با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
حذف فرانسه

دانلود و خرید کتاب حذف فرانسه

۲٫۲ از ۲۷ نظر
۲٫۲ از ۲۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب حذف فرانسه  نوشته  اشکان خلج  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب حذف فرانسه

نمایشنامۀ تک‌پرده‌ای حذف فرانسه نوشتۀ اشکان خلج یکی از ده اثری است که به بخش داوری مردمی مسابقۀ پردۀ اول راه پیدا کرده است. این مسابقه را طاقچه و نشر بیدگل برگزار کرده‌اند. هدف از این مسابقه کشف استعدادهای تازه در نمایشنامه‌نویسی فارسی است. اولین دورۀ «پردۀ اول» در تابستان ۱۴۰۰ برگزار شده است.


* روند مسابقه

مهلت ارسال آثار، از ۱ تا ۲۰ مرداد بود. این مسابقه با استقبال بسیاری روبه‌رو شد و علاقه‌مندان نمایشنامه‌های زیادی به مسابقه فرستادند. در ۲۰ روز مهلت ارسال آثار، ۳۶۴ اثر در مسابقه شرکت داده شد. این استقبال باعث شد داوران به زمان بیشتری برای داوری نیاز پیدا کنند. بنابراین زمان داوری طولانی‌تر شد.

از میان آثار فرستاده‌شده، داوران مسابقه، آقایان علی‌اکبر علیزاد و رضا سرور، سه اثر را به‌عنوان آثار برگزیدۀ بخش تخصصی انتخاب کرده‌اند و ده اثر را هم به رأی مردم گذاشته‌اند. در میان این ده اثر، آن سه اثر برگزیدۀ تخصصی هم قرار دارند؛ اما تا پایان رأی‌گیری مردمی عنوانشان اعلام نخواهد شد. همچنین با رأی مردم، یک اثر به‌عنوان برگزیدۀ مردمی معرفی خواهد شد.


* راهنمای داوری مردمی

ده نمایشنامه‌ای که به داوری مردمی آمده‌اند، به‌صورت رایگان در طاقچه منتشر شده‌اند تا بتوانید آنها را بخوانید و یک یا چندتای آنها را برای رأی‌دادن انتخاب کنید. شما فقط یک بار می‌توانید در رأی‌گیری پردۀ اول شرکت کنید، ولی در همان یک بار می‌توانید به یک یا چند نمایشنامه رأی بدهید.

برای شرکت در رأی‌گیری مردمی، باید ابتدا طاقچه را روی گوشی خود نصب کنید. سپس، در صفحۀ نخست اپلیکیشن اندروید یا آی‌آواس طاقچه، قسمت بالای صفحه، روی تصویر مربوط به مسابقۀ «پردۀ اول» بزنید تا به صفحۀ رأی‌گیری بروید. در صفحۀ رأی‌گیری می‌توانید به نمایشنامه(های) محبوب خود رأی بدهید.


* پیشنهادهایی برای داوری بهتر

شما در این مرحله یکی از داورهای مسابقه هستید. برای اینکه انتخاب بهتری بکنید، پیشنهاد می‌کنیم معیارهای مشخصی برای خودتان در نظر بگیرید تا بر اساس آن بتوانید آسان‌تر رأی بدهید. در نظر داشته باشید که هدف مسابقه کشف استعدادهای نمایشنامه‌نویسی است، پس این ده اثر را با شاهکارهای نمایش دنیا مقایسه نکنید. همچنین بهتر است ابتدا همۀ آثار را بخوانید تا بتوانید آنها را با هم مقایسه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم به‌جز رأی دادن، وقتی هر نمایشنامه را می‌خوانید، نظر یا پیشنهادتان را زیر همان اثر در قسمت نظرها بنویسید. پیشنهادها و نظرهای شما می‌تواند به نویسنده‌های تازه‌کار کمک کند نقاط قوت و ضعفشان را بهتر بشناسند و داستان‌های بهتری در آینده بنویسند.


* اعلام نتایج

داوری مردمی از ۹ تا ۱۲ شهریور برگزار می‌شود. در پایان با رأی مردم، یک اثر به‌عنوان برگزیدۀ مردمی انتخاب می‌شود. نام این اثر و سه اثر برگزیدۀ داوران را در روز ۱۴ شهریور ازطریق شبکه‌های اجتماعی طاقچه و نشر بیدگل اعلام می‌کنیم و به هریک از برندگان، هدیه‌ای تقدیم خواهیم کرد.

