با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
آداب معنوی در هنرهای سنتی

دانلود و خرید کتاب آداب معنوی در هنرهای سنتی

۳٫۳ از ۴ نظر
۳٫۳ از ۴ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب آداب معنوی در هنرهای سنتی  نوشته  الیاس صفاران  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب آداب معنوی در هنرهای سنتی

«آداب معنوی در هنر‌های سنتی» نوشته دکتر الیاس صفاران و نسرین فرّهی کتابی در زمینه هنرهای سنتی اسلامی است که به تجلی آداب معنوی در این مراحل مختلف خلق این هنرها پرداخته است. کتاب آداب معنوی در هنرهای سنتی، در ۴ فصل تنظیم و هر فصل، با توجه به‌لزوم توضیحات کامل‌تر، به‌چند زیرمجموعه تقسیم‌شده و به‌شرح مطالب عنوان‌شده پرداخته‌است. این کتاب با توجه به‌ سرفصل مصوب و شیوه‌های نوین آموزشی مورد نظر دانشگاه پیام نور و با هدف آشنایی با آداب معنوی و تأثیر آن در هنرهای سنتی، محور‌های کلی این موضوع را مورد بررسی قرار داده‌است. در این کتاب، آداب معنوی و رعایت آن‌ها در هنر‌های سنتی بررسی‌می‌شود. هدف از تهیۀ مطالب پیشرو، آشنایی دانشجویان عزیز با آداب معنوی و تأثیر آن بر هنرهای سنتی است که در چهار فصل گردآوری شده‌است و هر فصل آن، به‌شرح ذیل خواهدبود: فصل اول به‌تعاریفی از هنر، مفهوم سنت، سنت اسلامی، عرفانی و هنرهای سنتی پرداخته‌است. در فصل دوم مفاهیم هنر دینی و هنر غیردینی مورد بررسی قرار گرفته‌است. در فصل سوم هنرهای اسلامی، هویت هنر اسلامی و دیدگاه اندیشمندان به‌این مقوله شرح داده شده‌است. در فصل چهارم آداب معنوی در هنرهای سنتی، ریشه‌های معنویت و معرفت در هنرهای سنتی، اخلاق هنری و حرفه‌ای، نقش اخلاق در تعالی آثار هنری، فتوت‌نامه‌ها، ریشه‌های جوانمردی در فرهنگ اسلامی و نقش آداب و ادب در قلمرو هنر بیان شده‌است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
الی
۱۴۰۰/۰۳/۰۹

کتاب خوبی هست در معرفی کتاب کامل توضیح داده شده ولی تکرار مطالب و مباحث زیادی صورت گرفته

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲)
دین‌ و هنر، به‌نیازهای فطرت‌ و روح‌ پاسخ‌ می‌دهند، همزاد و همزیست‌ انسان‌اند و به‌زبان‌ فطرت‌ سخن‌‌می‌گویند. منبع و مصدر هنر اسلامی، پیام قرآن و حکمت والای نهفته در دین است. هنر اسلامی به‌دنبال آن است که در مجرای نقش، طرح، رنگ، حجم، هندسه، کلام، زبان عبارت و اشارت، ارزش‌های الهی و انسانی را به‌نمایش‌بگذارد و از صورت زیبای محسوس هنر، هنرمند را به‌باطن زیبایی معنوی که همان جمال و جلال و کمال الهی است، رهنمون‌شود.
الی
فتوت‌نامه‌ها در میان اصناف و حرفه‌ها، بیشترین تأثیر آموزشی و تربیتی را در وفاداری به‌اصول اخلاقی و انسانی به‌همراه داشته و شخصیتی معنوی از صاحبان حرفه‌ها و اصناف می‌ساخته‌اند. نگاهی به‌دوره‌های میانۀ تاریخ ایران، ازجمله دوره ایلخانان، تیموریان، صفویه و قاجار گویای این است که آمیختگی میان شغل و دین‌داری یا به‌تعبیر دیگر میان رعایت اصول اخلاقی و روش‌های حاکم در شغل و حرفه، به‌قدری بوده‌است که دین‌دارترین و وارسته‌ترین اشخاص، در میان صاحبان صنوف و مشاغل وجودداشته‌اند (شکل ۴-۹). به‌طوری‌که صاحبان مشاغل و اصناف که بعضی از آن حرفه‌ها همچون معماری مساجد، خطاطی، کتاب‌آرایی، گچ‌بری، کاشی‌کاری، فرش‌بافی و غیره، جزء مشاغل هنری شناخته‌می‌شوند، از دین‌داران و اهل اخلاق شمرده‌می‌شدند و درواقع آنان بودند که مجموعۀ اصول و قواعد معنوی فتوت‌نامه‌ها را تنظیم می‌کردند (شکل ۴-۱۰).
الی

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۳۶ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۴/۱۰
تعداد صفحات۱۳۶صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۴/۱۰