با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
فرهنگ واژه موسیقی لرستان

دانلود و خرید کتاب فرهنگ واژه موسیقی لرستان

سازشناسی، مقام، رقص، ترانه

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب فرهنگ واژه موسیقی لرستان  نوشته  امین ماسوری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب فرهنگ واژه موسیقی لرستان

کتاب فرهنگ واژه موسیقی لرستان اثری پژوهشی از امین ماسوری است که در انتشارات سوره مهر منتشر شده است. این اثر که درباب موسیقی لرستان نوشته شده است به بررسی و سازشناسی، مقام، رقص و ترانه در موسیقی لرستان می‌پردازد. 

درباره کتاب فرهنگ واژه موسیقی لرستان

فرهنگ لرستان فرهنگی کهن و ماندگار است و موسیقی نیز از این قاعده مستثنی نیست. امروزه نیز موسیقی محلی لرستان، آوازهایی که می‌خوانند و سازهایی که می‌نواختند بسیار زیبا، متفاوت از دیگر نقاط دنیا و همچنین بازمانده‌ای از همان موسیقی قدیمشان است. هرچند که اگر نگاهی به پژوهش‌ها بیندازیم درمی‌یابیم که موسیقی یکی از اجزای اصلی زندگی این قوم بوده است اما قسمت سخت ماجرا اینجاست که برای بهتر شناختن و درک آن، باید به سراغ موسیقی برویم که نسل به نسل از گذشتگاه به ما رسیده است. 

امین ماسوری، پژوهشگر و روزنامه‌نگار اهل لرستان در کتاب فرهنگ واژه موسیقی لرستان به سراغ سازشناسی، مقام، رقص و ترانه‌های استان لرستان رفته است و پژوهش‌هایی مفصل در این زمینه انجام داده است. این اثر یکی از کتاب‌های جامع در این حوزه است.  

کتاب فرهنگ واژه موسیقی لرستان را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

کتاب فرهنگ واژه موسیقی لرستان اثری است برای تمام پژوهشگران در حوزه موسیقی و تمام علاقه‌مندان به هنر و فرهنگ استان لرستان.

بخشی از کتاب فرهنگ واژه موسیقی لرستان

به روشنی از پیشینه موسیقی لرستان شناسنامه و نگاشته‌ای به چشم نمی‌خورد. اما از دفینه‌های پیدا شده و نقوش کنده‌کاری شده بر جدارع درون غارها و تصویرگری روی سفال و... با گذشته‌ای چندهزار ساله نقوشی نمایان است که در آن افرادی را هنگام سماع و رقصیدن و نواختن نشان می‌دهد. شوربختانه نمی‌توان به آن بسنده کرد، چرا که نمی‌تواند یاریگر ما در شناخت کهن موسیقی آن روزگاران قوم ساکن در لرستان باشد، و بر ما آشکار نیست که در چه پرده و مقامی می‌نواخته‌اند؟! روشن نیست چه نوع پایکوبی و چه نوع دست‌افشانی داشته‌اند؟!

پس، تنها یاریگر ما در شناخت موسیقی لرستان را باید از درون خود موسیقی آن، چه شفاهی، چه سینه به سینه که از نسلی به نسلی دیگر ماندگار گردیده، جستوجو کرد.  

***

ای ای ey ey

ِ این ترانه معروف در مناطق عشایری نشین به «وی ـ وی» نیز مشهور است. موضوعات شعری، ریتم و ملودی این ترانه با کارکرد آن به قدری همخوانی دارد که هر چه تکرار شود همچنان جذاب و دلپذیر است.

»مضمون این ترانه، دلسوختگی عاشق، فراق غم بار و فریاد از هجران معشوق است.

َََ تکرار دو واژة «ای ـ ای» یا «وی ـ وی: که بیانگر غم از هجران است به این ترانه هویت یک ترانه هجرانی داده است. این ترانه عاشقانه که از منطقه گرمسیری بخش پاپی لرستان برخاسته، در مناطق دیگر لرستان نیز مقبولیت عام یافته و در مراسم شادی و هنگام کار، همراه با ساز یا بدون ساز به وسیله همگان یعنی مردان و زنان، خوانده می‌شود. ریتم این آهنگ «دو ـ چهارم» می‌باشد و هجاهای اضافه در این ترانه «اری»، «ای ـ ای» یا «وی ـ وی» می‌باشد که نام این ترانه از همین دو هجای آخر گرفته شده.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۰۸ صفحه
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۵/۲۴
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۷۵-۹۰۷-۹
تعداد صفحات۲۰۸صفحه
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۵/۲۴
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۷۵-۹۰۷-۹