با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
رساله جلدسازی

دانلود و خرید کتاب رساله جلدسازی

طیاری جلد

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب رساله جلدسازی  نوشته  سیدیوسف حسین  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب رساله جلدسازی

کتاب رساله جلدسازی نوشته سعید یوسف حسین است. کتاب رساله جلدسازی یکی از کتاب‌های مجموعه علوم و فنون نشر میراث مکتوب است که به همت علی صفری آق‌قلعه منتشر شده است. 

مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب در سال ۱۳۷۲ به قصد حمایت از كوشش‌های محققان و مصححان و احیا و انتشار مهمترین آثار مكتوب فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی با نام «دفتر نشر میراث مكتوب» و با كمك وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تأسیس شد. پس از یک دهه فعالیت، مؤسسه نخست به «مركز نشر میراث مكتوب» و سپس در سال ۱۳۸۴ با دریافت مجوز چهار گروه پژوهشی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به «مؤسسه پژوهشی میراث مكتوب» تغییر نام داد و علاوه بر كار نشر به كار پژوهشی نیز رو آورد.

فعالیت‌های موسسه میراث مکتوب بر تصحیح نسخه‌های خطی فارسی و عربی و تحقیق در متون، پژوهش‌های متن شناسی، نسخه‌شناسی و فهرست‌نویسی، میراث‌های مشترک ایران و حوزه ایران فرهنگی، و تاریخ علم متمركز است.

میراث مكتوب آثار خود را در چند عنوان اصلی و بر اساس موضوع منتشر می‌كند. در حوزه متون كهن، منشورات مؤسسه به ۱۶ موضوع اصلی تقسیم می‌شود، از جمله زبان و ادبیات فارسی، علوم و معارف اسلامی، علوم و فنون، تاریخ و جغرافیا، متن‌شناسی، فهرست نسخه‌های خطی، نسخه‌برگردان، رسائل، ارج نامه‌ها، همایش ها و نكوداشت ها و ....

بخش اصلی این آثار به متون فارسی اختصاص دارد. بسیاری از این متون كه در سلسله‌ای غیر از زبان و ادبیات فارسی نیز منتشر شده اند، به عنوان یک متن كهن فارسی نیز دارای اهمیت بسیارند.

جدای از این آثار، میراث مكتوب مجموعه‌ای با عنوان «كارنامۀ دانشوران اسلام و ایران» به چاپ می‌رساند. در این مجموعه متون كهن به قصد استفادۀ جوانان یا كسانی كه دانش استفاده از اصل متون كهن را ندارند، تلخیص، ساده‌نویسی و بازنویسی می‌شود.

میراث مكتوب همچنین سه نشریه منتشر می‌كند:

«آینه میراث» كه دوفصلنامه است و هر شش ماه یک‌بار منتشر می‌شود و «ویژه کتابشناسی، نقد کتاب و اطلاع رسانی در حوزۀ متون» است. «گزارش میراث» كه فصلنامه است و به پژوهش‌های «حوزۀ نقد و تصحیح متون نسخه شناسی و ایران شناسی» اختصاص دارد و میراث علمی ایران و اسلام که دوفصلنامه است و به «تاریخ علوم و فناوری دورۀ اسلامی» اختصاص دارد

افزون بر این، موسسه میراث مكتوب تا کنون نشست‌های نقد و بررسی متعددی دربارۀ مباحث متن پژوهی و متون كهنِ منتشر شده در مؤسسه با حضور استادان و صاحب نظران برگزار كرده است. همچنین همایش‌هایی را در حوزه ‌های مختلف ادبی و فرهنگی و پژوهشی برگزار یا در برگزاری آنها مشارکت كرده است.

درباره کتاب رساله جلدسازی

رسالۀ منظوم جلدسازی (طیّاری جلد) سرودۀ سیّد یوسف حسین، تنها نوشتۀ فارسی در آموزش شیوۀ جلدسازی به زبان فارسی است که تاکنون شناخته شده است. این اثر نخستین بار به تصحیح استاد ایرح افشار در نشریۀ فرهنگ ایران‌زمین بر مبنای تنها نسخۀ شناخته شده تا آن زمان به چاپ رسید. چندی پیش نسخۀ دیگری از این اثر شناخته شد که کاستی‌های نسخۀ پیشین را برطرف می‌کرد، بنابراین چاپ کنونی بر پایۀ نسخۀ تازه‌یاب و با توجّه به چاپ پیسین اثر انجام شد. سراینده این رساله، از مردم شبه قاره هند بوده که به زبان فارسی آشنایی داشته است. با اینکه هدف اصلی از سرودن این اثر، آموزش هنر «جلدسازی» بوده، اما سراینده فنون دیگری را نیز در آن آموزش داده است. این موارد در آن روزگار، جزو فنون وابسته به جلدسازی به شمار می آمده و فنونی چون ساختن کاغذ ابری، ساختن فانوس، قاب عینک، بادبیزن و ... را نیز در بر می گرفته است.

خواندن کتاب رساله جلدسازی را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم

این کتاب را به تمام علاقه‌مندان به فنون گذشتگان پیشنهاد می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۴۳ صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۷,۴۰۰ تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۲/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۰۲۲-۱
تعداد صفحات۱۴۳صفحه
قیمت نسخه چاپی۲۷,۴۰۰تومان
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۰/۰۲/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۲۰۳-۰۲۲-۱