با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب صوتی فقاهت در تشیّع اثر سید محمد محسن  حسینی طهرانی

دانلود و خرید کتاب صوتی فقاهت در تشیّع

نگرشی در مبانی اجتهاد و شرایط افتاء

۳٫۰ از ۲ نظر
۳٫۰ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب صوتی فقاهت در تشیّع  نوشته  سید محمد محسن  حسینی طهرانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

دیگران دریافت کرده‌اند

معرفی کتاب صوتی فقاهت در تشیّع

کتاب صوتی فقاهت در تشیّع تالیف سیّد محمّدمحسن حسینی طهرانی است. مبنای این کتاب خاتمه‌ای است که نویسنده بر کتاب اجتهاد و تقلید اثر مرحوم علامه حسینی طهرانی نوشته است. مسئله اجتهاد و تقلید از مهم‌ترین مسائل دین اسلام است. برای همین این خاتمه همراه با یک مقدمه مفصل به صورت جداگانه و مستقل درباره شرایط مرجعیت و وظایف مراجع تقلید به چاپ رسیده است. این کتاب یک مقدمه و دو فصل دارد.

معنا و حقیقت زعامت و مرجعيت على الإطلاق، ملاک های تشخیص علماء بالله و مرجع تقلید عام و شاخصه‌های اجتهاد و مرجعيت از موضوعات اصلی این کتاب‌اند.

 شنیدن کتاب فقاهت در تشیع را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

مخاطبان اصلی این کتاب طلاب علوم دینی و عالمان حوزوی هستند.

بخشی از کتاب فقاهت در تشیع

مقام اجتهاد، مقام وصول به تکلیف بر اساس ادلّه و مدارک حکم از ناحیۀ شرع و عقل است. و کسی که به این مرحله و مرتبت دست یافت، شرعاً و عقلاً جائز نیست از فرد دیگری تقلید و متابعت نماید. زیرا در مسائل مستنبطه، او دیگر به‌واسطۀ قیام حجّت شرعی، عقلاً و تعبّداً عالم به حکم خواهد بود، پس حکم مجتهد دیگر در برابر این تکلیف مستنبط ـ چه این تکلیف، به مرتبۀ یقین و علم رسیده باشد یا به مرتبۀ حجّت شرعیّه و وثاقت ظنّیه، در هر دو حالت ـ با حکم سایر افراد تفاوتی نمی‌کند؛ زیرا همۀ افراد به استثناءِ معصوم علیه السّلام افرادی عادی و جائز الخطاء می‌باشند، فلهذا احراز حجّیت حکم و فتوای آنان چه برای خود و چه برای مقلّدین، با توجه به احتمال خطا و نسیان در شناخت حکم و یا موضوع آن حاصل شده است، نه با لحاظ عصمت و وصول به حاقّ واقع؛ که این مرتبت از خصوصیّات و صفات حضرات معصومین علیهم السّلام است و بس.

و بدین لحاظ، الزامی را که مجتهد در مقام عمل به تکلیف بر اساس ادلّه در خود احساس می‌نماید، از روی اضطرار و ناچاری و عدم دسترسی به حجّت واقعی و تکلیف بَتّی است؛ و لذا مشاهده می‌کنیم که در بسیاری از موارد با اطّلاع از ادلّه و قرائن جدیده، دست از فتوا و حکم قبلی برمی‌دارد و به خلاف آن در یک‌صد و هشتاد درجه ملتزم می‌گردد. و تا به حال از هیچ‌یک از مجتهدین دیده نشده است که ادّعا کند از ابتدای تحقّق اجتهاد ـ حتّی به نحو مطلق ـ تا زمان فوت حتّی در یک مورد در رأی و فتوای او تغییری حاصل نشده باشد.

نظری برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
قیمت نسخه چاپی۲۴,۰۰۰ تومان
شابکundefined
زمان۰۵ ساعت و ۴۱ دقیقه
قابلیت انتقالدارد
حجم۳۱۳٫۹ مگابایت
قیمت نسخه چاپی۲۴,۰۰۰تومان
زمان۰۵ ساعت و ۴۱ دقیقه
قابلیت انتقالدارد
حجم۳۱۳٫۹ مگابایت