با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
فلسفی زیستن

دانلود کتاب فلسفی زیستن

راهنمای زندگی رواقیانه

۳٫۹ از ۴۹ نظر
۳٫۹ از ۴۹ نظر
دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب فلسفی زیستن

کتاب فلسفی زیستن نوشته جوناس سالزجیبر است که با ترجمه نازنین فاطمه سوداگر منتشر شده است. کتاب فلسفی زیستن به راهنمای زندگی رواقیانه می‌پردازد.

درباره کتاب راهنمای زندگی رواقیانه

آموزه‌ها و کارایی مکتب رواقیون همان‌قدر که در عصر گلادیاتورها و نبردهای خونینشان برای زنده‌ماندن، کارکرد داشت و نیز روند اجتماعی‌شدن رومیان در حمام‌های بخار را تسریع می‌کرد، می‌تواند همچنان در زمانه‌ای که سریال بازی تاج و تخت ساخته می‌شود و فیس‌بوک راه ارتباطی مردمان است، به نحو شگفت‌انگیزی مؤثر باشد. حکمت برآمده از این مکتب فلسفی کهن، جاودانه است و به‌طور حتم می‌توان از آن در جست‌وجوی زندگی شاد و پرمعنا بهره جُست.

کتاب حاضر مانند نقشه گنجی در دستان شماست. فیلسوفان پیشگام را به شما معرفی کرده و دیدگاه روشنی از فلسفه در ذهن شما به‌دست می‌آید. مبانی اصلی فلسفه را از این کتاب فرا خواهید گرفت. عمل‌کردن به پنجاه‌وپنج منش رواقی‌گری را به شما خواهد آموخت تا از آنها در مواجهه با چالش‌های زندگی‌تان بهره جویید. از همه مهم‌تر درمی‌یابید چگونه منش رواقی‌گری را از حوزهٔ نظر به ورطه عمل بکشانید.

خواندن کتاب راهنمای زندگی رواقیانه را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به فلسفه پیشنهاد می‌کنیم

بخشی از کتاب راهنمای زندگی رواقیانه

«نخست تصمیم بگیرید چه می‌خواهید بشوید و آنگاه هر آنچه که ضرورت است را انجام دهید.»

اپیکتتوس

چگونه می‌توان خوب زیست؟ این پرسش اصیل فلسفی، از ابتدایی‌ترین دل‌نگرانی‌های فلسفهٔ رواقی‌ست. شخص چطور می‌تواند زندگی خود را زندگی کند و اصولاً «هنرمندانه زیست کردن، چگونه است؟»

اپیکتتوس -آموزگار رواقیون- فلسفه را با صنعتگرانِ هنرمند قیاس می‌کند: «همان‌طور که چوب در دست درودگر صیقل می‌خورد یا مفرغ در دست تندیس‌گر تراش می‌خورد، زندگی هریک از ما نیز به‌عنوان ماده‌ای خام، در جهت هنر زیستن، عمل می‌کند. فلسفه چندان به کار افرادِ کهنسالِ خردمند نمی‌آید، بلکه برای آنان که به دنبال زندگی و مرگِ سعادتمندانه هستند، مهارتی‌ست واجب و ضروری. هر شرایطی که زندگی پیش روی ما می‌نهد، همچون پردهٔ سفید نقاشی یا قطعه سنگِ مرمرینی است که به ما فرصتِ طراحی و تراشیدن می‌دهد، تا جایی که در طول عمر خود مبدل به هنرمندانی بی‌بدیل خواهیم شد. این عمده‌ترین کارکردِ رواقی‌گری‌ست. به ما می‌آموزد چطور بر زندگی تفوق جوییم و هنگامهٔ مصیبت، آرامش از کف ندهیم، ساده گویم که از ما نقاش یا پیکرتراشی می‌سازد که همواره لذت از زیستن می‌برد.

آن چیست که به فرد فرصت خوب زیستن را می‌دهد؟ همان‌طور که اپیکتتوس می‌گوید، نه ثروت، نه بلندپایگی‌ِ مقام و نه فرماندگی و سرکردگی، قطعاً چیز دیگری لازم است. کسی که در پی خوش‌نویسی‌ست باید با اصول و مبانی آن آشنا شود و تمرین بسیار کند. یا شخصی که آرزو دارد موسیقی‌دان شود، باید به مطالعه و ممارست در این زمینه بپردازد. درست همانند اینها، آنکه در پی خوب زیستن است باید دانشِ گران‌سنگی در باب خوب زیستن کسب کند. آیا با معقول بودنِ این استدلال همدل هستید؟ سنکا، دیگر فیلسوف برجستهٔ رواقیون، که در جُستارِ دوم با وی آشنا می‌شوید، می‌گوید: «فیلسوف کسی‌ست که مبانی اساسی چگونه زیستن را دریافته باشد.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲۵)
amir
۱۳۹۹/۰۷/۲۰

بخونید واقعا کتاب بدرد بخوری عه .. فلسفه رواقی خیلی خوب و ساده توصیح داده و در کل خیلی عالی

hamidzz
۱۳۹۹/۰۷/۱۹

پیشنهاد مطالعه این کتاب رو میدم کتاب با معرفی یک فلسفه ، یک فلسفه کهن و به شدت مورد نیاز این دوران از جذابیت خیلی خاصی برخوردار است.

