با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
پنج رساله حروفیه

دانلود و خرید کتاب پنج رساله حروفیه

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب پنج رساله حروفیه  نوشته  سید شریف  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب پنج رساله حروفیه

کتاب پنج رساله حروفیه اثری از سید شریف ( از خلفای فرقه حروفیه سده نهم هجری) است که با تصحیح ولی قیطرانی در اختیار دارید. این اثر شامل پنج رساله است که مخاطبان را با چکیده‌ای از عقاید فرقه حروفیه را در باب نماز و آیات قرآن آشنا می‌کند.

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ شمسی به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ شمسی با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهشهای متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزه ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نكوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله­‌ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامه دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفاده جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می شود

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یكبار منتشر می شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزه متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهشهای «حوزه نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دوره اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی درباره مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

درباره کتاب پنج رساله حروفیه

کتاب پنج رساله حروفیه حاوی پنج رساله فلسفه نماز بر اساس اعداد ۲۸ و ۳۲، وجه تسمیه سبع‌المثانی، ارتباط حروف (مقطعه) با عبادات، شرح پنجاه بیت اول عرش‌نامه و تحقیق‌نامه از سید شریف، یکی از خلفای فضل‌اللّه حروفی در سده نهم هجری است. محتوای رسایل مذکور همان طور که از عنوان آن‌ها برمی‌آید در توضیح و تفسیر عقاید حروفیه بخصوص نظرات عجیب و افراطی بنیانگذار این فرقه غالی یعنی فضل‌اللّه درباره رمز اعداد ۲۸ (حرف عربی) و ۳۲ (حرف فارسی) و ارتباط آنها با حروف مقطعه قرآن و هم تجلی گوشمندشان در صورت آدمی و جلوه صورت آدمی در اشیاء عالم است.

کتاب پنج رساله حروفیه را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

کتاب پنج رساله حروفیه را به تمام پژوهشگران علوم عرفانی و اعتقادی و فرقه‌های اسلامی پیشنهاد می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۸۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۲,۲۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۲/۰۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۱۴۶-۴
تعداد صفحات۱۸۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۲,۲۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۲/۰۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۱۴۶-۴