با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
مادر پسران

دانلود و خرید کتاب مادر پسران

نگاهی به زندگی حضرت ام‌البنین (س)

۱٫۰ از ۱ نظر
۱٫۰ از ۱ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب مادر پسران  نوشته  مهدی رستمی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

معرفی کتاب مادر پسران

کتاب مادر پسران نوشته مهدی رستمی، نگاهی به زندگی حضرت ام‌البنین (س) همسر حضرت علی (ع) و مادر حضرت عباس (ع) دارد. 

درباره کتاب مادر پسران

فاطمه بنت حِزام مشهور به اُمّ‌الْبَنین (درگذشته ۶۴ ق) از همسران امام علی(ع) و مادر چهار فرزند به نام‌های عباس(ع)، عبدالله، جعفر و عثمان بود. هر چهار فرزند او در روز عاشورا شهید شدند. بعد از این واقعه، او به همراه نوه‌اش، عبیدالله بن عباس بن علی، و جمعی از مردم مدینه روزهای زیادی را در قبرستان بقیع برای امام حسین(ع) و فرزندانش سوگواری می‌کردند. اما برخی نیز معتقدند که درباره زنده بودن او پس از این واقعه، دلیل و مدرک مستندی در دست نداریم. 

حضرت علی (ع) بعد از شهادت حضرت فاطمه (س) با ام‌البنین ازدواج کرد. اما از آنجایی که از تاریخ دقیق تولد او خبر نداریم نمی‌توانیم به درستی مطمئن باشیم که او همسر دوم حضرت علی بوده است یا خیر. چون برخی معتقدند که او، همسر سوم حضرت علی (ع) بوده است. بهرحال او تا پیش از ازدواج با حضرت علی ازدواج نکرده بود. 

عالمان شیعه شجاعت، فصاحت و علاقه‌ ام‌البنین به اهل بیت (ع) به ‌ویژه امام حسین (ع) را ستوده و از او به نیکی و بزرگی یاد کرده‌اند. بنا بر گفته‌های شهید ثانی و مقرم، ام‌البنین نسبت به خاندان پیامبر، محبت شدیدی داشت و خود را وقف خدمت به آنان کرده بود؛ به همین دلیل اهل بیت نیز برای او احترام ویژه قائل بودند و در روزهای عید، نزد او می‌رفتند. یکی دیگر از دلایل این محبت او را می‌توان در این رفتار او دید: 

پس از گذشت مدتی از ازدواجشان، ام‌البنین به امام علی(ع) پیشنهاد کرد او را به نام اصلی‌اش که فاطمه بود، صدا نزند، تا حسین (ع) با شنیدن نام فاطمه به یاد مادرشان نیفتند. از این رو امام علی(ع) او را ام‌البنین به معنای مادر پسران نامید. زمانی که او متوجه شهادت چهار فرزند خودش و همچنین امام حسین در واقعه کربلا شد اینطور گفت:

ای کاش فرزندانم و تمامی آنچه در زمین است فدای حسین می‌شد و او زنده می‌ماند.

مدفن ام البنین در قبرستان بقیع است.

مهدی رستمی در کتاب مادر پسران، از زندگی این زن بزرگوار صحبت می‌کند و نقش او و فعالیت‌هایش را در پیش بردن اهداف دیانت اسلام می‌گوید. همچنین از مهر و احترام عمیق او نسبت به اهل بیت (ع) نیز صحبت می‌کند. 

کتاب مادر پسران را به چه کسانی پیشنهاد می‌کنیم 

خواندن کتاب مادر پسران را به تمام علاقه‌مندان به مطالعه آثار زندگینامه و دوست‌داران اهل بیت (ع) پیشنهاد می‌کنیم.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۶ صفحه
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۲/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۴۳۴-۳۷-۵
دسته بندی
تعداد صفحات۲۶صفحه
نوع فایلPDF
تاریخ انتشار۱۳۹۹/۱۲/۰۵
شابک۹۷۸-۶۰۰-۸۴۳۴-۳۷-۵