با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
داستان‌های مثنوی( به زبان نثر): دفتر ششم

دانلود و خرید کتاب داستان‌های مثنوی( به زبان نثر): دفتر ششم

۵٫۰ از ۱ نظر
۵٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب داستان‌های مثنوی( به زبان نثر): دفتر ششم  نوشته  داوود جمشیدی‌نیا  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب داستان‌های مثنوی( به زبان نثر): دفتر ششم

«داستان‌های مثنوی: دفتر ششم» نوشته‌ی داوود جمشیدی‌نیا(-۱۳۵۰) است. این کتاب مجموعه‌ای چندجلدی است که داستان‌های مثنوی را به زبان نثر برای نوجوانان بازگو می‌کند.

در بخشی از کتاب می‌خوانیم:

مرد بازرگانی‌، غلام‌ هندی‌ را از کودکی‌ در دامن‌ خود، مثل‌ فرزندش‌ بزرگ‌ کرده‌ و او را از هر لحاظ‌ چه از نظر ادب‌، علم‌، کمال‌ به‌ بهترین‌ وجه‌ پرورش‌ داده‌ بود. از طرفی بازرگان‌ دختر بسیار زیبایی‌ داشت که‌ چند سالی‌ از غلام‌ کوچکتر بود و همگی در یک خانه بزرگ زندگی می‌کردند.

دختر که‌ به‌ سن‌ بلوغ‌ و ازدواج‌ رسیده‌ بود، هر روز خواستگاران‌ متعددی‌ برای‌ ازدواج‌ با او به‌ خانه‌ آنان‌ رفت‌ و آمد می‌کردند.

غلام‌ که‌ دلداده‌ و شیفته‌ دخترک بود، با شنیدن‌ آن‌ حرف‌، بلافاصله‌ بیمار و ناتوان‌ و نحیف‌ شد. بازرگان‌ که‌ متوجه‌ ضعف‌ غیرمنطقی‌ و عجیب‌ غلام‌ شده‌ بود، به‌ زنش‌ گفت‌: تو برای‌ این‌ پسرک‌ مانند مادر، مادری‌ کرده‌ای‌ پس در خلوت‌. علت‌ بیماری‌ او را جستجو کن‌. شاید بتوان برای‌ او کاری‌ کرد.

زن‌ نیز روز بعد با مهربانی‌ خاصی‌ به‌ اتاق غلام‌ رفته‌ و کم‌کم‌ سر حرف‌ را با او باز کرد، بالاخره‌ پس‌ از ساعتی‌ درد دل‌ کردن، غلام‌ زبان‌ باز کرده و گفت‌: ای‌ بانو، حقیقتاً از شما انتظار نداشتم‌ که‌ دخترتان‌ را به‌ بیگانه‌یی‌ شوهر بدهید. من‌ هم‌ عاشق‌ او هستم‌ چرا به‌ من شوهرش‌ نمی‌دهید؟

خلاصه‌ پس‌ از اندک‌ زمانی‌ که‌ او آرام‌ شد، به‌ نزد شوهرش‌ رفته‌ و ماجرا را برای‌ او تعریف نمود. شوهر که‌ بسیار زیرک‌ و سیاستمدار بود، همسرش‌ را به‌ صبوری‌ تشویق‌ نموده‌ و به‌ او گفت‌: فردا به‌ غلام‌ بگو، ما فکر کردیم‌ و تصمیم‌ گرفتیم‌ که‌ دخترمان‌ را به‌ تو بدهیم‌. شاید با این‌ حرف‌، این‌ فکر از سر او افتاده‌ و ما نیز فرصت‌ کافی برای پیداکردن‌ راه‌ چاره‌ای‌ خواهیم‌ داشت‌. ضمن‌ اینکه‌ با این‌ حرف‌، حال‌ او هم‌ بهتر شده‌ و چاق‌تر خواهد شد.

تا خیال و مکر خوش بر وی زند

فکر شیرین مرد را فربه کند

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱)
نسیم
۱۳۹۶/۰۴/۳۰

بسیار مجموعه ی عالی هست

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۷۹ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۹/۰۳/۲۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۵۰۴۴-۸۹-۸
تعداد صفحات۷۹صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۹/۰۳/۲۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۵۰۴۴-۸۹-۸