با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
حسابرسی مالیاتی

دانلود و خرید کتاب حسابرسی مالیاتی

بازنگری براساس اصلاحیه مصوب ۹۴/۴/۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب حسابرسی مالیاتی  نوشته  محمدعلی بیگ‌پور  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب حسابرسی مالیاتی

کتاب حسابرسی مالیاتی نوشته محمدعلی بیگ‌پور است. کتاب حسابرسی مالیاتی را انتشارات دانشگاه خوارزمی برای دانشجویان و علاقه‌مندان به اقتصاد منتشر کرده است. این کتاب براساس اصلاحیه مصوب ۹۴/۴/۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم نوشته شده است.

درباره کتاب حسابرسی مالیاتی

اخذ ماليات از ديرباز براى دولت‌ها امرى اجتناب‏ناپذير بوده است، تا آنجا كه می‌‏توان گفت هر دولتى در هر برهه از زمان، به منظور رفع نياز‌هاى جامعه تحت حاكميتش، به انحاء مختلف اقدام به وصول ماليات از مردم کرده و اكنون نيز تعيين و وصول ماليات، با اهميت بيش از گذشته، مدنظر متوليان امور است.

تا قبل از تدوين اصول و مبانى علم اقتصاد، ماليات صرفاً به لحاظ جنبه‏‌هاى درآمدى آن مطرح بوده است؛ اما امروزه دولت‌ها علاوه بر هدف اساسى مذكور، از وصول ماليات كه ركن اصلى در حوزه ماليه عمومى هر كشور است، به عنوان مهم‌ترين وسيله در تخصيص منابع، حصول اشتغال كامل، درجه معقولى از ثبات قيمت‌ها، توازن حساب‌هاى بين‌‏المللى و بالاخره توزيع عقلايى و صحيح درآمد‌ها بين طبقات و گروه‌‌ها و بخش‌‌هاى مختلف اقتصادى جامعه، بهره م‏ی‌برند. به اين ترتيب ماليات به عنوان عامل اصلى در چرخه اقتصادى كشور نقش خود را ايفا می‌کند و در واقع ابزارى است براى، رشد توليد و برنامه‏‌‌هاى توسعه، توزيع عادلانه امكانات و جلوگيرى از شكست بازار در تخصيص بهينه منابع.

ماليات در عين حال كه بايد آن را از ضروريات مربوط به بقاء كشور و دولت به شمار آورد، همواره موجب بروز تضاد و كشمكش بين مؤديان و مأموران مالياتى و يا به عبارت ديگر بين مردم و دولت بوده و خواهد بود. 

کتاب حسابرسی مالیاتی، مجموعه‌ای کاربردی و مفید برای متخصصان امور ادرای، مالی و اقتصادی کشور به‌ویژه رشته حسابرسی مالیاتی است.

خواندن کتاب حسابرسی مالیاتی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام دانشجویان اقتصاد و حسابرسی پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب حسابرسی مالیاتی

به منظور دستيابى به اهداف حسابرسى مالياتى مطالب اين كتاب به سه بخش عمده به شرح زير طبقه‏‌بندى گرديده است.

۱ـ مقد‌مه‌اى راجع به اصول و موازين حسابرسى عمومى، اصطلاحات به كار برده شده در اين حرفه به عنوان پيش نياز حسابرسى مالياتى.

۲ـ حسابرسى مالياتى در عمل، تلفيقى از اصول و موازين حسابدارى و حسابرسى با مقررات قانون ماليات‌‌هاى مستقيم و ساير قوانين مرتبط و بخشنامه‏‌‌ها و آيين‌‏نامه‏‌‌ها.

۳ـ بحث و بررسى در خصوص قرارداد‌‌ها و مبادلات جديد بين‌‏المللى از نظر مطابقت با اصول و موازين حسابدارى و حسابرسى و مقررات مالياتى و ساير قوانين مرتبط.

تعريف حسابرسى عمومى

حسابرسى عبارتست از جمع‏‌آورى و بررسى اطلاعات و مدارک كافى مربوط به كليه فعاليت‌هاى مالى يک مؤسسه به طورى كه بر اساس آن مدارك و اطلاعات بتوان در خصوص اقلام مندرج در صورت‌هاى مالى آن مؤسسه اظهارنظر نمود.

اطلاعات جمع‏‌آورى شده توسط حسابرس بايد نشان دهد كه معاملات به طور صحيح تجزيه و تحليل و در دفاتر ثبت شده و عمل تلخيص حساب‌هاى دفتر كل براى تهيه صورت‌هاى مالى با توجه به اصول و موازين حسابدارى به طور دقيق انجام گرفته است.

انواع اطلاعات و مدارک

اطلاعات، مستندات و مداركى كه حسابرس بر اساس آن‌ها اظهارنظر می‌نمايد عبارتست از:

۱ـ مشاهدات عينى

حسابرس بايد قبل از شروع رسيدگى عملياتى، با مراجعه به محل يا محل‌هاى فعاليت مؤسسه و بازرسى كليه قسمت‌ها، مشاهدات عينى خود را تا آنجا كه به عمليات حسابرسى ارتباط دارد يادداشت و با ارتباط دادن حقايق مربوط به عمليات مؤسسه با اطلاعات حسابدارى تهيه شده (صورت‌هاى مالى) به شواهد خاصى پی‌برده و اطلاعات دست اول، در زمينه فعاليت مؤسسه مورد رسيدگى به دست آورد.

۲. اسناد و مدارک

اطلاعات و مداركى كه حسابرس از طريق مشاهده، پرسش و بررسى به دست می‌آورد بايد كافى و باارزش باشد. مداركى كه از لحاظ كيفيت ارزش دارد حتى اگر تعداد آن‌ها كم باشد، از مدارک بی‌‏شمارى كه ارزش ندارد مهمتر است. بنابراين حسابرس بايد در مورد اقلام عمده و بزرگ، يعنى اقلامى كه از نظر مبلغ، اثر مهمى در صورت‌هاى مالى دارد، رسيدگى بيشترى نمايد. هرچه مبلغ بزرگتر باشد، مداركى كه وجود آن‌ها را تأييد می‏‌نمايد، بايد معتبرتر باشد.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۵۰ صفحه
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۶/۱۶
شابک۹۷۸-۹۶۴-۶۷۰۶-۰۲-۶
تعداد صفحات۲۵۰صفحه
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۶/۱۶
شابک۹۷۸-۹۶۴-۶۷۰۶-۰۲-۶