با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مسائل اساسی جنگ (جلد اول)

دانلود و خرید کتاب مسائل اساسی جنگ (جلد اول)

در آثار منتشر شده ارتش و سپاه

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مسائل اساسی جنگ (جلد اول)  نوشته  محمد درودیان  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مسائل اساسی جنگ (جلد اول)

کتاب مسائل اساسی جنگ (جلد اول) اثری از محمد درودیان است که در انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس به چاپ رسیده و با بررسی در آثار منتشر شده ارتش و سپاه، مسائل اصلی جنگ ایران و عراق را مرور می‌کند. 

درباره مجموعه کتاب مسائل اساسی جنگ 

هر کشوری که جنگ را تجربه کرده باشد می‌تواند از این تجربه مانند یک سرمایه استراتژیک استفاده کند تا اگر در آینده دوباره موردی مشابه برایش رخ داد، بتواند از آن استفاده کند. برخوردار بودن از تجربه جنگ، شامل وقوع جنگ و دفاع در برابر متجاوز است و این دو موضوع برای فهم ماهیت جنگ در آینده ومدیریت آن از اهمیت بسیاری برخوردار است. یکی از مهم‏ترین الزامات اندیشه‌ورزی درباره موضوعات و مسائل اساسی جنگ، فراروی از زمان و از نگرش واقعه محوری ـ تاریخی است. مهمتر از آن، باید از نگرش شخصی- سازمانی به جنگ است که هم اکنون بر روایت از جنگ، سایه انداخته است، دوری گزید. از همین رو، محمد درودیان در مجموعه مسائل اساسی جنگ، نگاهی به این تجربه انداخته است و تلاش کرده تا این نگاه را با کمک آثار منتشر شده در ارتش و سپاه، مستند کند. 

در کتاب مسائل اساسی جنگ (جلد اول) به بررسی موضوعاتی همچون تأملی بر فرود و فراز قدرت نظامی در ارتش، ارزیابی تهدیدات عراق و پیشبینی وقوع جنگ، ایجاد بازدارندگی در برابر حمله نظامی عراق، فرماندهی و به‌کارگیری نیروهای سه گانە ارتش در برابر حملە عراق، تبدیل قدرت دفاعی به تهاجمی برای آزادسازی مناطق اشغالی، تامین اهداف سیاسی در جنگ، با پیشروی در خاک عراق و در پایان مطالعه جنگ ایران و عراق: «جنگ پژوهی» به جای «تاریخ پژوهی» می‌پردازیم.

خواندن مجموعه کتاب مسائل اساسی جنگ را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

خواندن مجموعه کتاب مسائل اساسی جنگ را به تمام علاقه‌مندان به مطالعه مستند پیرامون دفاع مقدس، پیشنهاد می‌کنیم.

بخشی از کتاب مسائل اساسی جنگ (جلد اول)

مسئلۀ اساسی در برابر حملۀ نظامی دشمن برخورداری از قدرت دفاعی- تهاجمی برای دستیابی به بازدارندگی یا دفاع در برابر حمله است. در آثار ارتش، تمامی مباحث برای توضیح ناتوانی در بازدارندگی با ارجاع به فروپاشی ارتش پس از انقلاب صورت می‌گیرد. در عین حال بر قدرت دفاعی ارتش به عنوان تنها سازمان منظم نظامی برای شکست ارتش عراق تأکید می‌شود. رویکرد دوگانه و متناقض در تبیین مسئلۀ بازدارندگی و در عین حال دفاع در برابر حملۀ عراق، بدون توجه به سایر مؤلفه‌های قدرت حاصل از حضور نیروهای مردمی، در شکست ارتش عراق، باید نقد و بررسی شود.

پس از حملۀ عراق و اشغال منطقه، چگونگی تغییر قدرت دفاعی ایران به قدرت تهاجمی برای آزادسازی مناطق اشغالی خیلی مهم بود. در آثار ارتش علت ناتوانی در عملیات‌های آزادسازی در شش ماه سال اول جنگ بیشتر با تأکید بر عدم آمادگی نظامی و فشار سیاسی برای انجام عملیات ذکر شده‌ است. همچنین هنوز تحلیل عمیق نظامی از مسئلۀ آزادسازی سرزمین‌های اشغالی در سال دوم جنگ، پس از تشکیل قرارگاه مشترک ارتش و سپاه در جنگ، ارائه نشده است. به همین دلیل در آثارمنتشره از سوی ارتش، این موضوع که چگونه قدرت تهاجمی در ایران برای آزادسازی مناطق اشغالی شکل گرفت به نقد و بررسی نیاز دارد. 

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶۸۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۵/۲۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۵۴۴۳-۸۶-۸
تعداد صفحات۶۸۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۵,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۷/۰۵/۲۰
شابک۹۷۸-۶۰۰-۵۴۴۳-۸۶-۸