علی مصطفی زاده
۱۳۹۹/۰۷/۱۷

فلسفه رواقی موضوع اصلی این کتاب فلسفه رواقیه و بنظر من تو دنیایی که همه در حال جست و جوی موفقیت و آرامش از بیرون خودشون هستن،این فلسفه راه خیلی خوبی رو برای تفکر و زندگی پیشنهاد میده. اگرچه یک کتاب هرگز

- بیشتر
Par.ya
۱۳۹۹/۰۷/۱۰

این کتاب و این فلسفه باید به شدت با تفکر انتقادی خوانده بشه. همونطور که خود نویسنده گفته روانشناسی مثبت اندیشی (روانشناسی زرد مثبت اندیشی که تکلیفش مشخص شده هست) پایه این فلسفه هست هشداری هست برای هشیار بودن حین

- بیشتر
مهری قلی زاده
۱۳۹۹/۰۷/۰۹

بسیار عالی پرمحتوا برای زیستن دراین جهان پراسترس توصیه می کنم بخوانید

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۵۸۵)
واژهٔ «فیلسوف» شکل معرّبِ واژهٔ یونانی «فیلسوفیا» است که در لغت به معنای «عاشقِ خِرَد» یا «عاشقِ حکمت» است. کسی که با میل و رغبت شدید در پی چگونه زیستن است. آنکه مصرّ است به حکمتِ عملی‌ای دست یابد که نقشهٔ راهِ چگونه زیستن را عرضه می‌کند.
Dexter
چطور می‌توان به این نقطه رسید؟
Zahra.84
اپیکتتوس به شاگردانش می‌آموخت که زندگی خود را به‌چشمی بنگرند که گویی در یک جشنوارهٔ دائمی هستند. جشنوارهٔ زندگی. در این تمثیل او، یک حس قدرشناسی نسبت به زندگی و زنده‌بودن نهفته است و یادآور می‌شود که این مجالِ نیکو، به‌زودیِ زود پایان می‌یابد. علاوه‌بر این، جشنواره‌انگاریِ زندگی موجب می‌شود که از پریشان‌احوالی‌های آن چشم‌پوشی کنیم، درست مانند هرج‌ومرج‌هایی که در یک جشنواره نیز، به چشم می‌خورد.
میثم
پس از سال‌ها تحصیل دریافتم که خواندن کتاب‌های دانشگاهی و مقالات بیهوده است، زیرا در زندگی واقعی نمی‌توان آن آموزه‌ها را به کار بست. از این‌رو فردای روزی که آخرین مقالهٔ خود را به اتمام رساندم و تحویل دادم، ترک وطن کردم و سفری هفت‌ماهه به دور دنیا را آغاز نمودم. قصدم گریز بود تا با فرهنگ‌ها و دیگر نقاط جهان آشنا شوم. اما مهم‌تر از همه، هدفم شناخت خود بود
راشین
طی پانزده سال و اندی، مباحث ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی و مطالب بسیارِ دیگری را آموختم. جز اینکه نحوهٔ برخورد کارساز با موقعیت‌های چالش‌برانگیز کدام است؟ چگونه بر ترس‌هایم غلبه کنم؟ حالات غمگینانهٔ خود را چگونه التیام بخشم؟ مرگ دوستان را چگونه هضم کنم؟ بر خشم خود چه‌طور غلبه کنم؟ به اعتمادبه‌نفسم چگونه بیفزایم؟
راشین
هرکه مطالعهٔ آراء فیلسوفی را در پیش می‌گیرد، قاعدتاً باید بتواند در هر روز از زندگی خویش، تغییر مثبتی ایجاد نماید. هر روز از روز پیشین کامل‌تر باشد یا دست‌کم در مسیر تکامل طی طریق کند. پیشه‌کردن رواقی‌گری، شخصیت شما را ارتقاء می‌بخشد؛ اینکه مجموعه‌ای از ویژگی‌های مفید و برجسته در روند زندگی شما جاری شوند. ویژگی‌هایی چون شجاعت، صبوری، انضباط شخصی، وقار، پشتکار، بخشش، مهربانی و تواضع بنیان‌های محکم این فلسفه، اطمینان‌بخش خاطرتان خواهند شد و در مسیر افزایش اعتمادبه‌نفس، چراغ راهتان می‌گردند.
نازی
بارانِ بی‌موقع بیگانگان با رفتار آزارنده و یا نشت‌کردن آب از ماشین ظرفشویی، نباید بتواند خوشی ما را خدشه‌دار کند. در این صورت در زندگی نقش قربانیانِ مأیوسی را ایفا کرده‌ایم که مغلوبِ شرایط بیرونی هستند.
نازی
«اگر شایسته نیست، انجامش ندهید؛ اگر حقیقت نیست، بر زبانش نیاورید.» مارکوس آئورلیوس
Zahra.84
«اگر به قصدِ عمل‌ورزی، اندیشه‌ها را نمی‌آموزید، پس آنها به چه کارتان می‌آیند؟»
Par.ya
«اگر شایسته نیست، انجامش ندهید؛ اگر حقیقت نیست، بر زبانش نیاورید.»
مارال

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۹۱ صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۹,۰۰۰ تومان
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۶/۱۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۶۷۳-۳۵-۸
تعداد صفحات۲۹۱صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۹,۰۰۰تومان
نوع فایلePUB
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۰۶/۱۱
شابک۹۷۸-۶۲۲-۶۶۷۳-۳۵-۸