با کد تخفیف Salam اولین کتابتان را با ۵۰٪ تخفیف از طاقچه دریافت کنید.
نقش غرب در پیدایش و گسترش اختلافات مرزی

دانلود و خرید کتاب نقش غرب در پیدایش و گسترش اختلافات مرزی

۴٫۵ از ۲ نظر
۴٫۵ از ۲ نظر

برای خرید و دانلود  کتاب نقش غرب در پیدایش و گسترش اختلافات مرزی  نوشته  محمدامیر شیخ نوری  و خواندن و شنیدن هزاران کتاب الکترونیکی و صوتی دیگر،  اپلیکیشن طاقچه  را رایگان نصب کنید.

دانلود و خواندن کتاب در اپلیکیشن طاقچه

معرفی کتاب نقش غرب در پیدایش و گسترش اختلافات مرزی

«نقش غرب در پیدایش و گسترش اختلافات مرزی» نوشته دکتر محمد امیر شیخ نوری محقق و عضو هیئت علمی دانشگاه الزّهرا می باشد.

روش تحقیق در این پژوهش تاریخی است. اما تاریخ به مفهوم سنتی یعنی وقایع‌نگاری نیست. بلکه این وقایع و اتفاقات با روش تحلیلی مورد بررسی قرار گرفته‌اند.هدف تحقیق هم، عملکرد استعمار و امپریالیسم در کشورهای تحت سلطه است و بررسی و تحلیل ایجاد مرزهای مصنوعی و قراردادی و دولتهای مصنوعی که باعث و بانی این همه درگیری بین کشورهای آسیایی‌ـ آفریقایی: آمریکای لاتین می‌باشد.

این پژوهش شامل پنج فصل است. فصل اول به تعاریف و کلیات اختصاص یافته و مباحث نظری تحقیق را مطالعه می‌کند.

فصل دوم در مورد اکتشافات جغرافیایی و نحوه استقرار اروپاییان در کشورهای آسیایی ـ آفریقایی ـ آمریکایی لاتین می‌باشد. در قرن پانزدهم که در ساختمان کشتی پیشرفتهای زیادتری حاصل گردید و کشتی‌ها مجهز به انواع بادبانهای متحرک بهتری گردید، با به کار بردن قطب‌نما ممکن گردید که کشتی به‌کلی از ساحل دور شود و در میان اقیانوسها راه خود را پیدا نماید.

فصل سوم، اختلافات ارضی و مرزی در آسیا مورد مطالعه قرارگرفته است. با توجه به اینکه قاره آسیا منطقۀ وسیعی را در برمی‌گیرد و مطالعه همه مرزها نیاز به مطالعات گسترده‌ای دارد، در این فصل به خاورمیانه پرداخته شده و در مورد خلیج‌فارس، ایران و کشورهای عربی مثل سوریه، اردن و.... بحث شده است.

فصل چهارم در مورد مرزهای آفریقا می‌باشد که نحوه استقرار و تسلط استعمارگران و ایجاد کشورهای مصنوعی مورد مطالعه قرار گرفته است. امروزه در قاره آفریقا ۵۴ کشور وجود دارد که مرزهای تمامی این کشورها ساخته و پرداخته اروپاییان می‌باشد.

فصل پنجم در ارتباط با آمریکای لاتین است. در این فصل نیز تشکیل دولتها و مرزها توسط اروپاییان مورد مطالعه قرار گرفته که حاصل آن بوجود آمدن ۳۱ کشور در این منطقه می‌باشد. ضمناً در این فصل در مورد ایالات متحده آمریکا هم بحث شده که پس از استقلال تبدیل به امپریالیسم می‌شود و پس از بیرون رفتن کشورهای اروپایی از منطقه،‌ خود جانشین استعمارگران اروپایی می‌گردد.

نظری برای کتاب ثبت نشده است
بریده‌ای برای کتاب ثبت نشده است

اطلاعات تکمیلی

دسته‌بندی
تعداد صفحات۴۴۶ صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۱۲/۱۱
شابک۹۷۸۹۶۴۸۳۵۲۶۱۰
تعداد صفحات۴۴۶صفحه
نوع فایلEPUB
تاریخ انتشار۱۳۸۷/۱۲/۱۱
شابک۹۷۸۹۶۴۸۳۵۲۶۱۰