با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
سه رساله از ثابت بن قره

دانلود و خرید کتاب سه رساله از ثابت بن قره

ساعت‌های آفتابی، حرکت خورشید و ماه، چهارده وجهی محاط در کره

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب سه رساله از ثابت بن قره  نوشته  پویان رضوانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب سه رساله از ثابت بن قره

کتاب سه رساله از ثابت بن قره را نشر میراث مکتوب به همت پویان رضوانی منتشر کرده است. کتاب سه رساله از ثابت بن قره درباره ساعت‌های آفتابی، حرکت خورشید و ماه، چهارده وجهی محاط در کره است. 

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ شمسی به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ شمسی با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهشهای متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزه ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نكوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله¬‌ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامه دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفاده جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می شود

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یكبار منتشر می شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزه متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهشهای «حوزه نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دوره اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی درباره مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

درباره کتاب سه رساله از ثابت بن قره

ابوالحسن ثابت بن قرّۀ حرّانی (۲۲۱ - ۲۸۸ ق) از برجسته‌ترین ریاضی‌دانان، منجمان و مترجمان تأثیرگذار دورۀ اسلامی بوده است. وی که از صابئین حرّان بود، علاوه بر ریاضیات و نجوم، در شاخه‌های دیگر علمی نیز تألیفاتی دارد. در کتاب حاضر، تصویر نسخۀ خطی مجموعه‌ای شامل سه رساله از ثابت بن قرّه تقدیم خوانندگان گرامی شده است. نخستین رسالۀ این مجموعه، از مهم‌ترین آثار دورۀ اسلامی دربارۀ «ساعت‌های آفتابی» است. دو رسالۀ دیگر به‌ترتیب دربارۀ «حرکت خورشید و ماه»، و «ساختار یک چهارده‌وجهی نیمه‌منتظم محاط در یک کره» نوشته شده‌اند. جنبۀ مهم دیگر این نسخه، قدمت آن است. چنان‌که در انجامۀ رساله‌ها آمده، این نسخه را ابراهیم بن هلال، نوۀ ثابت بن قرّه، در سال ۳۷۰ ق. کتابت کرده است.

خواندن کتاب سه رساله از ثابت بن قره را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به متون علمی کهن پیشنهاد می‌کنیم. 

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۶۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۹,۲۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۲/۰۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۰۵۱-۱
تعداد صفحات۱۶۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۹,۲۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۳/۰۲/۰۸
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۰۵۱-۱