با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
رازهای نیایش و دعا در قرآن

دانلود و خرید کتاب رازهای نیایش و دعا در قرآن

۵٫۰ از ۱ نظر
۵٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب رازهای نیایش و دعا در قرآن  نوشته  زهره برقی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب رازهای نیایش و دعا در قرآن

«دعا و نیایش راهی نورانی و درخشان است به سوی زلال آسمان‌ها، و پلکانی مزین از مرواریدهای اشک است که روح لطیف نیایشگر را به عروجی ملکوتی رهنمون می‌گردد. انسان مؤمن بوسیله دعا چونان پرنده‌ای عاشق و شیفته با دو بال راز و نیاز به سوی آسمان آبی عشق پرواز می‌کند. این پرندهٔ اسیر در قفس خاک و تن، برای گذر از جهان پر از رمز و راز و فتنه و تاریکی، نیاز به نور و روشنایی و نیاز به بال پریدن دارد که تنها با دو دست دعا و اظهار نیاز به درگاه یگانه نور هستی بخش (آسمان و زمین)، این امر مهیا می‌شود. دعا به معنای خواندن است، خواندن قادر متعال و طلب نمودن از اعماق وجود و با اظهار تواضع و خاکساری از او یاری طلبیدن». «رازهای نیایش و دعا در قرآن» آداب نیایش را به شما می‌آموزد، نیایش انبیاء، صالحین و نیکوکاران، دعا برای افزایش نعمت‌های معنوی و نیایش‌های توصیه شده در قرآن را از دل این کتاب آسمانی بیرون می‌کشد و پیش روی شما قرارمی‌دهد. در این ماه زیبا دل و دیده خود را با خواندن این کتاب آرامش‌بخش روشن کنید.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
S
۱۳۹۷/۰۴/۰۴

از آداب نیایش:دعا همراه اخلاص ، هنگام دعا ذکر و شکرنعمتهایی که خدا به ما ارزانی داشته ،اعتراف به قدرت لایزال الهی و ولایت خدا بر آسمانها و زمین، تسلیم حضرت حق بودن، همچنین دعا نباید با گردنکشی و غرور

