با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
خاندان حموئیان

دانلود و خرید کتاب خاندان حموئیان

بررسی کارنامه علمی، فرهنگی و سیاسی خاندان حموئیان خراسان، شام و یزد

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب خاندان حموئیان  نوشته  سید‌سعید احمدپور مقدم  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب خاندان حموئیان

کتاب خاندان حَمّوئیان بررسی کارنامۀ علمی، فرهنگی و سیاسی خاندان حمّوئیان خراسان، شام و یزد به نگارش و پژوهش سید سعید احمدپور مقدّم است که با همکاری سازمان فرهنگی، اجتماعی، ورزشی شهرداری یزد و بنیاد اندیشه و احسان توحید در نشر میراث مکتوب به چاپ رسیده است.

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ ش به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ ش با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهشهای متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزة ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نكوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله­ ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یك متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار ، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامۀ دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفادۀ جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می شود

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یكبار منتشر می شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزۀ متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهشهای «حوزۀ نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دورۀ اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی دربارۀ مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

درباره کتاب خاندان حموئیان

حموئیان خاندانی کم‌نظیر در تاریخ ایران و اسلام هستند. افراد این خاندان از قرن سوم تا قرن دوازدهم هجری، نسل به نسل در حوزه‌های عرفان، فقه، سیاست، طب، نجوم و ... فعالیت داشته و در زمرۀ رجال مهم و برجستۀ روزگار خود بوده‌اند. حوزۀ نفوذ و اثرگذاری آل‌حمویه علاوه بر این بازۀ طولانی زمانی، از حیث گسترۀ جغرافیایی نیز چشم‌گیر است و خراسان، شام، مصر، یزد و اردکان را شامل می‌شود. کتاب حاضر با معرفی حدود ۶۰ نفر از افراد این خاندان و ترسیم شجره‌نامۀ آنان، به شرح اقدامات حموئیان در حوزه‌های مختلف علمی، دینی، فرهنگی و سیاسی پرداخته است.

 خواندن کتاب خاندان حموئیان را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

 پزوهشگران و علاقه‌مندان تاریخ ایران در دوران اسلامی را به خواندن این کتاب دعوت می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۲۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۲,۲۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۲/۰۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۱۶۲-۴
تعداد صفحات۳۲۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۲,۲۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۲/۰۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۱۶۲-۴