با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
شب‌های قدر کربلای ۵

دانلود و خرید کتاب شب‌های قدر کربلای ۵

۵٫۰ از ۲ نظر
۵٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب شب‌های قدر کربلای ۵  نوشته  نصرت الله محمودزاده  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب شب‌های قدر کربلای ۵

شب‌های قدرکربلای ۵ اثر نصرت‌الله محمودزاده یک گزارش جنگی از عملیات کربلای ۵ است که در نخستین دورهٔ انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس، توسط بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ستاد فرمان‌دهی کل قوا، جایزه بهترین گزارش جنگی را به خود اختصاص داد.

شب‌های قدر کربلای ۵، حدیثی است واقعی که بدون کوچک‌ترین دخالت در حوادث آن، به نگارش درآمده است تا حماسهٔ نام‌بردگان به‌عنوان سندی زنده، در تاریخ ثبت شود.

خواندن کتاب شب‌های قدر کربلای ۵ را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم؟

علاقه‌مندان به ادبیات جنگ و دفاع مقدس از خواندن این اثر که بخشی از تاریخ معاصر ایران هم محسوب می‌شود، لذت خواهند برد.

جملاتی از کتاب شب های قدر کربلای ۵

شکست‌های پی‌درپی سپاه سوم عراق در محورهای عملیاتی، کشورهای حمایت‌کنندهٔ عراق را غافل‌گیر کرده و آن‌ها را وادار به موضع‌گیری کرد. همه می‌کوشیدند تا از انعکاس نتایج عملیات در جهان جلوگیری کنند. صدام برای حفظ جبههٔ استراتژیک شرق بصره، از قوی‌ترین سپاه خود (سپاه سوم عراق) استفاده کرده بود و با اتکا به دژهای مستحکم، اصلاً از آن محور نگرانی نداشت. زمانی که عملیات کربلای ۴ در محور جزیرهٔ ام‌الرصاص – که بی‌ارتباط با محور عملیات کربلای ۵ نبود - متوقف شد، سپهبد خلیل الدوری، فرماندهٔ سپاه سوم عراق با اطمینان کامل ضمن غیرممکن توصیف کردنِ شکست دژ شرق بصره، فرماندهانش را برای مرخصی روانهٔ بغداد کرد؛ بنابراین به‌محض شروع عملیات، با متلاشی شدن تیپ‌های ۴۲۵، ۴۲۱ و ۵۰۱ از لشکر ۱۱ و از دست دادن یکی از دژها نتوانست به سپاه خود سازمان دهد و هر شب با شکستی تازه روبه‌رو می‌شد. او پس از شکست‌های پی‌درپی، از صدام خواست که نیروی هوایی را برای نجاتش روانه کند و از آن روز به بعد، نیروی هوایی عراق از پایگاه‌های حبانیه، ناصریه، شعبیه و کرکوک، با تعداد زیادی هواپیما وارد عملیات شد. ایران که انتظار چنین حرکتی را داشت، با استقرار پدافند در نقاط حساس، نخست چند فروند از آن‌ها را ساقط کرد؛ اما بمب‌باران هوایی لحظه‌ای قطع نمی‌شد - هرچند که نمی‌توانست هیچ تأثیری در عملیات و پیش‌روی بچه‌ها داشته باشد-. تعداد هواپیماهای ساقط شده به ۲۵ فروند رسید و ازآن‌پس، عراق حمله به شهرها؛ به‌ویژه مناطق مسکونی را آغاز کرد. سپس بیش‌ترین گزارش‌های خبرگزاری‌های جهان منعکس‌کنندهٔ همین حمله‌ها بودند تا مراحل پیشرفت نیروهای ایران در عملیات مکتوم بماند.۱۲ شیوهٔ انتشار اخبار جنگ شهرها چنان بود که گویی در شرق بصره عملیاتی در کار نیست.

در میان جسدهای تیپ ۴۳۶ پیاده از لشکر ۱۱ و تیپ ۱۶۵ نیروی مخصوص، جنازهٔ سرهنگ محمد سعید، فرماندهٔ تیپ ۴۳۶ نیز به چشم می‌خورد و نشان می‌داد که سپاه سوم عراق تمام امکانات آن تیپ را برای دژی که اکنون فرو ریخته بود، به کار برده است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
MohammadAli AdeliManesh
۱۳۹۹/۰۸/۲۷

واقعا آدم علت این که میگن عملیات کربلای 5 از دیگر عملیات های دوران دفاع مقدش دهشتناک تر بودرو در یک حد خوبی تو این کتاب لمس میکنه.

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱)
صدای فریاد جعفر فیلی، جوان باتجربه و نترسی که در همهٔ خط‌شکنی‌ها پیشتاز بود، همه را از جا پراند. - یه سیم خاردار دیگه مونده که هنوز بریده نشده. - چرا باز نشده؟ مگه چه‌جور سیم خارداریه؟ - خط‌شکن‌ها به ما رسیدن. اگه معطل کنیم، زیر رگبار عراقی‌ها کسی زنده نمی‌مونه. سه نفر از گروه تخریب، پیش از این‌که حرف‌های فیلی تمام شود، به‌طرف سیم خاردار رفتند و خودشان را روی آن انداختند.
منمشتعلعشقعلیمچکنم

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۳۷۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۳/۰۱
شابکundefined
دسته بندی
تعداد صفحات۳۷۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۳/۰۱