با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
خاطرات ۱۵ خرداد؛ تبریز

دانلود و خرید کتاب خاطرات ۱۵ خرداد؛ تبریز

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب خاطرات ۱۵ خرداد؛ تبریز  نوشته  علی باقری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب خاطرات ۱۵ خرداد؛ تبریز

کتاب خاطرات ۱۵ خرداد؛ تبریز نوشته علی باقری یکی از کتاب‌های مجموعه خاطرات ۱۵ خرداد است که به قیام مشهور مردم ایران به رژیم شاهنشاهی در ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ می‌پردازد و در هر جلد به خاطرات شفاهی یکی از شهرهای ایران که در این قیام نقش داشتند را بررسی می‌کند.

درباره مجموعه خاطرات ۱۵ خرداد

تظاهرات ۱۵ خرداد، مجموعه اعتراضاتی است که در خرداد ۱۳۴۲ خورشیدی به دنبال بازداشت امام خمینی (ره) در انتقاد به لایحهٔ انجمن‌های ایالتی و ولایتی و انقلاب سفید شاه و مردم که توسط رژیم پهلوی شروع شده بود، رخ داد. تظاهرات در شهرهای تهران، قم و ورامین علیه دولت اسدالله علم برپا شد. این تظاهرات به درگیری بین مأموران شهربانی و تظاهرکنندگان انجامید.

طبق نظر تحلیل‌گران سیاسی و اجتماعی معتقدند که قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ نقطه عطفی در آغاز انقلاب ۱۳۵۷ به‌شمار می‌آید.

در دی ۱۳۴۱ خورشیدی، اصلاحات اقتصادی-اجتماعی توسط محمدرضا شاه با عنوان «انقلاب سفید» یا «انقلاب شاه و مردم» اعلام و طی یک همه‌پرسی تصویب شد. طرح انقلاب سفید با مخالفت‌هایی از سوی جبهه ملی و همچنین محافل مذهبی روبه‌رو شد.

این مخالفت‌ها منجر به شروع سلسله اعتراضاتی در شهرهای مختلف شد که مجموعه خاطرات ۱۵ خرداد در هر جلد به خاطرات مردم یکی از این شهرها می‌پردازد و اطلاعات کامل و جامعی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.  

آنچه كه در تاريخ شفاهی اهميت دارد، جزئي‌نگری و دنبال كردن گام به گام رخدادها و شناخت هرچه بيشتر اتفاقات است كه می‌تواند كمكی برای تحليل درست تاريخ قلمداد شود. تاریخ شفاهی معاصر می‌تواند نگاه مردم به اتفاقات را به روشنی بیان کند و این مجموعه در راستای معرفی بخش مهمی از تاریه ایران نوشته شده است. 

خواندن مجموعه کتاب خاطرات ۱۵ خرداد را به چه کسانی پیشنهاد می‌کینم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به تاریخ معاصر ایران پیشنهاد می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۳۴ صفحه
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۳/۲۶
شابک۹۷۸-۹۶۴-۵۰۶-۶۷۰-۱
تعداد صفحات۳۳۴صفحه
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۸۸/۰۳/۲۶
شابک۹۷۸-۹۶۴-۵۰۶-۶۷۰-۱