با کد تخفیف Salam اولین کتاب الکترونیکی یا صوتی‌ات را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کن.
کتاب مقدمات تدبر در قرآن؛ آموزش روش های تدبر در قرآن (۱‌) اثر احمدرضا اخوت

کتاب مقدمات تدبر در قرآن؛ آموزش روش های تدبر در قرآن (۱‌)

معرفی کتاب مقدمات تدبر در قرآن؛ آموزش روش های تدبر در قرآن (۱‌)

کتاب مقدمات تدبر در قرآن نوشتهٔ احمدرضا اخوت است. مدرسه دانشجویی قرآن این کتاب را روانهٔ بازار کرده است. این اثر، نخستین کتاب از مجموعهٔ «آموزش روش‌های تدبر در قرآن» است؛ مجموعه‌ای ده‌جلدی که به همت مدرسهٔ دانشجویی قرآن و عترت و به قلم احمدرضا اخوت تهیه و تدوین شده است. این اثر را همچنین می‌توان از مجموعه کتب «مهارتی» حوزهٔ «قرآن و امام» دانست.

درباره کتاب مقدمات تدبر در قرآن

کتاب مقدمات تدبر در قرآن، انواع روش‌های تدبر در این کتاب آسمانی، اعم از تدبر ادبی و بلاغی، تدبر کلامی، تدبر از طریق روایات و ادعیه، تدبر کلمه‌ای، سوره‌ای و... را به مشتاقان اندیشیدن در این قرآن کریم آموزش می‌دهد.

جلد نخست این مجموعه، همین کتاب حاضر، مقدمه‌ای برای مطالعهٔ جلدهای بعدی است. این کتاب به مقدمات تدبر در آیات قرانی می‌پردازد؛ برخی از اصول مهم در مطالعات قرآنی، داشتن نگاه تحلیلی، آشنایی با ویژگی‌های کتاب آسمانی، شناخت روش‌های مطالعه و فهم قرآن کریم، برسی مفهوم تدبر در قرآن و... را می‌توانید در کتاب احمدرضا اخوت بخوانید.

کتاب مقدمات تدبر در قرآن با دیباچه‌ای تحت عنوان «نهضت تولید علم مبتنی بر قرآن» آغاز می‌شود.

خواندن کتاب مقدمات تدبر در قرآن را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

خواندن این کتاب را به دوستداران علوم قرآنی پیشنهاد می‌کنیم.

بخش‌هایی از کتاب مقدمات تدبر در قرآن

«عالم هستی تمامی مظهر و جلوه اسماء الهی است که به واسطه رحمت عامه خداوند هستی یافته و به واسطه آن، هستی خود را تداوم می‌بخشد. طبیعتاً هیچ شأنی از شئون عالم را نمی‌توان یافت که از تجلی اسماء جلال و اکرام خداوند تهی باشد. مهم‌ترین وجه تمایز میان انسان با دیگر موجودات نیز در فهم و شناخت همین حقیقت و عمل مبتنی بر آن است. از این رو است که حیات حقیقی انسان را حیاتی علمی و ادراکی بیان می‌دارند.»

***

«دین به معنای پذیرش قوانین مشخص حاکم بر اعمال و باورهاست که به پاداش یا جزا منجر می‌شود. بنابراین می‌توان در تکذیب آن، یکی از سه قیدِ «پذیرش+قوانین+پاداش یا جزا» را در قول یا عمل و یا در قول و عمل انکار کرد.

با توجه به تعریف دین، دین فقط متعلق به خداوند است که از طریق انبیا و اولیای الهی در اختیار بشر قرار می‌گیرد، لذا خطاب اصلی در سوره پیامبر است.

مهم‌ترین آسیب اجتماعی تکذیب دین است؛ زیرا در این صورت تنها منافع شخصی، تعیین‌کننده ضوابط جامعه خواهد بود. در این صورت منافع فرد اقتضا می‌کند تا از برخی از احکام دین تبعیت کند. این تبعیت باعث دورویی در جامعه می‌شود. بدین ترتیب تکذیب دین با دوروریی همراه است.

شناخت کسانی که تکذیب‌کننده دین هستند برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی لازم است.»

***

«لیکن آیات سوره مبارکه مورد بحث دلالت روشنى ندارد بر اینکه مراد از شخص مورد عتاب رسول خدا است، بلکه صرفاً خبرى می‌دهد و انگشت روى صاحب خبر نمی‌گذارد، از این بالاتر اینکه در این آیات شواهدى هست که دلالت دارد بر اینکه منظور، غیر رسول خدا است، چون همه می‌‏دانیم که صفت عبوس از صفات رسول خدا نبوده، و آن جناب حتى با کفار عبوس نمی‌کرده، تا چه رسد به مؤمنین رشد یافته...»

دیگران دریافت کرده‌اند

نظرات کاربران

محمدهادی
۱۳۹۹/۰۲/۰۹

خدا نویسنده را خیر روز افزون بدهد و انشالله از این دست کتابها بیشتر و بیشتر در جامعه حضور پیدا کنن با نویسندگان دیگر و نگاه های جدید تر و ....

فاطمه ^-^
۱۳۹۹/۰۱/۲۶

این کتاب عالیه. فقط با استاد تدریس بشه خیلی شیرین تر میشه.

zhra_habibi
۱۳۹۹/۰۴/۲۳

میشه گفت خواندن این کتاب به همراه راهنمایی های اساتیدِ این مجموعه، مسیر زندگی انسان رو تغییر میده..یه تغییر سبز

کاربر ۱۶۲۱۸۱۰
۱۳۹۹/۰۱/۲۰

خدا خیر بدهت به برنامه ریزه این کتاب روشش واقعاً تکلیف روشن کنه من از مطالعه ش حس خوب دارم

ب.ر
۱۳۹۷/۰۷/۰۲

سلام الحمدلله که این کتابها بالاخره نسخه الکترونیکش موجود شد. خیلی خوشحالم ان شالله خدا خوشحالتون کنه:)

big of big
۱۳۹۹/۱۲/۲۷

خیلی احادیث زیبایی درباره ضرورت پرداختن به قرآن در زندگی شخصی دارد

fatemeh moghbeli
۱۳۹۸/۰۲/۲۶

قیمت خیلی زیاده

meybod1388
۱۴۰۱/۰۱/۳۰

سلام این کتاب دستت را می‌گیرد چون کودکی نوپا تو را با قرآن (کلام خدای بزرگ) همراه می کند. می نوشاند آنچه را روح تشنه ی انسان این عصر سردرگمی می جوید. گواراباد.

رضا
۱۳۹۷/۰۹/۲۵

چونکه کتاب به صورت epub نبود(pdfاست) یک ستاره کم دادم.

میمْ؛ مثلِ مَنْ
۱۳۹۸/۰۲/۲۶

چرا PDF!!??

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است