با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
نقد متن پژوهی مدرن

دانلود و خرید کتاب نقد متن پژوهی مدرن

نقدی بر نظریه‌های چاپ انتقادی متون در انگلستان و آمریکا

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب نقد متن پژوهی مدرن  نوشته  جرم. ج. مک گن  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب نقد متن پژوهی مدرن

کتاب نقد متن پژوهی مدرن نوشته جرم ج مک گن است. کتاب نقد متن پژوهی مدرن را انتشارات میراث مکتوب با ترجمه سیما داد منتشر کرده است. کتاب نقد متن پژوهی مدرن نقدی بر نظریه‌های چاپ انتقادی متون در انگلستان و آمریکا  است. 

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهش‌های متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزه ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می‌كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می‌شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نكوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله‌ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامۀ دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفادۀ جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می‌شود.

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یک‌بار منتشر می‌شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزۀ متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهش‌های «حوزۀ نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دورۀ اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی دربارۀ مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

درباره کتاب نقد متن پژوهی مدرن

کتاب حاضر دربردارنده بحثی تازه در زمینه تصحیح انتقادی متون به‌ویژه متون دوره چاپ ماشینی در آغاز سده نوزدهم و بیستم است. نویسنده کتاب، جرم مک گن استاد دانشگاه جان استوارت برایان ایالت ویرجینیا است. رویکرد او در این اثر مبتنی بر جامعه‌شناسی متن است و اساس بحث کتاب بر توجه به نقش همه عوامل مؤثر در ایجاد مادی اثر، مانند تولید، چاپ، نشر، توزیع، و نیز تأثیر آنها بر معنی متن استوار است. آرای مک گن با الهام از نظریه‌های تفسیر ادبی که از اواخر دهه شصت و طی دهه هفتاد میلادی از تک‌سویه‌نگری نقد نوین و دیدگاه‌های متکی بر ساختارگرایی فاصله گرفتند، پیوند میان نقد متون، کتابشناسی و نظریه‌های ادبی و اجتماعی را آشکار ساخت.

خواندن کتاب نقد متن پژوهی مدرن را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان و پژوهشگران نقد ادبی پیشنهاد می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۸۶ صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۵,۶۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۲/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۰۹۶-۲
تعداد صفحات۱۸۶صفحه
قیمت نسخه چاپی۳۵,۶۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۴/۰۲/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۰۹۶-۲