با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
جایگاه تکافل و رفتارهای حمایت‌گرانه در دیپلماسی فرهنگی

دانلود و خرید کتاب جایگاه تکافل و رفتارهای حمایت‌گرانه در دیپلماسی فرهنگی

بدون نظر
بدون نظر

برای خرید و دانلود  کتاب جایگاه تکافل و رفتارهای حمایت‌گرانه در دیپلماسی فرهنگی  نوشته  محمدرضا  دهشیری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب جایگاه تکافل و رفتارهای حمایت‌گرانه در دیپلماسی فرهنگی

محمدرضا دهشیری( -۱۳۴۳)، سید جلال دهقانی فیروز آبادی( -۱۳۴۴)، بهنام سرخیل( -۱۳۵۷) پژوهشگر حوزه علوم سیاسی هستند.

«جایگاه تکافل و رفتارهای حمایت‌گرانه در دیپلماسی فرهنگی» مجموعه نوشتارهای همایشی به همین نام است.

در بخشی از مقدمه این کتاب می‌خوانیم:

«به طور کلی، سیاست خارجی و دیپلماسی فرهنگی و به تبع آن سیاست‌های حمایت‌گرانه‌ی کشورها ممکن است بر یکی از چهار منطق نتیجه، اقتضا یا تناسب، توجیه و مسئولیت استوار باشد. بر اساس منطق نتیجه، کشورها پس از تحلیل هزینه- فایده، سیاست‌های حمایت‌گرانه را اتخاذ کرده و اجرا می‌کنند. سیاست‌های حمایت‌گرانه بدین جهت اتخاذ می‌شود که متضمن منفعت و مطلوبیت مادی یا معنوی بیشتری در مقایسه با هزینه‌های آن است. منطق اقتضا یا تناسب، ایجاب می‌کند که کشورها بر مبنای انتظارات هنجاری و ارزشی که از هویت‌شان می‌رود، سیاست‌های حمایت‌گرانه را در پیش گیرند. در چهارچوب منطق توجیه، علت اتخاذ و اجرای سیاست‌های حمایت‌گرانه آن است که کشورها باید بتوانند اقدامات خود را بر پایه‌ی ارزش‌ها و هنجارهای مشروع و مقبول حاکم بر سیاست خارجی خود و روابط بین‌الملل موجه و مدلل سازند. سرانجام منطق مسئولیت، مستلزم و متضمن آن است که کشورها به حکم مسئولیت انسانی و اخلاقی که دارند به اتخاذ و اعمال سیاست‌های حمایت‌گرانه بپردازند.

سیاست‌های حمایت‌گرانه‌ی جمهوری اسلامی ایران بر پایه‌ی منطق تکلیف استوار است که به منطق مسئولیت شباهت و قرابت دارد. منطق تکلیف بر عقلانیت جامع اسلامی مبتنی است که در بر گیرنده عقلانیت اخلاقی، هنجاری و ابزاری است. این منطق اگر چه از هر چهار منطق متداول و متعارف در سیاست خارجی و دیپلماسی فرهنگی متمایز است اما در بر گیرنده‌ی عناصری از آن‌ها است. از این رو، جمهوری اسلامی ایران به حکم ماهیت و هویت اسلامی خویش دارای مسئولیت‌ها و تکالیف فراملی است که باید به آن‌‌ها عمل کند.»

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۶۰۸ صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۱۲/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۴۳۹-۶۴۱-۰‬‬
تعداد صفحات۶۰۸صفحه
قیمت نسخه چاپی۵۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۲/۱۲/۰۱
شابک۹۷۸-۹۶۴-۴۳۹-۶۴۱-۰‬‬