با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
اقتصاد کلان (جلد دوم)

دانلود و خرید کتاب اقتصاد کلان (جلد دوم)

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب اقتصاد کلان (جلد دوم)  نوشته  تیمور رحمانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب اقتصاد کلان (جلد دوم)

کتاب حاضر جلد دوم از اقتصاد کلان نوشته تیمور رحمانی است که در انتشارات نور علم به چاپ رسیده است. اقتصاد کلان از جمله درس‌هایی است که در بسیاری از رشته‌های مهم دانشگاهی در شاخه علوم انسانی تدریس می‌شود.

درباره کتاب اقتصاد کلان (جلد دوم )

علم اقتصاد را علم مطالعه تخصیص منابع کمیاب برای خواسته‌های نامحدود بشری نامیده‌اند. در قالب تحلیل‌های اقتصادی عاملان اقتصادی را به دو دسته تولید کنندگان کالاها و خدمات و مصرف کنندگان کالا و خدمات تقسیم می کنند هدف تولیدکنندگان آن است که با به کارگیری و ترکیب منابع تولید و با توجه به کمیابی این منابع و بنابراین تقبل هزینه در به کارگیری آنها سود خود را بیشتر سازند. هدف مصرف‌کنندگان نیز آن است که وقت و پول و امکانات خود را صرف استفاده از مصرف کالاها و خدمات نمایند که رفاه و مطلوبیت بیشتری عاید آنها سازد. اقتصاددانان تحلیلگر و طرفدار نظام اقتصاد آزاد بر این باور بودند که بازار هماهنگ کننده کلیه فعالیت‌های تولید و مصرف بوده و سبب دستیابی به بیشترین رفاه و کارایی برای جامعه می شود. اما پاره ای مشکلات و نقایص که ظاهراً نظام بازار نتوانسته است به حل آنها بپردازد، سبب پیدایش این تفکر شده است که دخالت دولت در تخصیص منابع ضروری و شاید اجتناب ناپذیر است.

بنابراین از حدود بیش از دو قرن پیش که تحلیل‌های علم اقتصاد به شکل منسجم آن پدید آمده است، علاوه بر مواردی چون تامین نظم و امنیت به عنوان وظایفی که الزاماً دولت باید انجام دهد انواع دیگر دخالت دولت پیشنهاد شده است. به عبارت دیگر گروهی از اقتصاددانان به این نتیجه رسیدند که دولت برای رفع نقایص بازار می‌تواند با ابزارهای چون وضع مالیات، اعطای یارانه، کنترل قیمت و به دست گرفتن تولید و مصرف برخی از کالاها به بهبود تخصیص منابع جامعه کمک نماید. ابتدا نقایص نظام اقتصاد آزاد و راه های رفع آن در شاخه‌ای از علم اقتصاد مطالعه می شد که امروزه به اقتصاد خرد معروف است در اقتصاد خرد رفتار واحدهای انفرادی مانند مصرف کننده و تولیدکننده، بازارهای انفرادی مانند بازار کالای برنج ، قیمت کالاهای انفرادی و مواردی از این قبیل مطالعه می‌شود

در شروع ربع دوم قرن بیستم از یک طرف تحت تاثیر نوسانات اقتصادی به ویژه رکود اقتصادی و بیکاری گسترده و از طرفی دیگر شاید تحت تاثیر موفقیت اولیه نظام سوسیالیستی شوروی در دستیابی به رشد سریع اقتصادی زمینه پیدایش شاخه دیگر در علم اقتصاد تحت عنوان اقتصاد کلان فراهم شد. قالب اقتصاددانان می‌پذیرند که بنیانگذار شاخه اقتصاد کلان در علم اقتصاد جان مینارد کینز انگلیسی بوده است. در نگرش کینز وظیفه دولت برای دخالت در اقتصاد تنها به رفع نقایص بازار یک کالا یا یک صنعت محدود نمی‌شود بلکه دولت می‌تواند به بهبود عملکرد کل اقتصاد بپردازد. در واقع از نظر کینز، بر خلاف اعتقاد اقتصاددانان قبل از او برای توانایی نظام بازار در حل رکود و بیکاری، با استفاده از ابزارهایی که در اقتصاد کلان مطالعه می شود می توان با مشکلاتی چون بیکاری و رکود یا تورم مقابله کرد.

بدین جهت اقتصاد کلان، به مطالعه تولید کل، مصرف کل، سرمایه گذاری کل، پس انداز کل، قیمت تمامی کالا و خدمات، کل بیکاری در اقتصاد و مواردی از این قبیل می‌پردازد، به عبارت دیگر در اقتصاد کلان بررسی می‌شود که متغیرهای مهم بیانگر وضعیت کلی اقتصاد چیست، عوامل موثر بر آنها چیست، و چگونه میتوان با استفاده از ابزارهای در اختیار دولت بر روی آنها تاثیر گذاشت تا به بهبود وضعیت اقتصادی کمک شود.

کتاب حاضر جلد دوم یک کتاب درسی برای اقتصاد کلان است. ترتیب و پیوستگی مطالب کتاب منحصر به فرد است و در تدوین آن از برخی از کتاب‌های موفق اقتصاد کلان استفاده شده است. 

در جلد دوم بخش قابل توجهی را به بحث‌های مدلهای عرضه و تقاضای کل و منحنی فیلیپس اختصاص داده‌ایم که در واقع بخش عرضه اقتصاد را در کنار بخش تقاضای اقتصاد مورد توجه قرار می‌دهد. بدین ترتیب بخش ابتدایی جلد دوم در جهت تکامل مباحث جلد اول و به ویژه در جهت توجه به اثرات سیاست‌های پولی و مالی بر روی سطح قیمت‌ها و دستمزدها در کنار اثرات آنها بر روی تولید و درآمد است همچنین این تحلیل ها امکان بررسی اثر تغییرات بخش عرضه اقتصاد بر روی متغیرهای اقتصادی از قبیل تولید، سطح قیمت‌ها، سطح اشتغال و غیره را فراهم می‌نماید. همچنین در جلد دوم به تحلیل نظریه‌های مصرف، نظریه‌های سرمایه‌گذاری، نظریه‌های تقاضای پول و عرضه پول پرداخته‌ایم زیرا درک بهتری از آنچه در مورد سیاست‌های پولی و مالی گفته شده است حاصل می‌شود.

خواندن کتاب اقتصاد کلان (جلد دوم ) را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

دانشجویان رشته اقتصاد مخاطبان این کتاب‌اند.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۷۲ صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۵,۰۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۴/۲۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۶۹-۴۲۰-۲
تعداد صفحات۲۷۲صفحه
قیمت نسخه چاپی۶۵,۰۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۴۰۰/۰۴/۲۳
شابک۹۷۸-۶۰۰-۱۶۹-۴۲۰-۲