با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
نویسنده رستم التوایخ کیست؟

دانلود و خرید کتاب نویسنده رستم التوایخ کیست؟

و پژوهشی در نگاه او به ایران

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب نویسنده رستم التوایخ کیست؟  نوشته  جلیل نوذری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب نویسنده رستم التوایخ کیست؟

کتاب نویسنده رستم التوایخ کیست؟ نوشته جلیل نوذری است. کتاب نویسنده رستم التوایخ کیست؟ را انتشارات میراث مکتوب منتشر کرده است این کتاب نگاهی به دیدگاه‌های نویسنده رستم التواریخ به ایران هم شامل می‌شود. 

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهش‌های متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزه ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می‌كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می‌شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نكوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله‌ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامۀ دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفادۀ جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می‌شود.

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یک‌بار منتشر می‌شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزۀ متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهش‌های «حوزۀ نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دورۀ اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی دربارۀ مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

درباره کتاب نویسنده رستم التوایخ کیست؟

نویسندۀ کتاب رستم التواریخ خود را میرزا محمد هاشم متخلص به آصف شهیر به رستم الحکما می خواند که فرزند امیر محمد حسن خوش حکایت و از نوادگان خانواده‌های صاحب نام و جاه است. با این حال، به جز آن چه خود نوشته است، تا کنون در جای دیگری نام و نشانی از او یافت نشده است. افزون بر رستم التواریخ، سه نوشته  دیگر از او با عنوان‌های داستان سئوال و جواب حکیمانه، شمس الانوار و تاریخ دارالعرفان خمسه منتشر شده است.

بر مبنای ادعای کتاب حاضر، رستم الحکما نام پوشیده‌ای برای رضاقلی خان هدایت است که در ۱۵ محرم ۱۲۱۵ قمری زاده شد و در ۱۲۸۸ در سن هفتاد و سه سالگی درگذشت. وی منصب شحنگی شیراز، امیر الشعرایی ایران و للگی دو شاهزاده قاجار را به عهده داشت. امیرکبیر او را به سفارت به خوارزم فرستاد، و ناظم و رییس دارالفنون و نایب وزیر علوم بود. تا کنون فهرس التواریخ، روضه الصفای ناصری، مجمع الفصحا، ریاض العارفین و سفارت نامه خوارزم از او منتشر شده است.

خواندن کتاب نویسنده رستم التوایخ کیست؟ را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به ادبیات فارسی و پژوهشگران این رشته پیشنهاد می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۰۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۹,۲۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۲/۰۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۱۴۰-۲
تعداد صفحات۳۰۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۹,۲۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۶/۰۲/۰۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۱۴۰-۲