پابرهنه‌ها

دانلود و خرید پابرهنه‌ها

۴٫۴ از ۱۰ نظر
۴٫۴ از ۱۰ نظر

برای خرید و دانلود   پابرهنه‌ها  نوشته  احمد شاملو  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت
اگر پول می‌داشتم، داریه، همه‌اش را می‌دادم کتاب می‌خریدم. از کتاب خواندن سیر نمی‌شوم.
فرزانه
بیشتر مردم دل‌شان نمی‌خواهد جنگ کنند. معمولا آن‌هائی به جنگ کردن علاقه دارند که خودشان به میدان جنگ نمی‌روند. یعنی ارباب‌ها. یعنی آن‌هائی که به اصطلاح: کشور را رهبری می‌کنند.
فرزانه
ــ ماها را تیرباران می‌کنید. خیلی‌های دیگر را هم تیرباران می‌کنید. اما محال است بتوانید همه‌ی مردم این کشور را که تو چنگ شما ارباب‌ها زجر می‌کشند و شیره‌ی جان‌شان را می‌مکید به گلوله ببندید. به زحمتش نمی‌ارزد که چشم‌هاتان را از هم واکنید جناب سرهنگ! بیشتر از زنده‌گیم که نمی‌توانید چیزی ازم بگیرید. پس منی که از این زنده‌گی طاقت‌فرسا نترسیده‌ام چه‌طور می‌خواهید از مرگ بترسم؟
فرزانه
حالت دخترانی که نخستین بار در رقص‌های گروهی شرکت می‌کنند، ربوده شدن دختران به وسیله‌ی پسران برحسب یک رسم قدیمی که دیگر امروزه اعتبار و ارزش کهن خود را ندارد، ادعیه و اوراد و مراسم خاص برای نزول باران، تدفین عروسک به نیت رفع خشکسالی، نخستین جوش و جلاهای دختران و پسرانِ نوبالغ، شب‌زنده‌داری‌ها، بازارهای هفته‌گی و بازارهای مکاره، مراسم زایمان، مراسم عروسی با همه‌ی دنگ و فنگ‌اش، با همه‌ی گرفتاری‌هایش، با همه‌ی چانه زدن‌ها بر سرِ شیربها و صنار و سه شاهی‌هائی که گاه مانع سر گرفتن عروسی می‌شود
مهدی تمدن رستگار
ــ تو رقص هم داخل می‌شوی حتمآ دومیت‌راکه. ــ چشم مادر. ــ سعی می‌کنی خیلی خوب برقصی دومیت‌راکه، تا همه بت نگاه کنند و بارک‌الله بگویند! ــ چشم مادر، خوب می‌رقصم. ــ بعد هم که «هورا» تمام شد با دخترها می‌روی سر تپه. ــ به شرطی که آن‌ها هم دل‌شان بخواهد. ــ چرا دل‌شان نخواهد؟ ــ آخر من چنگی به دل دخترها نمی‌زنم مادر. ــ باید دل‌شان را ببری، می‌فهمی؟ پیش زن‌ها یک خرده بیشتر جربزه به خرج بده دومیت‌راکه! ــ سعی می‌کنم مادر. ــ سعی کن، آره. چرا نکنی؟ الحمدالله نه کوری نه چلاقی نه قوز داری.
1976
صفحه قبل۱صفحه بعد