با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
تبیین عناصر ساختار وجودی انسان

دانلود و خرید کتاب تبیین عناصر ساختار وجودی انسان

۴٫۸ از ۱۲ نظر
۴٫۸ از ۱۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب تبیین عناصر ساختار وجودی انسان  نوشته  احمدرضا اخوت  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب تبیین عناصر ساختار وجودی انسان

هرگاه سخن از تزکیه نفس به میان می‌آید، آن را در کنار ترک محرمات و انجام واجبات می‌بینیم؛ درحالیکه مفهوم وسیع‌تر و جامع‌تری دارد که از لوازم آن رعایت خط قرمزهای عقلی و شرعی است. چنانچه در کتب لغت آمده: 

«زکو به معنای دور ساختن آنچه حق نیست و خارج کردن آن از متن سالم است و این مانند برطرف کردن رذایل و بدی‌ها از انسان و محیط اجتماعی اوست و همچنین مانند خارج کردن حقوق مردم از مال خویش یا خارج کردن باطل از متن حق است. فرق این کلمه با واژه‌های تطهیر و تهذیب در این است که در تطهیر نظر به پاک شدن از پلیدی‌هاست و در تهذیب نظر به حاصل شدن اخلاص و صلاح است اما در تزکیه نظر به دورساختن آن چیزی است که لازم است دور شود. مفاهیمی چون رشد، زیاد شدن، صلاح، طهارت، برکت و لیاقت که گاهی برای معنای این کلمه ذکر شده از آثار و لوازم آن است».

کتاب حاضر با هدف ایجاد تزکیه با عنایت به آیات و روایات تدوین شده است. در این دروس سعی بر این است که هر چیزی را سر جای خود بگذاریم تا رشد کنیم و هدایت شویم.

اصل دروس از کتاب المیزان و سایر کتب علامه طباطبایی رحمت الله علیه گرفته شده و عمدتاً نقطه نظرات ایشان است. برای مطالعه بیشتر می¬توانید به کتاب‌های از تفکر تا علم و از علم تا عمل مراجعه کنید.

 • عناوین دروس این کتاب عبارتند از:
 • درس اول: تحلیل مراحل وجودی انسان؛
 • درس دوم: حقایق هستی؛
 • درس سوم: هستی آفرین؛
 • درس چهارم: از حواس تا علم: «حس و خیال»؛
 • درس پنجم: از حواس تا علم: «وهم و عقل»؛
 • درس ششم: علم و ادراک؛
 • درس هفتم: تفکر؛
 • درس هشتم: الهام؛
 • درس نهم: مراحل از علم تا عمل: «ایمان»؛
 • درس دهم: مراحل از علم تا عمل: «فعل»؛
 • درس یازدهم: از علم تا عمل: «خصلت‌ها، ملکات، شاکله و حالات»؛
 • درس دوازدهم: از علم تا عمل: «عمل»؛
 • درس سیزدهم: توجه نفسانی؛
 • درس چهاردهم: چرخه کمال.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۴)
احمدیان
۱۳۹۹/۰۱/۱۹

این کتاب نگاهی ساختارمند به انسان براساس قرآن و روایات دارد. گاهی ما می پرسیم که انسان چیست؟ اما گاهی سوالمان از انسان ساختارمند و شبکه ای است. انسان چه ساختاری دارد و از جه عناصری تشکیل یافته و ارتباط عناصر

- بیشتر
کاربر ۱۶۲۱۸۱۰
۱۳۹۹/۰۱/۲۰

سلام سلامت باشید همه جوانب لازم درحدمتن خود کتاب رعایت شده ومورد تحسین می باشد

حسینی
۱۳۹۹/۰۱/۰۵

بسیار خدا را شاکرم از واسطه این علم و توفیق کسب آن. خدا به تمام دست‌اندرکاران جزای خیر کثیر عطا کنه. کلاس‌های تبیین این کتاب هم در مدرسه قرآن و عترت هست که خوب است استفاده کنید

کاربر ۱۵۹۴۶۰۷
۱۳۹۹/۰۱/۲۴

بسیار مفیده

بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۳)
اگر لازم است هر چند وقت یک بار خود، ذهنیت‌ها و اعتقاداتمان را از نو بسازیم. از همه مهم‌تر اینکه نگاه به خود را اصلاح کنیم و خودمان را حقیقتاً خلیفه خدا در زمین بدانیم و... اگر چنین کنیم، همانند گیاهان ما را به طور طبیعی از دل خاک، خارج می‌کنند، برگ می‌رویانند و در ازای رشدی که می‌کنیم به باردهی می‌رسانند و بعد از رویش، تازه زندگی آغاز می‌شود و به تدریج آنچه لازم است بفهمیم را می‌فهمیم.
مادر بزرگ علی💝
در تزکیه باید: هر چیز سر جای خود باشد. هر خُلق ناسالم (ولو اینکه به ما تحمیل شده باشد) را از وجود خود حذف کنیم. هر عملی را که به صلاح ما نیست از دایره اعمال خود حذف نماییم. کار عبث و بیهوده انجام ندهیم. به آنچه از آداب و رسوم به ما تحمیل شده و درست نیست تن ندهیم. اگر می‌بینیم، درست ببینیم، یعنی همه چیز را همان‌طور که هست ببینیم. اگر می‌شنویم، حقایق را بشنویم. از حواس خود درست استفاده کنیم و آنها را بیکار نگذاریم. بدانیم دوره معینی در این دنیا هستیم و روزگار به سرعت ابر می‌گذرد. تصورات بیجا را در خود راه ندهیم. تخیلات منفی را از خود دور کنیم. استعدادهایمان را شناخته و آنها را از لابه‌لای غبارها و چه کنم چه کنم‌ها خارج کنیم. معیارها و ملاک‌های زندگی خود را تصحیح کنیم.
مادر بزرگ علی💝
همه آیات قرآن و روایات اهل بیت علیهم‌السّلام به طور مستقیم یا غیر مستقیم گزاره‌هایی حقیقی هستند که بنا بر در نظر گرفتن اولویت، می‌توان از آنها به عنوان معیارهای زندگی استفاده کرد؛ بنابراین علم به محتوای آنها، علم به معیارهای زندگی است.
راشین

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۲۸۴ صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰ تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۵/۰۹
شابک۹۷۸۶۰۰۷۲۱۸۳۶۵
تعداد صفحات۲۸۴صفحه
قیمت نسخه چاپی۴۰,۰۰۰تومان
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۹۵/۰۵/۰۹
شابک۹۷۸۶۰۰۷۲۱۸۳۶۵