با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مرآة الحرمین

دانلود و خرید کتاب مرآة الحرمین

سفرنامه مکه

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مرآة الحرمین  نوشته  ایوب صبری پاشا  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مرآة الحرمین

کتاب مرآة الحرمین نوشته ایوب صبری پاشا است. این کتاب ترجمه عبدالرسول منشی است که انتشارات میراث مکتوب به همت جمشید کیان‌فر آن را گردآوری کرده است. کتاب مرآة الحرمین سفرنامه مکه است. 

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهش‌های متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزه ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می‌كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می‌شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نكوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله‌ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامۀ دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفادۀ جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می‌شود.

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یک‌بار منتشر می‌شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزۀ متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهش‌های «حوزۀ نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دورۀ اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی دربارۀ مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

درباره کتاب مرآة الحرمین

مؤلف از فضلا و اندیشمندان دولت عثمانی است که در سال‌های پایان عمر خویش مشاهدات خود را از سفر تاریخی مکّه به رشته تحریر درآورده است؛ و میرزا عبدالرسول منشی از مترجمان دارالترجمه ناصری به دستور ناصرالدین شاه آن را از ترکی به فارسی برگردانده است. این کتاب ۲ مجلّد از پنج مجلّد اصلی مرآةالحرمین است که به تاریخ و جغرافیای مکّه اختصاص دارد و در آن به تعمیر بنای خانه خدا توسط سلطان عثمانی نیز اشاره شده است.

خواندن کتاب مرآة الحرمین را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به سفرنامه‌های تاریخی پیشنهاد می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۵۳۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰۳,۶۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۲/۰۱/۳۰
شابک۹۷۸-۹۶۴-۶۷۸۱-۳۰-۶
تعداد صفحات۵۳۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۱۰۳,۶۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۲/۰۱/۳۰
شابک۹۷۸-۹۶۴-۶۷۸۱-۳۰-۶