جایزۀ برگزیدۀ مردمی: یک‌میلیون تومان نقدی + ۴۰۰هزار تومان اعتبار خرید کتاب کاغذی + اشتراک یک‌سالۀ طاقچه بی‌نهایت

اگر دربارۀ مسابقه سؤال یا پیشنهادی دارید، می‌توانید در واتس‌اپ به شمارۀ ۰۹۰۳۳۴۵۵۱۱۵ پیام بدهید

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۱۱)
Sou_Ma
۱۴۰۰/۰۶/۱۰

#۶ به معنای واقعی کلمه بی سر و تَه. منطق و ارزش داستانی صفر. روند داستان‌گویی زیر صفر. شخصیت‌های بی‌هدف و غیرقابل باور. دیالوگ‌های دو سه کلمه‌ای که هیچ ربطی به دیالوگ‌های قبل و بعد خودشون ندارن. مکالمه‌ای شکل نمیگیره. شخصیت‌ها فقط کلمه میریزن بیرون. اسم بی‌ربط

- بیشتر
۳۴۷۶۹۳۲
۱۴۰۰/۰۶/۰۹

من شخصا نتونستم ارتباط بگیرم اصن قابل باور نبود حرفهایی که رد وبدل میشد بین دختر ومادر.میگه من پسرمو نمیتونم بکشم ولی ب دخترش میگه بکشش.یا خیلی دیالوگهای دیگه مشابه همین مورد

کاربر ۳۵۲۸۶۳۹
۱۴۰۰/۰۶/۱۴

اثر ضعیف بود و دیالوگ ها ،دیالوگ نبودن

علی
۱۴۰۰/۰۶/۱۰

پرداخت ضعیفی دارد و نمی‌توانم آن را اثر خوبی به حساب آورم. پتانسیل خوب بودن را دارد، اما نیست.

mj.farahani
۱۴۰۰/۰۶/۱۴

نویسنده خواسته حرف بزرگی بزند و جهانی ابزورد خلق کند اما مدیوم‌اش را نمی‌شناسد و همزمان که می‌خواهد درام خلق کند هیچ چیزی را خلق نمی‌کند. دیالوگ‌ها بیش از اندازه معمولی و بی‌کارکرد هستند و هیچ چیز تبدیل به درام

- بیشتر
glass•°نگارا :)
۱۴۰۰/۰۶/۲۲

اولش که میخونید شاید گیج بشید و بگید این دیگه چی بود؟ ولی خب ایده و دیدی که نویسنده داشت جالب بود اینکه چطور نفرت ناشی از سرکوب شدنِ یه بخشی از جامعه میتونه حتی عشق رو هم از بین ببره.

- بیشتر
کاربر ۱۶۳۷۳۹۲
۱۴۰۰/۰۶/۱۳

غالبِ خوانندگان نظری منفی داشتند اما ولله این نمایشنامه به خوبی تقابل جنسیت‌ها را نشون داد. فکر نمی‌کنم درست باشه که داستان را تنها به بحثِ پول و بدهی‌های خانواده‌ تقلیل بدیم ؛ چون در درجه اول ما با جامعه‌ای

- بیشتر
آزاد
۱۴۰۰/۰۶/۱۴

من که دوست داشتم متن رو... یجورایی شاید کلیشه برعکس بود البته با خشونت و بی رحمی بیشتر...

کاربر ۳۵۳۹۷۳۹
۱۴۰۰/۰۶/۱۵

رتبه‌ی اول؟ خیر..!

Maryam Aln
۱۴۰۰/۰۶/۱۱

به نظرم به خوبی تونست زوال انسانیت رو در برابر غریزه بقا نشون داد افول انسانیت و عشق ضعف انسان در برابر کلمه‌ای به اسم قانون حتا قانون اشتباه توجیج اشتباه که قانون قانونه واقعیت درد آور

بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۷ صفحه
نوع فایلEPUB
شابکundefined
تعداد صفحات۲۷صفحه
نوع فایلEPUB