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۲۹)
موانعی که انسان را از این امر مهم باز میدارند بدین شرح است: ۱- اسرافکاری در استفاده از نعمتی که هنگام آسایش به انسان رسیده است که این امر انسان را از یاد منعم حقیقی غافل کرده و دیگر دعا نمی‌کند. ۲- فریبکاری شیطان که اعمال زشت انسان را پس از رسیدن به راحتی و آسایش، (که همان غفلت از یاد خداوند بر طرف کنندهٔ سختیهاست)، در نظر انسان زیبا جلوه داده و او همچنان در فراموشی از یاد خداوند بسر برده و دیگر دست به نیایش و تضرع به درگاه باریتعالی بر نمی‌دارد.
S
۱- صادق بودن در دعا. خداوند تعالی به تمامی آنچه در ضمیر آدمی ظهور می‌کند آگاه است.۲- قطع امید از تمامی اسباب و علل و توجه کامل به خداوند.
S
کلید طلایی: وقتی خداوند را می‌خوانید بدانید که او خیلی نزدیک است و صدای شما را می‌شنود پس به هر چه که مطمئن هستید و یقین دارید که تکلیف است عمل کنید و در هر چه که تردید دارید، احتیاط و ترک کنید. (آیت الله بهجت)
S
نماز برترین صورت عبادت به درگاه حضرت احدیت می‌باشد و در صورتی که خالصانه و با حضور قلب باشد، آدمی را از تمامی کژیها و بدیها و وسوسه‌های شیطانی بدور می‌دارد و عبادتی است که تسلیم خاشعانهٔ بنده نسبت به مولایش را نشان داده و موجبات سعادت و کمال روحی را فراهم می‌سازد.
S
در آیات ۱۲۸ و ۱۲۹ سوره بقره آنحضرت از پروردگار متعال در خواست می‌نماید که نسل او همگی تسلیم پروردگار باشند و نهایت درجهٔ بندگی را دارا شوند و رسالت و ادامهٔ پیامبران از نسل حضرت ابراهیم (ع) می‌باشد. آیهٔ ۱۲۸: رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَینِ لَک وَمِن ذُرِّیتِنَا أُمَّةً مُّسْلِمَةً لَّک وَأَرِنَا مَنَاسِکنَا وَتُبْ عَلَینَآ إِنَّک أَنتَ التَّوَّابُ الرَّحِیمُ: پروردگارا! ما را تسلیم فرمان خود قرار ده! و از دودمان ما، امتی که تسلیم فرمانت باشند، به وجود آور! و طرز عبادتمان را به ما نشان ده و توبه ما را بپذیر، که تو توبه‌پذیر و مهربانی!
S
آیات ۸۷ و ۸۸ و ۸۹ شعرا: وَلَا تُخْزِنِی یوْمَ یبْعَثُونَ (۸۷) یوْمَ لَا ینفَعُ مَالٌ وَلَا بَنُونَ (۸۸) إِلَّا مَنْ أَتَی اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِیمٍ (۸۹) در آن روز که مردم برانگیخته می‌شوند، مرا شرمنده و رسوا مکن! (۸۷) در آن روز که مال و فرزندان سودی نمی‌بخشد، (۸۸) مگر کسی که با قلب سلیم به پیشگاه خدا آید!» [آنگاه از خدا طلب کرد که او را در روز رستاخیز دچار (خزی) نسازد (خزی) یعنی یاری نکردن کسی که امید یاری دارد. و از این عبارت استفاده می‌شود که هر انسانی، بواسطهٔ ضعف بنیّه قادر به تحمل و مقاومت در برابر اهوال و هراسهای روز قیامت، نیست و نیاز به یاری خداوند دارد. و آنگاه روز قیامت را توصیف می‌کند، به اینکه در آن روز مال و فرزند هیچ سودی ندارند جز آنکس که با قلبی سلیم به نزد خدا آمده باشد. چون مال و فرزند از اموری است که انسان در دنیا به آنها اعتماد و اتکا می‌کند اما در قیامت روابط و وابستگیهای مادی و دنیوی منقطع می‌شوند و همه اسباب قراردادی واعتباری که انسان در دنیا به آنها متمسّک می‌شد، از کار می‌افتند وآن روز، روز ظهور و کشف حقایق است
S
خدایا ای دلسوزترین، وای تنها روشنایی بخش جهان، تو خود دستگیر ما و چراغ فروزان راهمان باش که جز تو یاوری نداریم. اللّهم اهدنا الی صراطک المستقیم. و الحمدلله ربّ العالمین.
S
درآیهٔ ۴۹ سورهٔ زمر به نکته ظریف دیگری اشاره شده است که از شرایط ادب و احترام بنده در هنگام دعا ونیاش نزد پادشاه دو عالم دور می‌باشد. آیه ۴۹ سوره زمر: فَإِذَا مَسَّ الْإِنسَانَ ضُرٌّ دَعَانَا ثُمَّ إِذَا خَوَّلْنَاهُ نِعْمَةً مِّنَّا قَالَ إِنَّمَا أُوتِیتُهُ عَلَی عِلْمٍ بَلْ هِی فِتْنَةٌ وَلَکنَّ أَکثَرَهُمْ لَا یعْلَمُونَ: هنگامی که انسان را زیانی رسد، ما را (برای حل مشکلش) می‌خواند، سپس هنگامی که از جانب خود به او نعمتی دهیم، می‌گوید:" این نعمت بخاطر کاردانی خودم به من داده شده" (چنین نیست) بلکه این وسیلهٔ آزمایش (آنها) است هر چند بیشترشان نمی‌دانند.
S
اهمیت نسل خداترس و نیکوکار که بعد از آن حضرت برایش نامی نیکو بر جای نهند به‌حدی زیاد بوده که در دو آیه دیگر نیز دو مناجات زیبا از حضرت ابراهیم (ع) درحق فرزندان و نسل آینده‌اش مشاهده می‌نمائیم. در آیهٔ ۸۴ سورهٔ شعرا: وَاجْعَل لِّی لِسَانَ صِدْقٍ فِی الْآخِرِینَ و برای من در میان امتهای آینده، زبان صدق (و ذکر خیری) قرار ده! [ابراهیم (ع) از خداوند تعالی می‌خواهد تا برای او در قرون آتی فرزندی قرار دهد که زبان صدق او باشد، یعنی مانند زبان خود او منویات وی را بیان کند و خداوند در آخرالزمان کسی را مبعوث کند که به دعوت او قیام نماید و مردم را به کیش و ملت او یعنی دین توحید دعوت نماید.] (خلاصه تفسیر المیزان ج ۳ ص ۴۵۳)
S
در آیهٔ ۱۰۰ سورهٔ صافات: رَبِّ هَبْ لِی مِنَ الصَّالِحِینَ. پروردگارا! به من از صالحان (فرزندان صالح) ببخش!» حضرت ابراهیم (ع) پس از پیروزی و سربلندی در آزمایش الهی، یعنی صبر بر عذاب قومش که او را در آتش افکندند که آتش به امر الهی برگلستان تبدیل شد، [تصمیم گرفت تا از میان قومش مهاجرت کند و به محلی خلوت برود تا در آنجا با فراغت خاطر به عبادت خدا مشغول شود که آن محل همان سرزمین بیت المقدس بود و آنگاه در مقام حاجت خواهی به درگاه الهی عرضه داشت که پروردگارا به من فرزندی عطا کن که از صالحین باشد.] (خلاصه تفسیر المیزان ج ۳ ص ۹۷)
S

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۱۳ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۷/۰۷
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۶۹-۰۱۶-۷
تعداد صفحات۲۱۳صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۸/۰۷/۰۷
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۶۹-۰۱۶-۷