با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
روضة المنجمین

دانلود و خرید کتاب روضة المنجمین

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب روضة المنجمین  نوشته  شهمردان بن ابی الخیر رازی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب روضة المنجمین

کتاب روضة المنجمین (فارسی) اثر شهمردان‌بن ابی‌الخیر رازی از آثار کهن علم نجوم به زبان فارسی است که در ۴۶۶ ه.ق تالیف شده است. این اثر با تصحیح جلیل اخوان زنجانی در اختیارتان قرار دارد.

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ شمسی به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمک وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ شمسی با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهشهای متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزه ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نكوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله­‌ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامه دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفاده جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می شود

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یكبار منتشر می شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزه متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهشهای «حوزه نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دوره اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی درباره مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

درباره کتاب روضة المنجمین

شهمردان‌بن ابی‌الخیر رازی در این اثر به‌ تفصیل درباره نجوم و احکام آن سخن گفته است. نویسنده از منابع کهن متعددی بهره برده که شماری از آنها در اختیار نیست. روضة ‌المنجمین به جهت برخورداری از ویژگی‌های نثر میانه سده پنجم حائز اهمیت است.

جلیل اخوان زنجانی برای تصحیح این اثر نیز از کتاب‌ها و منابع بسیاری کمک گرفته است که فهرست آن‌ها را می‌توانید در بخش مقدمه کتاب پیدا کنید.

کتاب روضة المنجمین را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

روضه المنجمین اثری عالی برای تمام دوست‌داران، فعالان و پژوهشگران علم نجوم و ستاره‌شناسی است. اگر از مطالعه متون فارسی قدیمی لذت می‌برید خواندن این اثر را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶۷۰ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۳۴,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۲/۰۲/۰۱
شابک۹۶۴-۶۷۸۱-۷۹-۹
تعداد صفحات۶۷۰صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۳۴,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۲/۰۲/۰۱
شابک۹۶۴-۶۷۸۱-۷۹-۹