با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
کتاب لقمان حکیم اثر ابوالقاسم غلامی‌مایانی

دانلود و خرید کتاب لقمان حکیم

۴٫۳ از ۷ نظر
۴٫۳ از ۷ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب لقمان حکیم  نوشته  ابوالقاسم غلامی‌مایانی  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچهدرباره طاقچه بی‌نهایت

معرفی کتاب لقمان حکیم

سخن مولف: کتابی که هم‌اکنون پیش رو دارید حاصل تحقیق و گردآوری اینجانب از بیانات خداپسند و هدایتگر مفسّرین و مورّخین ارجمند و همچنین بخشی از بیانات فرهیخته‌ی فرزانه، جناب آقای استاد محمّد پیراینده (معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی) در کلاس‌های اخلاق و تفسیر قرآن کریم می‌باشد. (سال ۱۳۷۵) علاقه‌ی وافر و تفکر و تعقّل و تدبّر در آیات الهی و تأمل در ظریف و دقایق نصایح شخصیت قرآنی لقمان حکیم که (مورد تأیید خداوند نیز قرار گرفته است) مرا بر آن داشت که ضمن برداشت و یادداشت مطالب به مطالعه، پژوهش و تحقیق بیشتر درباره‌ی لقمان حکیم (این اسوه‌ی اخلاق، فضیلت، ایمان و درستی که سوره‌ای از قرآن کریم (سوره ۳۱) نیز به وی اختصاص یافته است به تحقیق و تفحّص در منابع و مآخذ دیگر) بپردازم. رفته رفته این امر چنان علاقه و اشتیاق مرا برانگیخت که آن را با اشعار جوششی در قالب مثنوی روان در حدّ استفاده‌ی همگان سرودم. با این باورکه در ارسال پیام‌الهی، زبان شعر گویاتر، شورانگیزتر و مؤثرتر از زبان نثر است. و امّا در تنظیم این اشعار حتّی‌المقدور از کلمات سنگین و نامأنوس خودداری و بیشتر سادگی و روانی، عدم تکرار و پرهیز از درازی سخن مَدِّنظر اینجانب بوده است.

نظرات کاربران

مشاهده همه نظرات (۳)
parnian
۱۳۹۷/۰۶/۱۸

🌼پسرم! دروغ میگوید ان کس که عقیده دارد بدی را به بدی می توان دفع کرد.به او باید گفت : دوجا اتش افروزد،می توان اتش را با اتش خاموش کرد؟ انچه شر را دفع می کند نیکی ست،چنانچه اب اتش

- بیشتر
سیّد جواد
۱۳۹۷/۰۶/۱۷

کتاب صد و پنجاه و ششم برنامه مطالعه از طرح کتابخانه همگانی ، کتاب خوبی بود ، مختصر و مفید ، کتاب از دو بخش نثر و نظم تشکیل شده که همان مفاهیم موجود در بخش نثر در قسمت دوم کتاب ،

- بیشتر
S
۱۳۹۵/۰۵/۰۶

در بین 114 سوره قرآن سوره ای بنام لقمان وجود دارد. حکیم بودن آن بزرگوار بسته به موهبتی الهی است که خداوند یکباره به حضرتش کرامت فرموده و علت آن راستگویی به ادای امانت،چشم پوشی از ناروا،دم فروبستن از بیهوده

- بیشتر
بریده‌هایی از کتاب
مشاهده همه بریده‌ها (۱۸)
پسرم! تمام همّت خود را متوجّه دنیا مکن، که مخلوقی نزد حق تعالی بی‌اعتبارتر از دنیا نیست، مگر نمی‌بینی خداوند نعمت دنیا را اجر نیکان نکرده، است؟ فرزندم! تیغی تیزتر از تیغ حلم نیست، چه بسیار دشمنانی که داری بتوانی آنان را با اخلاق حسنه مغلوب خود گردانی.
S
«صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید»
سیّد جواد
قرآن عهد خداوند و فرمان اوست بر خلقش، پس سزاوار است برای شخص مسلمان که در این عهد و فرمان خدا نظر کند
سیّد جواد
آن کس که خیانت به مال می‌کند، و از راه دزدی طلب روزی، خداوند به همان اندازه از حلال محرومش می‌کند، در این بین جز گناه و بار حقّ‌النّاس برایش نمی‌ماند، در حالی‌که اگر به راه راست می‌رفت به همان اندازه که از حرام به دست آورده به دست می‌آورد و از عقوبت دنیا و آخرت نیز در امان بود.
سیّد جواد
(شکر نعمت عبارت است از: استفاده‌های مناسب از هر چیز در جای مناسب خود)
فاطمه ابراهیمی
لقمان از عموزادگان حضرت ابراهیم (ص) ، غلامی سیاه چهره از اهالی حبشه بود با دلی مالامال از یقین و باور به خدای متعال، با خلوص اعمال، و تفکری بسیار و اندیشه‌ای وافر… و متحمّل زحمت بسیاری در ارشاد خلق می‌شد. خداوند با توجّه به جمیع اعمال و مواعظ و فرموده‌های لقمان، عقل و منطقش را آفرین گفت. شب هنگام در حالی که او با توجّه به ملکوت اعلی به خواب رفت، خداوند فرشتگان را فرمود تا خلعتی از معرفت و حکمت پیراسته و سراپای لقمان را بدان بیاراستند و کانون وجودش به نور دانش و بینش افروخته شد و چشمه‌ی علم و معرفت از درون سینه‌اش تابان گشت.
parnian
همه باری کشیدم گران‌تر از قرض و دین ندیدم و همه لذّتی چشیدم خوشتر از عافیت ندیدم.
parnian
آن‌که گوید شرّ به شرّ گردد دوا ابلهی باشد به شیطان مبتلا
parnian
چهارصد هزار کلمه در حکمت جمع کردم و چهار از آن برگزیدم، دو بباید دانست و یاد داشت و دو فراموش باید کرد: بدی که مردم با تو کنند و نیکی که تو با مردم کنی فراموش باید کرد و خدا را و مرگ را یاد باید داشت.
parnian
تا توانی خدمت مادر نما از پدر دلجویی دیگر نما احترام والدین را پیشه کن از عقوق والدین اندیشه کن
parnian

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۱۰۴ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۰۷/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۶۳۱-۴۰-۵
دسته بندی
تعداد صفحات۱۰۴صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۰۷/۰۱
شابک۹۷۸-۶۰۰-۹۶۳۱-۴۰-۵