جنوب ایران) را غارت کنند و آن را تبدیل به چراگاه و مرتع سازند (سایر منابع قبیله عیاد را مهم‌ترین مهاجم میان این مهاجمان می‌دانند). شاپورشاه نتوانست به‌علت سن کم خود بلافاصله به تهاجم اعراب واکنش نشان دهد، اما به‌محض رسیدن به بلوغ، نیروی سواره‌نظامی کارکشته متشکل از ۱۰۰۰ سرباز را جمع‌آوری و اقدام به لشگرکشی تلافی‌جویانه علیه اعراب کرد و کشتار بی‌رحمانه و سنگدلی او به‌خاطر خشمش از دست‌اندازی اعراب به مرزهای ایران بود.
محمد طاهر پسران افشاریان
صفحه قبل۱۲۳صفحه بعد