با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مفاخر ایران:خلاصه تاریخ ایران پس از اسلام

دانلود و خرید کتاب مفاخر ایران:خلاصه تاریخ ایران پس از اسلام

۵٫۰ از ۲ نظر
۵٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مفاخر ایران:خلاصه تاریخ ایران پس از اسلام  نوشته  ایرج رامتین  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب مفاخر ایران:خلاصه تاریخ ایران پس از اسلام

«مفاخر ایران:خلاصه تاریخ ایران پس از اسلام» از مجموعه کتاب‌های شناسنامه مردمان ایران‌زمین به قلم و پژوهش ایرج رامتین، پژوهشگر ایرانی به زندگی و دستاوردهای بزرگان هنر، ادبیات و علم در ایران پس از ساسانیان می‌پردازد. این کتاب با تقسیم‌بندی تاریخ ایران به سلسله‌های گوناگونی که در ایران پس از اسلام فرمانروایی می‌کردند، به زندگی بزرگان و مفاخر در هر دوره پرداخته است. در بخشی از کتاب که به زندگی «یعقوب لیث» می‌پردازد می‌خوانیم: «یعقوب لیث صفاری یکی از شخصیت‌های مورد علاقه هر ایرانی از پیر و جوان است؛ زیرا که وی از بزرگترین پایه‌گذاران استقلال ایران، و نمونه یک مدافع بزرگ ملی و نشانه فداکاری و از خودگذشتگی و رشادت و شجاعت است. او از اقشار پایین جامعه و فرزند رویگری در شهر زرنج سیستان بود و برای نخستین بار بعد از اسلام و تسلط عرب بر ایران دولتی مقتدر بر اساس استقلال ملی بنیان نهاد و دست خلیفه و عمال او را از جنوب و شمال و مشرق ایران کوتاه کرد. سرزمین سیستان در آن زمان بین مسلمین معروف به «سجستان» بود که تاریخ طولانی و پرحادثه‌ای داشت. نام آن از اسم قبایل سک یا اسکیت می‌آمد که در اوایل قرن دوم میلادی بر آن‌جا تاخته بودند. پیش از آن این ولایت غالبا زرنج یا زرنگ خوانده می‌شد که در کتیبه بیستون به همین نام از آن سخن رفته است. در عهد اسلام کلمه زرنج نام مرکز ولایت سجستان بود. لفظ زرنگ منسوب بود به کلمه زریه یا زره، به معنی دریا. در واقع سرزمین سیستان در قدیم به سبب وفور آب و وجود رودهای هیرمند، خاش، فراه، هارود و بعضی رودهای دیگر و همچنین به علت دریاچه‌های متعدد مانند دریاچه هامون و تالاب‌ها و باتلاق‌های بزرگ و کوچک متعدد سرزمین زره یا کشور دریاها خوانده می‌شد. در آن زمان ایالت سیستان حاصل‌خیز و آبادان و بزرگ بود.»

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۲)
Hemmat
۱۳۹۶/۰۴/۲۵

عرض ادب در زمینه ی تاریخ ایران کتاب های زیادی و در مجلد های متعدد نوشته شده است که دارای ارزش های علمی و پژوهشی بوده و محققان و دانشجویان از آنها بهره می برند. علاوه بر آن منابع عظیم ، عده

- بیشتر
Nazgol
۱۳۹۵/۰۶/۱۱

با وجود داشتن نسخه چاپی این کتاب ، از داشتن این نسخه نیز بهره میبرم .

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۹۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۹/۰۴/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۴۲۸-۱۶۷-۵‮
تعداد صفحات۲۹۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۹/۰۴/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۴۲۸-۱۶۷-۵‮